رویکرد دوگانه غرب در زمینه تروریسم به وضوح قابل رویت است

Gharibabadi  Turkey 486486

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: متأسفانه امروز در سطح جهان شاهد سیاسی شدن حقوق بشر، رویکردهای دوگانه و تبعیض‌آمیز برخی کشورها در قبال حقوق بشر هستیم که به نقض حقوق ملت‌ها انجامیده است.
  به گزارش هابیلیان، «شریف مالکوچ»، رئیس آمبودزمان ترکیه و هیات همراه که به دعوت رئیس سازمان بازرسی کل کشور به ایران سفر کرده است، با دکتر «کاظم غریب‌آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
در این دیدار، غریب‌آبادی با بیان این که روابط ترکیه و ایران از دیرباز صمیمانه و همه جانبه بوده است، ابراز امیدواری کرد تا همکاری‌های حقوقی-قضائی و حقوق بشری دو کشور نیز ارتقاء یابد.
وی افزود: در ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، هم برای ترویج و حمایت از حقوق بشر برنامه‌ریزی می‌شود و هم مانند آمبودزمان ترکیه، مردم می‌توانند شکایات و درخواست‌های خود را مطرح و پیگیری نمایند.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تصریح کرد: متأسفانه امروز در سطح جهان شاهد سیاسی شدن حقوق بشر، رویکردهای دوگانه و تبعیض‌آمیز برخی کشورها در قبال حقوق بشر هستیم که به نقض حقوق ملت‌ها انجامیده است.
غریب‌آبادی با بیان این که حقوق بشر اسلامی بر مبنای یک رویکرد متوازن و در راستای کرامت انسان‌ها می‌تواند راه علاجی برای چالش های موجود حقوق بشری باشد، لازمه این امر را تعامل وسیع‌تر کشورهای اسلامی در زمینه حقوق بشر دانست و نقش انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی را  در این حوزه موثر ومسلم دانست.


جرائم سازمان‌یافته نقض حقوق بشر است

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با تأکید بر اهمیت مبارزه با فساد، مقابله مشترک با جرائم سازمان‌یافته مانند پول‌شویی، تروریسم، قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر را مهم دانست و گفت: علاوه بر دولت‌ها، مردم از این جرائم متضرر می‌شوند و حقوق آنان پایمال می‌گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به محکومان و مجرمان متواری از سوی دو کشور اشاره کرد و با توجه به ضرورت استرداد این افراد گفت: مجرمینی که اموال و سرمایه‌های عمومی و مردم را می دزدند و در کشور دیگری اقامت می‌کنند تا از پیگرد قضائی مصون بمانند، باید به کشور مبدأ مسترد و در پیشگاه عدالت محاکمه شوند.

غریب آبادی با اشاره به تردد بالای شهروندان دو کشور افزود: برخی از شهروندان ما در کشور ترکیه دچار مسائل حقوقی و قضائی می‌شوند و برخی به زندان می‌افتند. با توجه به انعقاد موافقت‌نامه انتقال محکومین میان دو کشور، درخواست داریم از این ظرفیت حقوقی به خوبی استفاده شود.
 

مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تحریم‌ها را جنایت علیه بشریت و نوعی جنگ اقتصادی خواند و ضمن تقدیر از رویکرد دولت ترکیه در مخالفت اصولی با تحریم‌های یک‌جانبه، اظهار داشت: این تحریم‌ها غیرقانونی و مغایر با حقوق بشر بوده و بر همسایگان ایران نیز تأثیر می‌گذارد. از آمبودزمان ترکیه درخواست داریم در ترویج ادبیات مخالفت با تحریم در میان انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی و انجمن آمبودزمانی کشورهای آسیائی تلاش کند.

وی با بیان این که ایران بیش از 17 هزار قربانی ترور دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است. لازم است کشورهایی که با پدیده تروریسم مواجه هستند، برای مقابله با این پدیده شوم با یکدیگر همکاری جدی داشته باشند. با توجه به تهدیدات مشترک تروریستی علیه ایران و ترکیه، نیاز است همکاری دو کشور برای مقابله با تروریسم تقویت شود.

