خاطرات محافظ شهید هاشمی‌نژاد از آشنایی تا شهادت

غلامرضا عظیمی برخورداری از محافظان شهید «سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد» در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، اظهار داشت:‌ از همان نخستین سال‌های آغاز نهضت اسلامی و گسترش آن به مراکز استا‌ن‌ها با شهید هاشمی‌نژاد در مشهد آشنا شدم؛ ایشان در آن ایام مدتی را در مشهد و شهرهای اطراف آن در تبعید به سر می‌بردند و با حضور در کلاس‌های درس معارف و اخلاق اسلامی حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد توانستم بیشتر از معارف الهی بهره‌مند شوم.

 

*اقامت شهید هاشمی‌نژاد در مشهد به فرموده امام خمینی (ره)

 

وی با اشاره به اینکه شهید هاشمی‌نژاد خودش را وقف مبارزه و مکتب اسلام کرده بود، افزود: با شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی شهید هاشمی‌نژاد به فرمان امام خمینی ‌(ره) اقامتش را در مشهد ادامه داد و با روح بلند و استواری که داشت به گسترش معارف اسلامی در مشهد پرداخت.

 

عظیمی یادآور شد: ‌شهید هاشمی‌نژاد با تأسیس «کانون بحث‌ و انتقادات دینی»‌ به بررسی‌ موضوعات دینی و افشارگری علیه رژیم شاهنشاهی پرداخت و با حوصله تمام به سخنان اعضای گروه‌های منحرف گوش می‌داد و حتی با ذکر تفسیر آن کتاب به مخالفان پاسخ می‌داد؛ سخنان شهید هاشمی‌نژاد در برابر مخالفان بیشتر برگرفته از قرآن کریم، نهج‌البلاغه، نهج‌الفصاح و اصول کافی بود.

 

وی با اشاره به اینکه با توصیه شهید هاشمی‌نژاد وارد سپاه پاسداران شده،‌ تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با توصیه شهید هاشمی‌نژاد وارد سپاه شدم و مدتی به عنوان محافظ مهندس غفوری فرد استاندار خراسان فعالیت کردم و در سال 60 که اوج ترور منافقین بود به عنوان محافظ شهید هاشمی‌نژاد وارد حزب جمهوری اسلامی شدم.

*شهید هاشمی‌نژاد عامل وحدت حوزه و دانشگاه در مشهد بود

محافظ شهید هاشمی‌نژاد خاطر نشان کرد: شهید مبارز هاشمی‌نژاد عامل وحدت حوزه و دانشگاه در خراسان بود چرا که با ارتباطی که با انجمن اسلامی دانشجویان و کارکنان دیگر سازمان‌ها داشت، پیوند خوبی میان عموم مردم برقرار ساخت.

 

عظیمی با پرداختن به چگونگی شهادت شهید هاشمی‌نژاد اظهار داشت:‌ شهید هاشمی‌نژاد قبل از شهادت به شهر بهشهر محل ولادتش رفت و با مردم گفت‌وگو کرد و از نزدیک طرح‌ها و اقدامات انجام شده در این شهر را مورد بازدید قرار داد؛ سپس با حضورش در دفتر حزب جمهوری در مشهد به فعالیت‌های همیشگی‌ پرداخت. در روز حادثه علی‌رغم تأکیدی که به بازرسی بدنی تمام افراد وجود داشت و حتی خود محافظین مورد بازرسی قرار می‌گرفتند، اما فردی به نام«هادی علویان» با پنهان کردن نارنجک در بین دو پایش به داخل دفتر حزب وارد شد.

 

وی افزود: هادی علویان نوجوان 16 ساله قوچانی به دلیل درگیری با والدینش به مشهد آمده بود و پس از آشنایی با منافقین به گروهک آنها پیوست و به دستور آنها شهید هاشمی‌نژاد را به شهادت رساند.

 

*هادی علویان با کسب اعتماد دفتر حزب جمهوری،‌ شهید هاشمی‌نژاد را به شهادت رساند

 

محافظ آیت‌الله هاشمی‌نژاد یادآور شد:‌ هادی علویان با ارتباطی که با دفتر حزب جمهوری برقرار کرده بود، توانست اعتماد پرسنل دفتر را به خود جلب کند و با استفاده از نارنجک ساچمه‌ای و بغل کردن آیت‌الله هاشمی‌نژاد ایشان را به شهادت برساند،‌ ضارب که بر اثر انفجار دستش قطع شده بود قصد فرار داشت و پس از گلاویز شدن با من به دلیل اینکه بر اثر انفجار مجروح شده بودم، توانست فرار کند اما بیرون دفتر حزب جمهوری توسط دو خانم که آنها نیز از اعضای سازمان منافقین بودند به سویش شلیک شد و علویان به هلاکت رسید.

 

عظیمی با بیان اینکه پس از انفجار نارنجک 5 نفر مجروح شدند، گفت: آقایان ترکان‌لو، روح‌بخش و محسن توکلی به همراه من که از محافظان شهید هاشمی‌نژاد بودیم، مجروح شدیم و محسن توکلی که بیشترین آسیب را در اثر موج انفجار دیده بود، پس از 15 روز که در کما بود به هوش آمد و من هم با بستری شدن در بیمارستان‌های امداد، قائم و امام رضا بهبود یافتم.

 

*«سهل‌انگاری» منجر به شهادت شهید هاشمی‌نژاد شد

وی با بیان اینکه «سهل‌انگاری» موجب شهادت شهید هاشمی‌نژاد بوده است، تصریح کرد: در بررسی‌های که بعد از شهادت ایشان صورت گرفت دوستان ما به رفتارهای مشکوک و منافقانه علویان هشدارهای لازم را داده بودند و با بررسی اطلاعات سپاه متوجه شدیم که نامه‌ای در این خصوص به مسئولین پرسنلی دفتر حزب داده شده است که زمینه پرونده او شده بود اما کوتاهی و سهل‌انگاری همکاران دفتر حزب و ندادن اطلاع به ما باعث شد هادی علویان بتواند اقدام تروریستی خود را عملی کنید.

 

*شهید هاشمی‌نژاد:‌ خون شهیدان تداوم دهنده راه آنها است

 

عظیمی با اشاره به نگاه شهید هاشمی‌نژاد به مسئله شهادت گفت:‌ شهید هاشمی‌‌نژاد در مورد شهادت معتقد بود که با ریختن نخستین خون شهید بر روی زمین دیگران مصمم می‌شوند تا بیشتر راه او را ادمه دهند؛ اگر به شهادت آیت‌الله مطهری نگاه کنیم این امر مشخص می‌شود چرا که مشاهده می‌کنیم در اثر شهادت ایشان کتاب‌های بیشتری از شهید مطهری چاپ و مطالعه می‌شود.

 

وی در ادامه تاکید کرد: شهید هاشمی‌‌نژاد خون شهید را تأثیرگذار می‌دانست و معتقد بود که دیگران همچون برادر دلسوز می‌شوند و راه شهید را ادامه می‌دهند.

 

محافظ شهید هاشمی‌نژاد یاد آور شد:‌ ایشان در برنامه دوشنبه و پنجشنبه که به مناسبت بزرگداشت شهدا در مشهد برگزار می‌شد، حضور می‌یافت و اعتقادش بر این بود که یاد‌ و خاطره شهدا باید زنده نگه‌داشته شود.

 

*استقلال؛ گلوی استکبار را می‌فشارد

 

وی با بیان خاطره‌ای از شهید هاشمی‌نژاد متذکر شد: برای اجرای برنامه‌ای با شهید هاشمی‌نژاد به راه‌آهن مشهد رفتیم؛ ایشان با سخنرانی در جمع کارکنان راه‌آهن گفت "امروز راه‌آهن از خود شماست، اگر دیدید یک قسمت از کار آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد آن را تعمیر کنید چرا که با اینکار شما گلوی استکبار را می‌فشارید و منتظر این نباشید که کمکی از سوی دیگران به شما برسد و با تلاش به استقلال و آزادی دست پیدا کنید".


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
آذر 1358
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
4
تاریخ : 1358/09/04
12
تاریخ : 1358/09/12
16
تاریخ : 1358/09/16
17
تاریخ : 1358/09/17
18
تاریخ : 1358/09/18
19
تاریخ : 1358/09/19
20
تاریخ : 1358/09/20
21
تاریخ : 1358/09/21
23
25
تاریخ : 1358/09/25
29
تاریخ : 1358/09/29