رویکرد دوگانه غرب در زمینه تروریسم به وضوح قابل رویت است

Gharibabadi  Turkey 486486

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: متأسفانه امروز در سطح جهان شاهد سیاسی شدن حقوق بشر، رویکردهای دوگانه و تبعیض‌آمیز برخی کشورها در قبال حقوق بشر هستیم که به نقض حقوق ملت‌ها انجامیده است.
  به گزارش هابیلیان، «شریف مالکوچ»، رئیس آمبودزمان ترکیه و هیات همراه که به دعوت رئیس سازمان بازرسی کل کشور به ایران سفر کرده است، با دکتر «کاظم غریب‌آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
در این دیدار، غریب‌آبادی با بیان این که روابط ترکیه و ایران از دیرباز صمیمانه و همه جانبه بوده است، ابراز امیدواری کرد تا همکاری‌های حقوقی-قضائی و حقوق بشری دو کشور نیز ارتقاء یابد.
وی افزود: در ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، هم برای ترویج و حمایت از حقوق بشر برنامه‌ریزی می‌شود و هم مانند آمبودزمان ترکیه، مردم می‌توانند شکایات و درخواست‌های خود را مطرح و پیگیری نمایند.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تصریح کرد: متأسفانه امروز در سطح جهان شاهد سیاسی شدن حقوق بشر، رویکردهای دوگانه و تبعیض‌آمیز برخی کشورها در قبال حقوق بشر هستیم که به نقض حقوق ملت‌ها انجامیده است.
غریب‌آبادی با بیان این که حقوق بشر اسلامی بر مبنای یک رویکرد متوازن و در راستای کرامت انسان‌ها می‌تواند راه علاجی برای چالش های موجود حقوق بشری باشد، لازمه این امر را تعامل وسیع‌تر کشورهای اسلامی در زمینه حقوق بشر دانست و نقش انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی را  در این حوزه موثر ومسلم دانست.


جرائم سازمان‌یافته نقض حقوق بشر است

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با تأکید بر اهمیت مبارزه با فساد، مقابله مشترک با جرائم سازمان‌یافته مانند پول‌شویی، تروریسم، قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر را مهم دانست و گفت: علاوه بر دولت‌ها، مردم از این جرائم متضرر می‌شوند و حقوق آنان پایمال می‌گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به محکومان و مجرمان متواری از سوی دو کشور اشاره کرد و با توجه به ضرورت استرداد این افراد گفت: مجرمینی که اموال و سرمایه‌های عمومی و مردم را می دزدند و در کشور دیگری اقامت می‌کنند تا از پیگرد قضائی مصون بمانند، باید به کشور مبدأ مسترد و در پیشگاه عدالت محاکمه شوند.

غریب آبادی با اشاره به تردد بالای شهروندان دو کشور افزود: برخی از شهروندان ما در کشور ترکیه دچار مسائل حقوقی و قضائی می‌شوند و برخی به زندان می‌افتند. با توجه به انعقاد موافقت‌نامه انتقال محکومین میان دو کشور، درخواست داریم از این ظرفیت حقوقی به خوبی استفاده شود.
 

مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تحریم‌ها را جنایت علیه بشریت و نوعی جنگ اقتصادی خواند و ضمن تقدیر از رویکرد دولت ترکیه در مخالفت اصولی با تحریم‌های یک‌جانبه، اظهار داشت: این تحریم‌ها غیرقانونی و مغایر با حقوق بشر بوده و بر همسایگان ایران نیز تأثیر می‌گذارد. از آمبودزمان ترکیه درخواست داریم در ترویج ادبیات مخالفت با تحریم در میان انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی و انجمن آمبودزمانی کشورهای آسیائی تلاش کند.

وی با بیان این که ایران بیش از 17 هزار قربانی ترور دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است. لازم است کشورهایی که با پدیده تروریسم مواجه هستند، برای مقابله با این پدیده شوم با یکدیگر همکاری جدی داشته باشند. با توجه به تهدیدات مشترک تروریستی علیه ایران و ترکیه، نیاز است همکاری دو کشور برای مقابله با تروریسم تقویت شود.

غریب‌آبادی گفت: در زمینه تروریسم و تحریم، رویکرد دوگانه کشورهای غربی به وضوح قابل رویت است، از یک طرف ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند، اما از سوی دیگر، از طریق تروریسم 17 هزار شهروند بی‌گناه و غیرنظامی ایرانی را به شهادت می‌رسانند و یا از طریق تحمیل تحریم‌های یک‌جانبه حقوق میلیون‌ها ایرانی را نقض می‌کنند و حق حیات آنان را به مخاطره می‌اندازند.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: مقابله با تروریسم به عزم جدی و جمعی نیاز دارد. وی در همین راستا به انعقاد یادداشت تفاهم حقوقی و قضائی با عراق اشاره کرد که مقابله با تروریسم و دو گروه تروریستی منافقین و داعش و پیگیری قضائی و محاکمه عاملان ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان از محورهای برجسته آن است.

غریب آبادی با اعلام آمادگی برای اشتراک تجارب حقوق بشری دو کشور، برای تبادل هیات‌های تخصصی حقوق بشری میان ایران و ترکیه نیز اعلام آمادگی کرد.