غریب‌آبادی گفت: در زمینه تروریسم و تحریم، رویکرد دوگانه کشورهای غربی به وضوح قابل رویت است، از یک طرف ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند، اما از سوی دیگر، از طریق تروریسم 17 هزار شهروند بی‌گناه و غیرنظامی ایرانی را به شهادت می‌رسانند و یا از طریق تحمیل تحریم‌های یک‌جانبه حقوق میلیون‌ها ایرانی را نقض می‌کنند و حق حیات آنان را به مخاطره می‌اندازند.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد. وی در همین راستا به انعقاد یادداشت تفاهم حقوقی و قضائی با عراق اشاره کرد که مقابله با تروریسم و دو گروه تروریستی منافقین و داعش و پیگیری قضائی و محاکمه عاملان ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان از محورهای برجسته آن است.

غریب آبادی با اعلام آمادگی برای اشتراک تجارب حقوق بشری دو کشور، برای تبادل هیات‌های تخصصی حقوق بشری میان ایران و ترکیه نیز اعلام آمادگی کرد.


کشورهای اسلامی قربانی نقض حقوق بشرند

شریف مالکوچ، رئیس آمبودزمان ترکیه، نیز با بیان این که ملت‌های ایران و ترکیه با یکدیگر برادر و دولت‌های دو کشور با هم دوست هستند، اظهار داشت: تهران و آنکارا در حوزه‌های تاریخی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اشتراکات زیادی دارند و روابط ما در همه حوزه‌ها، به‌ویژه در حوزه حقوق انسان و حقوق بشر، می‌بایست ارتقاء پیدا کند.

وی با اشاره به یادداشت تفاهم‌نامه میان سازمان بازرسی و آمبودزمان ترکیه، تصریح کرد: در این یادداشت تفاهم به دنبال سه هدف هستیم، نخست، تبادل تجربه میان دو کشور برای گسترش افق دید خود؛ دوم، الگوسازی برای سایر کشورهای اسلامی با توجه به این که سازمان بازرسی ایران و آمبودزمان ترکیه هر دو برای تأسیس انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی پیشقدم بوده‌اند؛ و سوم، به عنوان انجمن آمبودزمانی از کشورهای اسلامی باید با نهادهایی که در حوزه حقوق بشر فعالیت می‌کنند، همکاری کنیم.

رئیس آمبودزمان ترکیه در ادامه تصریح کرد: تمامی جنگ‌ها در کشورهای اسلامی رخ داده، خانه‌های مسلمانان ویران و زنان کشته شده‌اند؛ اکثر نقض حقوق بشر علیه کشورهای اسلامی رخ داده است و همین امر، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی با بیان این که همدلی و همکاری تنگاتنگ میان کشورهای اسلامی می‌تواند حلال مشکلات باشد، افزود: در زمینه حقوق بشر، خداوند متعال در قرآن کریم، انسان را اشرف مخلوقات می‌داند و همین حق باید گرامی داشته شود.

شریف مالکوچ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که تروریسم دردسر و بلای کشورهای اسلامی است، اذعان داشت: این ساختار به خودی خود پدید نیامده و با حمایت برخی کشورها شکل گرفته است. در این زمینه، سطح خوبی از همکاری برای مقابله با تروریسم در میان دو کشور وجود دارد.

وی در پایان، به‌کارگیری تحریم از سوی برخی کشورها را به‌مثابه سلاح جنگی خواند و بر موضع اصولی کشورش در مخالفت با تحریم‌های یکجانبه تاکید کرد.


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

۵۱ ایالت تروریستی

دومین نشست سالانه تخصصی مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم

راهبردهای عملیاتی بانک صادرات ایران در مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم تشریح شد

بازخوانی جزئیات ترور شهید فخری‌زاده

نقش یک جاسوس در ترور شهید فخری زاده

افشای اسناد ترور دانشمندان هسته ای

جاسوسی برای ترور

فهرستی از مهمترین ترورهای هدفمند رژیم صهیونیستی در جهان؛

بیش از ۲۷۰۰ ترور هدفمند میراث شوم اسرائیل

بررسی حقوقی دادگاه استکهلم با تمرکز بر پرونده حمید نوری

مشکلات اساسی در رسیدگی به اتهامات آقای نوری

به روایت فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان

جزییات درگیری با گروهک تروریستی در سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان نظام پزشکی:

در اسرائیل پزشکان هم تروریستند

مطالب پربازدید بخش خبر

به روایت فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان

جزییات درگیری با گروهک تروریستی در سیستان و بلوچستان

فهرستی از مهمترین ترورهای هدفمند رژیم صهیونیستی در جهان؛

بیش از ۲۷۰۰ ترور هدفمند میراث شوم اسرائیل

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان