خیانت‌پیشگی منافقین در دوران دفاع مقدس

57703255

هرچند سازمان تروریستی منافقین این روزها تلاش می‌کند تا با استفاده از مفاهیم ملی خود را طرف‌دار اعتلای ایران نشان دهد، اما کارنامه این گروه مملو از خیانت‌های مختلف به کشور است. مروری بر کارنامه این سازمان نشان می‌دهد که مهم‌ترین استراتژی خود را همواره تداوم فعالیت‌هایش ولو به قیمت خیانت به کشور گذاشته است. همین مسئله سبب شده تا سازمان در طول فعالیت خود همواره به آلت دست کشورهای متخاصم با ایران تبدیل شود. یکی از دولت‌های متخاصمی که سازمان در طول دوران حیات خود به خدمت آن درآمده و تمام امکانش در اختیار آن‌ها قرارداد، رژیم بعث عراق بود. هرچند در تابستان 1359 زمانی که صدام حسین تحرکات خود را در مرزهای ایران شروع کرد، سازمان با انتشار بیانیه‌هایی این اقدامات عراق را محکوم می‌کرد، اما در همان ماه‌های آغازین دفاع مقدس به‌ مرور اسنادی افشا شد که نشان می‌داد، سازمان نه‌تنها  دید میهن‌پرستانه به کشور ندارد، بلکه با فراهم کردن زمینه‌های خروج اطلاعات محرمانه کشور درصدد ضربه زدن به رزمندگان در جبهه‌ها است. به‌عنوان‌مثال در پاییز 1359 ارتش با دستگیری اعضای سازمان در جنوب کشور از آن‌ها اسناد محرمانه اطلاعات مناطق جنگی کشور همراه با عکس‌های گرفته‌شده از این مناطق را کشف کرد. در همین زمان سپاه پاسداران از خانه‌های تیمی سازمان در آبادان مقادیر زیادی اسلحه کشف و ضبط می‌کند. رویکرد سازمان از مهر1359 تا خرداد 1360 درباره جنگ بسیار متضاد و منافقانه بوده است. سازمان درحالی‌که هر از چند گاهی با صدور اطلاعیه‌هایی سعی می‌کرد، بر ضرورت مقابله با عراق سخن بگوید در عمل به اعضای خود اعلام می‌کرد که جنگ ایران و عراق نه دفاع مقدس بلکه نبردی مرتجعانه است و نباید خودشان را وارد این مسائل کنند. سازمان در آن زمان به همین مسئله اکتفا نکرد و بعد از مدتی به اعضای خود اعلام کرد که مقصر جنگ ایران است. سازمان منافقین بعد از خرداد 1360 و شروع نبرد مسلحانه با جمهوری اسلامی، رویکرد خائنانه خود در قبال ایران را علنی‌تر کرد.

سازمان در این زمان با استقرار در کردستان عراق همکاری خود را با گروهک‌های جدایی‌طلب افزایش می‌دهد و از این مناطق برای انجام عملیات تروریستی در مناطق مرزی استفاده می‌کند. البته در همین زمان روابط سازمان با رژیم بعث که پیش‌ازاین شکل‌گرفته بود، افزایش می‌یابد. در این زمان سازمان‌بخشی از اقدامات تروریستی خود را با دستور عراق انجام داده و اطلاعات مناطق مرزی را نیز برای استخبارات عراق جمع‌آوری می‌کند. سازمان در اوایل دهه 60 با وجود ارتباطات تنگاتنگی که با عراق داشت به لحاظ حفظ ظاهری سعی می‌کرد این مسئله را مخفی نگه دارد. بااین‌حال سازمان از اواسط دهه 60 و به دنبال جلساتی که با عراقی‌ها برگزار کرد، با انعقاد قراردادی با رژیم بعث و در اختیار قرار گرفتن پایگاه‌هایی در عراق روابط خود را با صدام علنی کرد. در این زمان گروهک منافقین علاوه بر جاسوسی از جبهه‌ها، اطلاعات مناطق مهم و حساس را نیز به‌منظور بمباران در اختیار عراقی‌ها قرار می‌داد. کمک به بازجویی از اسرای ایرانی، تخلیه تلفنی اطلاعات مسئولان و تداوم ترورهای داخلی به‌منظور تضعیف پشت جبهه‌ها، از دیگر خوش‌خدمتی‌های سازمان به صدام در این دوران بود. سازمان در این زمان به همین حد خیانت بسنده نکرد و در سال 1366 با ایجاد ارتش به اصلاح آزادی‌بخش و اخذ امکانات بیشتر نظامی از عراق سعی کرد تا مبارزه با جمهوری اسلامی را از شکل عملیات تروریستی به جنگ کلاسیک تغییر دهد. سازمان منافقین در ادامه تحرکات ضد میهنی خود در اواخر1366 یک سلسله عملیات نظامی را در خطوط مرزی ایران با عنوان‌های عملیات آفتاب و چلچراغ انجام می‌دهد. انجام این عملیات که با پشتیبانی نظامی عراق همراه بود، سبب شد تا سازمان بعد از پذیرش قطعنامه 598، در مردادماه 1367 با بسیج نیروهایش در عملیاتی که آن را فروغ جاویدان نامیده بود به بهانه رسیدن 3 روزه به تهران، تهاجم به کشور را آغاز کند. هرچند این عملیات با شکست سنگین منافقین تمام شد، اما در اختیار قرار دادن امکانات مختلف به آن‌ها توسط صدام نشان داد که رژیم بعث در آن زمان درصدد بود با بهره‌گیری از منافقین، امتیازات مختلفی از ایران در زمان مذاکرات آتی اخذ کند. مسئله‌ای که به دلیل شکست سنگین منافقین ناکام ماند.

درنهایت عملکرد سازمان منافقین در زمان دفاع مقدس نشان می‌دهد که این سازمان در سال‌های اولیه جنگ باوجود همکاری با صدام سعی می‌کرد تا این مسئله علنی نشود، اما در اواخر جنگ سازمان از علنی کردن خیانت خود ابایی نداشت و در عمل با در اختیار قرار گرفتن پایگاه‌هایی در عراق خود را به مزدور رژیم بعث مبدل کرد. بررسی خیانت‌پیشگی سازمان در دوران دفاع مقدس به‌خوبی تبیین‌کننده خیانت‌های امروز سازمان به ایران اسلامی است. سازمانی که در دهه 60 امکانات خود را برای شکست ایران در جنگ بسیج کرده و در اختیار دشمنان قرار داده بود، امروز با وجود اینکه در عمل بسیار تحلیل رفته و قدرتی ندارد بازهم سعی می‌کند تا همین قدرت ناچیز خود را در اختیار اسرائیل و دولت‌های مرتجع منطقه خلیج‌فارس قرار دهد تا از این طریق چند صباحی دیگر به حیات نامشروع خود ادامه دهد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9607866&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25