شهید دستجردی برای شریک نبودن در کشتار مردم توسط رژیم پهلوی، تقاضای بازنشستگی داد

DastJerdi

حضرت امام(ره): «اينجانب، شهادت دادستان كل انقلاب، شهيد قدوسي و سرهنگ وحيد دستجردي كه در راس شهرباني و قواي انتظامي در حال انجام وظيفه بودند و به اين تحفه الهي نايل شدند، را به ملت ايران، به حوزه علميه قم و قواي مسلح تبريك و تسليت عرض مي­كنم و ...»زندگينامه و آموخته‌ها:
شهيد وحید دستجردي در سال ۱۳۰۴ در اصفهان متولد شد. وي پس از دوران دبستان و دبيرستان، در ۱۳۲۸ وارد آموزشگاه شهرباني شد. در دوران حضور در شهرباني، دوره‌هاي تخصصي انتظامي، دوره  ستاد و دوره عالي را پشت سر گذاشت.
شهيد در پيش از انقلاب اسلامي:
اميرسرتيپ شهيد وحيد دستجردي، رئيس شهرباني كل كشور، از پشتيبانان جنبش اسلامي به رهبري امام ­خميني(ره) به شمار مي­رفت. جنبش امام خميني(ره) كه برخاسته از ارزش‌هاي اسلام ناب محمدي(ص) بود، در دهه ۱۳۴۰ در فضايي آغاز به پرتوافكني كرد كه دو ابرقدرت شرق و غرب، جهان را ميان خود تقسيم كرده بودند. حكومت‌ها با نقشه يكي از اين دو ابرقدرت و همواره با كودتايي روي كار مي‌آمدند تا دارايي كشورشان را به اربابان استعمارگر واگذار کنند؛ اما در جنبش امام(ره) هيچ جاي پايي براي نيروهاي چپ و راست وابسته به اين قطب‌هاي جهاني و سرسپردگان آنها وجود نداشت.
حكومت دست‌نشانده محمدرضاشاه پهلوي هم كه آشكارا سياست‌هاي استكبار جهاني به سركردگي آمريكا و صهيونيسم بين‌الملل را در ايران پياده مي‌كرد، در پيشكش نمودن دارايي‌هاي مردم ايران؛ از جمله نفت ترديدي به خود راه نمي‌داد. امام خميني(ره)، رهبر بزرگ انقلاب اسلامي، پا به ميدان پيكار با نظام وابسته به بيگانه پهلوي گذاشت تا دست نظام ستمشاهي و سردمداران استكبار را از كشور ايران كوتاه نمايد. دين‌ستيزي حكومت، رواج بي‌بندوباري، خودكامگي، بيگانه­ دوستي و تاراج نفت و ديگر دارايي‌هاي ايران، از ويژگي‌هاي حكومت طاغوتي شاهان پهلوي بود كه دل مردم و روحانيت­ مبارز را روز به روز نسبت به رفتار دستگاه حاكم تيره‌تر مي‌ساخت و نابودي آن را حتمي‌تر.
وحيد دستجردي، از هواداران جنبش ملي شدن نفت ايران بود. شهيد دستجردي پس‌ از 32 سال خدمت در رده‌هاي گوناگون شهرباني، بازنشسته شد. نگرش و كاركردش در دوران خدمت، چندبار حكومت محمدرضا شاه پهلوي را به بيرون كردن وي از شهرباني واداشت، گرچه اين كار انجام نشد. شهيد دستجردي از مقلدان امام(ره) به شمار مي‌رفت و در انجام دستورهاي ديني بسيار پايبند بود. او همواره كوچكترين وظايف شرعي را هم رعايت مي‌كرد.
در سال‌هاي ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷ حكومت دست‌نشانده پهلوي، به دستور استكبار جهاني به سركردگي آمريكا و صهيونيسم بين‌الملل، بر آن بود كه به كشتار مردم در شهرهاي گوناگون ايران بپردازد، تا مگر بتواند جلو پيشروي انقلاب اسلامي را در ايران بگيرد. از اين‌رو، سرتيپ هوشنگ دستجردي ناگزير شد در ۱۳۵۷ درخواست بازنشستگي كند تا نقشي در تبهكاري‌هاي آن‌ها نداشته باشد. دستجردي در همان سال، با لباس غيرنظامي در راهپيمايي پرشور و انقلابي مردم شركت مي‌كرد.
شهيد دستجردی پس از انقلاب اسلامي:
