دومینوی روح‌الله زم و تروریسم رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران

Android98563

بی‌تردید خبر دستگیری روح‌الله‌ زم فعال رسانه‌ای ضدانقلاب و سرشبکه یکی از فعال‌ترین جریانهای اپوزیسیون ایران اسلامی در فضای مجازی به سان آبی بود که در لانه مورچگان ریخته شد و بسیاری از رهبران اپوزیسیون خارج‌نشین را از خواب غفلت بیدار ساخت اما آنچه از این بیداری پس از یک خواب زمستانی مهم‌تر است عواملی است که باعث شد نهادهای امنیتی ایران اسلامی و در رأس آنها سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دست به دستگیری وی بزنند. برای تحلیل دقیق قضیه بایستی ابتدا به سراغ تعریف مفهوم تروریسم رسانه‌ای برویم. مراد از این اصطلاح تقریباً نوظهور در عرصۀ ادبیات سیاسی آن قسم استفاده از رسانه‌ است که منجر به ترویج خشونت و تروریسم می‌شود، لکن مقصود ما از به کار بردن این واژه، اثر بعد از تروریسم رسانه‌ای است که استفاده از آن به خردکردن شخصیت انسانها و یا نهادهای اجتماعی می‌انجامد. به بیان دقیق‌تر این نوع خاص از تروریسم زمانی میتواند خطرناک‌تر شود که مشروعیت سیاسی‌اجتماعی یک نظام سیاسی را هدف قرار دهد. چنین کاری فارغ از موفقیت یا ناکامی، فی‌نفسه ماهیتی جنایتکارانه دارد چرا که این کار موجب سلب اعتماد یک ملت از تمامی نخبگان سیاسی خود می‌شود. چیزی که مقدمه تهی‌شدن و از هم پاشیدگی هر دولت و ملتی از درون است که به نوبه خود می‌تواند آغازی باشد بر پدیدۀ انقلاب نرم یا مخملی که این روزها مورد استفاده بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای امنیتی جهان سرمایه‌داری است. شاید بتوان برخی از دلایل مهم دستگیری روح‌الله زم را این‌گونه شرح داد:

1. ارتباط زم با سرویس‌های گوناگون اطلاعاتی غربی مانند سرویس اطلاعاتی فرانسه و سازمان‌های گوناگون دیگر که به اعتراف لژ نشین‌های ضدنظام جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های متمادی صورت گرفته است، می‌تواند نمونه بارزی از فعالیتهای جاسوسی یک ایرانی ضد کشور خویش شمرده شود. بدین خاطر که جاسوسی یک جرم بین‌المللی به شمار می‌رود. لذا کاملاً روشن است که روح‌الله زم در این مورد مجرم شناخته می‌شود.

2. ارتباط با سازمان‌ها و گروهک‌های ضدانقلاب که سال‌ها است تمام تلاش خود را برای براندازی نظام می‌کنند می‌تواند سرحلقه بسیاری از اخبار جعلی که آغازکننده بستری از اتفاقات اسفناک چند سال گذشته بوده‌اند را به دست دهد. بی‌شک یکی از دلایل گرفتارشدن زم روشن‌شدن ارتباطات پنهان وی با ضدانقلاب است.

3. سومین دلیلی که می‌توان لزوم دستیابی به روح‌الله زم را به وسیله آن تحلیل کرد لزوم فروپاشی شبکه دوستان، هواداران و یاران زم در داخل کشور است که می‌تواند در راه مبارزه با اپوزیسیون در آینده تا حد زیادی راه‌گشا باشد.

مطلب قابل اعتنای دیگر در این خصوص پس لرزه‌هایی است که این عملیات موفقیت‌آمیز در بین جریان‌های متعدد و متنوع ضدانقلاب به وجود آورده است. در حقیقت برجسته‌ترین پیامدهای این دستگیری که بازتاب گسترده‌ای در بنگاه‌های رسانه‌ای جریانات تروریسم رسانه‌ای داشته است عبارتند از:

1. ناامن‌شدن قلب اروپا برای حامیان رسانه‌ای ضدانقلاب. همین مسئله باعث احتیاط بیشتر تلویزیون‌های معارض با نظام در فرآیند نشر مطالب بی‌اساس خواهد شد.

2. ناشناس‌ماندن بسیاری از شیوه‌های نفوذ اطلاعاتی ایران اسلامی برای سرویس‌های غربی. این عامل می‌تواند برتری ادعایی سازمان‌های اطلاعاتی غربی را با چالش جدی مواجه کند. وجود سیستم چندلایه امنیتی برای حفاظت از روح‌الله زم می‌تواند ابعاد این شکست آشکار را برای نهادهای اطلاعاتی جهان غرب حساس‌تر کند.

3. وسیع‌ترشدن ابعاد مبارزه با جنگ نرم و البته کودتای مخملی که ثمره اصلی جنگ نرم در کشورهای مخالف ایالات متحده و هم پیمانان این کشور است بعد گریزناپذیر دیگری از این عملیات است.

با در نظر گرفتن این ابعاد گسترده و انکارناپذیر اگر بخواهیم آینده جنگ رسانه‌ای عروسک‌های ضدانقلاب علیه ایران را بررسی کنیم باید بگوئیم:

1. پس از این واقعه سرویس‌های امنیتی غرب تمامی تلاش خود را برای حفاظت همه جانبه از سردسته‌های باندهای رسانه‌ای ضدجمهوری اسلامی و حمایت از تروریسم رسانه‌ای علیه ایران به کار خواهند بست اما سقوط روح‌الله زم به عنوان نماد این جنگ رسانه‌ای شکست استراتژی حفاظت همه جانبه را به اثبات رساند.

2. با گشوده‌ترشدن ابعاد جدیدی از پرونده زم بسیاری از رسانه‌ها و شخصیت‌های اپوزیسیون در پی آن خواهند بود که از سویی خود را از ارتباط با زم تبرئه کنند و از سوی دیگر اعترافات وی را بی‌اهمیت جلوه دهند. اما، این عملیات روانی نیز با توجه به اعترافات صریح دوستان زم و خنثی‌شدن اظهارات آنها توسط یکدیگر غیرممکن است.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9579077&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25