افزایش قتل سیاهپوستان در آمریکا؛ معضل سفید برترانگاری یا بروز تروریسم داخلی

سالانه شماری بسیاری از شهروندان آمریکایی با نژاد‌های متفاوت تنها به جرم آنکه در زمان یا مکان اشتباه قرار دارند، به قتل می‌رسند. کشتار و قتل عام مکرر سیاه پوستان در سراسر آمریکا تنها به دلیل سفید نبودن رنگ پوستشان باعث شده تا به آنان همانند طاعونی که باید از منطقه پاکسازی شود نگریسته ‌شود.

به گزارش سی‎ان‎ان، قاتلان سیاهان و سایر نژاد‌ها در آمریکا پیرو یک ایدئولوژی غیراخلاقی و نفرت انگیز هستند و با تعریفی که سازمان اف بی آی از واژه «تروریسم» ارئه داده تطبیق می‌کند. این در حالی است که برخی از مقامات اجرایی ارشد کنونی و اسبق آمریکا می‌گویند که با این قاتلان به عنوان تروریست برخورد نمی‌کند چرا که نژاد آنان سفید است.

اما با افزایش یافتن روز افزون حملات و قتل‌هایی که به دلیل سفید برتر انگاری در آمریکا رقم می‌خورد مقامات این کشور می‌گویند این روند بایستی تغییر کند. همچنان سفید برتر انگاری باید تروریسم نامگذاری شده و همانند داعش و القاعده با آن مقابله شود.

 یک سیاه پوست ۶۶ ساله در حالی که مشغول جمع آوری قوطی‌ها از روی زمین برای بازیافت بود که ناگهان مردی از پشت سر به او نزدیک شده و سلاح سرد را در قفسه سینه‎اش فرو می‌کند. اقدام قاتل چیزی فراتر از یک قتل بلکه نفرت به شمار می‌آید. آنطور که خود قاتل اعتراف کرده بود قصدش کشتن یک سیاه پوست با هدف تفرقه افکنی بین نژاد‌ها بوده تا از این طریق به حذف سیاهان از جامعه آمریکا و بعد در جهان دست یابد.

دادستان منطقه منهتن قاتل سفید برتر انگار را به اتهام تروریسم داخلی محکوم کرد. این دادستان در مصاحبه به سی‎ان‎ان گفت، قتل یک سیاه پوست اقدامی تروریستی به شمار می‌آید که در جامعه آمریکا وجود داشته و در همین جا رخ می‌دهد.

دادستان منهتن نیز افزود، تنها آمریکایی‌ها هستند که با پذیرفتن تروریسم به جای سفید برتر انگاری مشکل دارند. زمانی که شخص سعی دارد ترس را در جامعه گسترش داده و یا گروه خاصی از مردم را از جامعه حذف کند، بنابراین بایستی نام تروریست را برای آنان برگزینیم. در واقع کسی که تروریست خطاب می‌شود قانون اتهامات بیشتر و محکومیت سنگین تری را بر او در نظر خواهد گرفت. در نتیجه قتل آن سیاه پوست ۶۶ ساله با تقسیم بندی اف بی آی درباره " تروریسم داخلی " هماهنگی دارد.

اگرچه به قتل رساندن آن سیاه پوست اعتراض ملی را نمی‌تواند بر انگیزد، اما بخشی از روند رو به رشد حملات تروریستی داخلی است که به دست مردان سفید پوست در آمریکا رقم می‌خورد. از قتل و عام کلیسای چارلستون گرفته تا کشتن یک تظاهرات کننده در شارلوتسویل و تیراندازی در کنیسه پتیسبورگ و شهر پووای، افراطیان راستگرا مسئول و یا مظنون بسیاری از قتل‌های ایدئولوژیک در ۱۰ سال اخیر در آمریکا هستند.

آمار‌ها نشان می‌دهند، بیش از ۲ برابر قتل‌ها در سال ۲۰۱۷ به دلیل افکار سفید برترانگارانه رخ داده است. گروه‌های افراطی راستگرا و سفید پوستانی که نژاد خود را برتر می‌دانند، مسئولیت ۵۹ درصد از تمامی تلفات مربوطه را در سال ۲۰۱۷ در آمریکا به عهده گرفته‎اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ این آمار ۲۰ درصد اعلام شده بود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31