سرانجام در ۲۲بهمن۱۳۵۷ نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي در ايران سرنگون و سفارت اسرائيل در تهران تعطيل شد. پنجاه ­هزار مستشار نظامي آمريكايي كه بر تاروپود كشور چنگ انداخته بودند، اخراج شدند. جلو تاراج نفت و ديگر دارايي‌هاي كشور گرفته شد و با رهبري امام خميني(ره) نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران پايه‌گذاري گرديد؛ نظامي كه مهم‌ترين شعارش، رد هر گونه استعمار و بيگانه‌دوستي و اجراي سياست نه شرقي و نه غربي بود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي، شهيد دستجردي كه بازنشسته بود، بار ديگر به خدمت فراخوانده شد و مسئوليت­هاي چندي؛ چون رئيس شهرباني اصفهان، سرپرست اداره بازرسي و معاون انتظامي را در دست داشت. شهيد دستجردي، در ۲۴اسفند۱۳۵۹ به سمت رياست شهرباني كل كشور رسيد.
شهادت:
پس از به بار نشستن انقلاب پرشكوه اسلامي در ايران، گروهك مجاهدين خلق كه خود را در رسيدن به اهدافش ناكام مي­ديد، ترور مسئولان رده بالاي مملکت را در صدر كارهايش قرار داد. گروهك منافقين با انجام ترورها، سرنگون كردن نظام نوپاي جمهوري اسلامي را در سر داشت. آن گروهك پس از منفجر كردن ساختمان مركزي حزب جمهوري اسلامي در ميدان سرچشمه تهران در 7تير1360 و به شهادت رساندن ۷۲ تن از برجستگان رده‌ بالاي نظام اسلامي، در 8شهريور1360 به انفجار ديگري در ساختمان نخست‌وزيري آن شهر دست زد.
مسعود كشميري، عضو گروهك مجاهدين خلق، پيشتر به شيوه منافقانه‌اي در شوراي امنيت كشور رخنه كرده بود. وي در آن روز با بمب جاسازي شده در كيفش، بي‌آنكه بازرسي شود، وارد ساختمان نخست‌وزيري گرديد. او چون دبير نشست شوراي امنيت ملي كشور هم بود، درست نزديك به شهيد محمدعلي رجايي و شهيد حجت‌الاسلام دكتر محمدجواد باهنر نشست. كشميري پس از خواندن قرآن و به كار انداختن بمب ساعتي، از اتاق بيرون مي‌رود. ناگهان بمب منفجر مي‌گردد و رئيس جمهور و نخست‌ وزير شهيد مي‌شوند. وحيد دستجردي هم كه در آن نشست حضور داشت، به سختي زخمي مي‌گردد؛ ولي خود را به مهتابي ساختمان مي‌رساند و به پايين‌ مي‌پرد.
​شش روز پس از آن، در 14شهريور1360 در اثر سوختگي شهيد به شهادت مي‌رسد. محمدمهدي كتيبه، شاهد آن رويداد، مي‌گويد: «تيمسار وحيد دستجردي در اين حادثه كنار دست آقاي باهنر نشسته بود. آقاي دستجردي در اين حادثه سوختگي زيادي داشت... .» پيكر پاك شهيد دستجردي، در بهشت زهراي تهران به خاك سپرده شد. در همان روز شهادت دستجردي، منافقين با انفجار ديگري نيز آيت‌الله شيخ علي قدوسي، دادستان كل انقلاب، را شهيد مي‌كنند.
شهيد در نگاه بزرگان و نهادها:
حضرت امام(ره) به مناسبت شهادت شهيد دستجردي و شهيد آيت‌الله شيخ‌علي قدوسي، پيامي فرستادند كه بدين شرح است: «اينجانب، شهادت دادستان كل انقلاب،شهيد قدوسي و سرهنگ وحيد دستجردي كه در راس شهرباني و قواي انتظامي در حال انجام وظيفه بودند و به اين تحفه الهي نايل شدند، را به ملت ايران، به حوزه علميه قم و قواي مسلح تبريك و تسليت عرض مي­كنم و از خداي متعال، رحمت براي آنان و صبر و شكيبايي براي خانواده محترمشان خواستارم.»
بنياد شهيد و امور ايثارگران در سالگرد آن شهيد و طي بيانيه‌اي يادآور مي‌شود: «شهيد معزز سرتيپ وحيد دستجردي، ازجمله افراد مؤمن، متعهد و انقلابي بود كه به آرمان‌هاي مقدس انقلاب اسلامي عشق مي‌ورزيد. شهيد دستجردي در فاجعه بمب‌گذاري نخست‌وزيري در 8شهريور1360 مجروح شد و در 14شهريور همان سال بر اثر جراحات وارده به درجه رفيع شهادت نايل آمد.»

منبع: بلاغ

بیشتر بخوانید:

شهید آیت‌الله قدوسی به روایت همسر

شهید آیت‌الله قدوسی به روایت رهبر معظم انقلاب

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10346022&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25