شهید جبار سرکانی

JABAR SARKANI

شغل: پاسدار

تاریخ تولد: 12مهر1344

محل تولد: روستای بهرام‌آباد از توابع بخش مرکزی بیجار گروس

تاریخ شهادت: 9تیر1362

محل شهادت: منطقه عملیاتی دیواندره، اطراف روستای قره‌دره

شهید جبار سرکانی 12مهر1344 در روستای بهرام‌آباد از توابع بخش مرکزی بیجار گروس متولد شد. پدرش محب‌علی و مادرش کبری نام داشت. خانواده سرکانی از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌کردند. در ایام کودکی شرایط درس خواندن برای او فراهم نشد و بعدها با حضور در کلاس‌های نهضت سوادآموزی در حد خواندن و نوشتن کسب علم کرد. وی از همان روزهایی که توان کار کردن پیدا کرد، در کنار پدرش به دامداری و کشاورزی مشغول شد.

در سال 1359 که مناطق کردنشین به‌خاطر گروهک‌های تروریستی نظیر منافقین و کومله و دمکرات ناامن شده بودند، او به همراه جمعی از اهالی روستا اسلحه به دوش گرفت و همراه پاسداران، امنیت روستا را تامین می‌کرد.

در زمستان سال 1359 بر اثر حمله عوامل گروهک‌های ضدانقلاب به روستا، پس از ساعت‌ها مقاومت به همراه چهارنفر از اهالی روستا به اسارت آن‌ها درآمد و همان شب موفق به فرار شد.

وی پس از مدتی به شهرستان بیجار مهاجرت کرد و در سپاه آنجا مشغول فعالیت شد. در بهار 1361 سه ماه دوره آموزشی نظامی را در سپاه سنندج با موفقیت پشت سر گذاشت و پس از اتمام دوره آموزشی نظامی و بازگشت به شهر خود، ازدواج کرد. یک سال بیشتر از ازدواجش نگذشته بود که سرانجام 9تیر1362 مصادف با شب جمعه، نوزدهم ماه رمضان به دست عناصر گروهک تروریستی کومله و دمکرات در منطقه عملیاتی دیواندره، اطراف روستای قره‌دره به شهادت رسید.

بیشتر بخوانید:

رجوی عکس صدیقه 18ساله را بالا برد و گفت: «ما این‌ها را می‌کشیم»

کومله با گروگان‌گیری بچه‌ها، خانواده‌ها را مجبور به حمایت می‌کرد


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9234874&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  جدیدترین مطالب

  دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان