حملۀ تروریستی لندن و پارادوکس حمایت از آل‌ سعود

Entezarimo

یک روز پس از آنکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اروپایی ها را تهدید به فراگیر شدن حملات تروریستی در این قاره کرد، لندن شاهد یک عملیات تروریستی بود.

نکته جالب توجه در رابطه با این حمله آن است که اطلاعات منتشر شده از عامل این حادثه نشان از آن دارد که در این عملیات نیز مانند بسیاری دیگر از عملیات های تروریستی مشابه در سراسر جهان، پای ریاض در میان است. هرچند انگلیسی ها اذعان کردند که عامل حمله یک «تازه مسلمان» و شهروند بریتانیا بوده و بنابراین دلیلی برای پیشبرد سناریوی اسلام هراسی به دلیل حمله صورت گرفته در لندن وجود ندارد، اما نکات مهمی در کارنامه زندگی این تروریست وجود دارد که نشان می دهد چطور آل سعود، عربستان را به یک کارخانه تروریست پروری تبدیل کرده است.

در همین راستا سفارت عربستان در لندن تایید کرده که خالد مسعود (آدریان راسل) عامل حمله به لندن مدتی را در عربستان سپری کرده است. براساس اطلاعات منتشر شده، او از نوامبر 2005 تا نوامبر 2006 و همچنین از آوریل 2008 تا آوریل سال 2009 مشغول یادگیری زبان انگلیس بوده است.

پیش از این گزارش پلیس ایالات متحده از عوامل حملات تروریستی یازدهم سپتامبر نیز نشان می داد که عوامل این حمله با سرویس امنیتی عربستان سعودی در ارتباط بوده اند.

با وجود اینکه نقش ریاض بارها در کمک به گروه های تروریستی به اثبات رسیده است، اما کشورهای غربی همچنان به کمک های خود به این کشور در تداوم سیاستهای تنش آفرینش ادامه می دهند. فروش سلاح از بریتانیا به عربستان برای کمک به آل سعود در جنگ با مردم یمن یکی از آخرین نمونه های همراهی غرب با سعودی ها در تنش زایی منطقه ای است. قراردادهای تسلیحاتی و همکاری های امنیتی واشنگتن و ریاض نیز حکایت از آن دارد که با وجود تهدیدات تروریستی که از جانب آل سعود متوجه کشورهای غربی می شود، این کشورها همچنان می کوشند تا آل سعود را متحد منطقه ای خود بنامند.

پارادوکس کمک غرب به عربستان با وجود نقش این کشور در بحران های تروریستی وقتی قابل توصیف خواهد بود که بپذیریم ادعای غربی ها در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت داخلی، ادعایی بی اساس است و تنها بهانه ای برای تحت فشار قرار دادن کشورهایی چون ایران است که حاضر نیست وارد بازی نخ نمای اروپا و آمریکا برای برهم زدن نظم درونی منطقه شود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10364952&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25