کشورهای اسلامی قربانی نقض حقوق بشرند

شریف مالکوچ، رئیس آمبودزمان ترکیه، نیز با بیان این که ملت‌های ایران و ترکیه با یکدیگر برادر و دولت‌های دو کشور با هم دوست هستند، اظهار داشت: تهران و آنکارا در حوزه‌های تاریخی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اشتراکات زیادی دارند و روابط ما در همه حوزه‌ها، به‌ویژه در حوزه حقوق انسان و حقوق بشر، می‌بایست ارتقاء پیدا کند.

وی با اشاره به یادداشت تفاهم‌نامه میان سازمان بازرسی و آمبودزمان ترکیه، تصریح کرد: در این یادداشت تفاهم به دنبال سه هدف هستیم، نخست، تبادل تجربه میان دو کشور برای گسترش افق دید خود؛ دوم، الگوسازی برای سایر کشورهای اسلامی با توجه به این که سازمان بازرسی ایران و آمبودزمان ترکیه هر دو برای تأسیس انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی پیشقدم بوده‌اند؛ و سوم، به عنوان انجمن آمبودزمانی از کشورهای اسلامی باید با نهادهایی که در حوزه حقوق بشر فعالیت می‌کنند، همکاری کنیم.

رئیس آمبودزمان ترکیه در ادامه تصریح کرد: تمامی جنگ‌ها در کشورهای اسلامی رخ داده، خانه‌های مسلمانان ویران و زنان کشته شده‌اند؛ اکثر نقض حقوق بشر علیه کشورهای اسلامی رخ داده است و همین امر، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی با بیان این که همدلی و همکاری تنگاتنگ میان کشورهای اسلامی می‌تواند حلال مشکلات باشد، افزود: در زمینه حقوق بشر، خداوند متعال در قرآن کریم، انسان را اشرف مخلوقات می‌داند و همین حق باید گرامی داشته شود.

شریف مالکوچ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که تروریسم دردسر و بلای کشورهای اسلامی است، اذعان داشت: این ساختار به خودی خود پدید نیامده و با حمایت برخی کشورها شکل گرفته است. در این زمینه، سطح خوبی از همکاری برای مقابله با تروریسم در میان دو کشور وجود دارد.

وی در پایان، به‌کارگیری تحریم از سوی برخی کشورها را به‌مثابه سلاح جنگی خواند و بر موضع اصولی کشورش در مخالفت با تحریم‌های یکجانبه تاکید کرد.


مطالب پربازدید سایت

گفت‌و‌گوی هابیلیان با جانباز ترور غلامرضا عظیمی برخوردار

روایت مجروحیت جانباز عظیمی، محافظ شهید هاشمی‌نژاد

به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله هاشمی‌نژاد

زندگی شهید هاشمی‌نژاد به روایت مقام معظم رهبری

سردار عبدالله عراقی جانشین سابق نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح کرد

روایتی از جنایت «کومله» در به شهادت رساندن جهادگران

دور جدید حملات علیه مواضع تروریست‌ها در شمال عراق

مقر اصلی گروهک‌های تروریستی و دفاتر آن‌ها تخریب شد

وزیر امور خارجه ایران در دیدار چابا کروشی رئیس نشست هفتاد و هفتم مجمع عمومی

تروریسم و افراط گرایی همچنان چالش اصلی در منطقه خاورمیانه است

ایمان کدیور؛ خبرگزاری ایسنا

به یاد شهیدان ترور

قرارگاه قدس جنوب شرق کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد

شهادت ۳ نفر در حادثه تروریستی زاهدان/ ۳۲ نفر مجروح شدند

جزئیات دستگیری‌های وزارت اطلاعات و عملیات‌های متعدد ضدانقلاب در اغتشاشات اخیر

۴۹ تروریست منافق، ۷۷ گروهکی، ۵ تکفیری و ۹۲ سلطنت‌طلب در تور واجا

سفیر و معاون نمایندگی ایران که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد

هشدار ایران نسبت به ظهور گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان

جدیدترین مطالب

با حضور خانواده شهید و محافظ وی در حادثه ترور و مسئولان استانی دانشگاه، استادان، کارکنان و دانشجویان در سالن کنفرانس پردیس شهید هاشمی‌نژاد

برگزاری مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد

مرتضی سیمیاری؛ روزنامه جوان

چرا زاهدان «درعا» نشد؟

منافقین با روش‌های شناخته‌شده وارد عمل شده‌اند

تهدیدهای تروریستی علیه دانشجویان انقلابی شریف

روایتی از جنایت های کومله و دموکرات

گروهک‌ها چه تله‌ها که برایمان نمی‌گذاشتند

زهرا چیذری ؛ روزنامه جوان

مرگ زنانگی زنان زیر یوغ منافقین

مطالب پربازدید بخش خبر

صدرالحسینی در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان:

ماموریت پرونده هسته‌ای ایران به گروهک منافقین داده ‌شده بود

برای اولین بار همراه با تصاویر دیده نشده‌ای از داخل پادگان اشرف

«داستان اشرف» منتشر شد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین خبر داد؛

شعبه ویژه رسیدگی به جرایم ناشی از جنگ تحمیلی و تروریسم تشکیل شد

در نشست سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران مطرح شد؛

دستگیری چند نفر در رابطه با ترور شهید صیاد خدایی

در بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل مطرح شد؛

ناتو به جای اتهام های بی‌اساس، به گروهک تروریستی منافقین پناه ندهد

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان