بازخوانی فاجعه تروریستی انفجار در مسجد جامع زاهدان

شامگاه پنجشنبه ۲۴تیر۱۳۸۹ انفجار دو بمب در مسجد جامع زاهدان، دوست‌داران نبوت و امامت را عزادار کرد. در حالي‌كه مردم در مسجد جامع زاهدان گرد آمده بودند تا ایام شعبانیه را جشن بگیرند، فردي با پوشش زنانه از گروهک تروریستی جندالله(جندالشیطان)، قصد ورود به مسجد جامع را کرد كه از ورود وي جلوگيري شد؛ اما فرد تروریست یک بمب صوتی در حیاط مسجد منفجر کرد که باعث شهادت سه يا چهار نفر شد؛ چون انفجار اول جلوي در ورودي مسجد رخ داد، تعداد زیادی از مردم براي كمك‌رساني جلوی در آمدند و در آن جمعیت، تروریست بعدی عمليات انتحاري ديگري انجام داد و بمبی تخریبی در وسط جمعیتی که برای کمک جمع شده بودند، منفجر کرد. در این حادثه تروریستی 27تن به شهادت رسیدند و 169نفر مجروح شدند.

مدیرکل اداره اطلاعات سیستان و بلوچستان، ۴آبان۱۳۸۹ از دستگیری سه تن از عوامل مشارکت‌کننده در این اقدام خبر داد. وی اعلام کرد که یکی از افراد دستگیر شده، طلبه یکی از مدارس دینی زاهدان بوده و در این پوشش، تحرکات ضدامنیتی زیادی از جمله ترغیب همکلاسی‌های خود برای جذب در گروهک تروریستی جندالله را انجام داده است. این افراد اعتراف کرده‌اند که تحت تاثیر تبلیغات سیاسی دشمنان ایران قرار گرفته‌اند و دست به این اقدام زده‌اند.

گروهک جندالله مدعی شده است که عوامل ترور به نام‌های عبدالباسط ریگی معروف به اسلام‌جان و محمد ریگی معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده‌‌ و به هلاکت رسیده‌اند.

عبدالمالک ریگی، سرکرده معدوم گروهک جندالشیطان، پس از دستگیری‌اش در اعترافات خود گفته بود که عملیات این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می‌شد و عوامل گروهک جندالله، حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم یا عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آن‌ها پول دریافت می‌کردند. این در حالی بود که باراک اوباما، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، یکی از مظنونان همکاری با گروهک ریگی بود و با صدور بیانیه‌ای ضمن ادعای برائت از این حمله، همه اشکال تروریسم را محکوم و اعلام کرد: «آمریکا در کنار خانواده‌ها و کسانی که عزیزانشان کشته و مجروح شده‌اند و نیز در کنار مردم ایران در مقابل این بی‌عدالتی ایستاده است.»

بیشتر بخوانید:

سرگذشت شهید مسعود شجاعی باغینی از زبان پدر شهید

شهید گلدوی با در آغوش گرفتن عامل انتحاری جان مردم را نجات داد

آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از زندگی‌نامه شهدای این حادثه تروریستی است:

شهید محمد گلدوی

شهید محمد گلدوی 3خرداد1359 در گنبد کاووس، استان گلستان متولد شد. هفت روزه بود که والدینش به زاهدان نقل مکان کردند و پدرش خادم مسجد جامع زاهدان شد. محمد پس از گذراندن مقاطع تحصیلی و اخذ مدرک دیپلم در یکی از نمایندگی‌های شرکت بوتان مشغول به کار شد.

او در سال 1388 برای بازسازی عتبات به کربلا رفت؛ ولی به دلیل شکستگی پایش دوباره به ایران بازگشت و فعالیتش را با همراهی بسیج در ایجاد امنیت زاهدان ادامه داد.

شهید گلدوی 24تیر1389 بر اثر انفجاری که در مسجد جامع زاهدان توسط گروهک تروریستی جندالله به وقوع پیوست، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید محمود کیانی

محمود کیانی سال 1361 در کرج به دنیا آمد. او که اصالتا سیستانی است، با خانم سمیه کیخانسب ازدواج کرد و حاصل آن دختری به‌نام ستاره است.

شهید کیانی شغل آزاد داشت و خدمت به خانواده و والدین برایش اهمیت زیادی داشت؛ طوری‌که هر زمان مشکلی برای پدر یا مادرش پیش می‌آمد، سعی می‌کرد به سرعت آن را برطرف کند.

او به همراه دوستانش جلسات قرآن برگزار می‌کرد و همیشه خودش عضو ثابت این جلسات بود.

شهید محمود کیانی پس از سه سال زندگی مشترک، زمانی که برای کمک به مجروحین اولین انفجار در مسجد جامع، در محل حادثه حاضر شد، بر اثر انفجار دوم به شهادت رسید.

شهید مسعود شجاعی باغینی

شهید مسعود شجاعی باغینی 20اسفند1367 در شهرستان بردسیر متولد شد. وی در خانواده‌ای مذهبی و ساده‌زیست پرورش یافت و دارای یک خواهر بود.

پدرش راننده ماشین‌سنگین و مادرش خانه‌دار بود. مسعود مقاطع تحصیلی خود را تا دبیرستان در بردسیر ادامه داد، سپس برای کمک به معیشت خانواده درس را رها کرد و مشغول کار شد. وی در سال 1388 عازم خدمت سربازی شد. سرانجام مسعود شجاعی باغینی 24تیر1389 در حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان توسط گروهک تروریستی جندالله به شهادت رسید.

شهید علیرضا ویزش‌فرد

شهید علیرضا ویزش‌فرد، فرزند غلامحسین، 30فروردین1366 در شیراز متولد شد. او در هفت سالگی وارد مقطع دبستان شد و تمامی مدارج علمی را با موفقیت سپری کرد. وی پس از اخذ مدرک دیپلم در رشته تجربی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قبول شد. علیرضا ویزش‌فرد در کنار درس، حضوری فعال در بسیج و فعالیت‌های فرهنگی داشت و سرانجام به دست عامل انتحاری گروهک تروریستی جندالشیطان در مسجد جامع زاهدان به شهادت رسید.

شهید سجاد حاجیان

شهید سجاد حاجیان در تابستان 1365 مصادف با روز میلاد امام‌سجاد(ع) متولد شد. او که کودکی آرام و متین بود، با موفقیت دوران تحصیل را سپری کرد و پس از اخذ مدرک دیپلم عازم سربازی شد. او فردی منظم بود و برای کارهایش برنامه‌ریزی می‌کرد؛ ضمن اینکه بسیار دقیق و نکته سنج بود.

سجاد حاجیان اهل ورزش بود و رشته کوهنوردی را با جدیت دنبال می‌کرد. در عین جوانی، افکاری قابل تحسین داشت و به فکر انجام کارهای خیرخواهانه و نیک بود تا دستگیر آخرتش باشند.

شهید حاجیان زمانی که برای کمک به مجروحین اولین انفجار در مسجد جامع به آنجا رفته بود، بر اثر انفجار دوم به شهادت رسید.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31