تأكيد مقامات عراقي بر خروج هر چه سريع‌تر منافقين از عراق

سفير پيشين ايران در بغداد با اشاره به تأكيد مقامات عراقي مبني بر اينكه عراق مأمن و پايگاهي براي هيچ گروه تروريستي نيست، تصريح كرد: مقامات عراقي خواستار خروج هر چه سريع‌تر گروهك منافقين از خاك اين كشور هستند.

Kazmie Ghomi

حسن كاظمي قمي سفير پيشين ايران در بغداد كه علي‌اكبر صالحي سرپرست وزارت امور خارجه كشورمان را در سفر اخير به عراق همراهي مي‌كرد، در گفت‌وگويي با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس به تشريح دستاوردهاي اين سفر پرداخت و سفر صالحي را موفق و سازنده خواند.

 

وي اين سفر را به منظور ابلاغ سلام و تبريكات مقامات كشورمان در پي تشكيل دولت جديد در عراق برشمرد و گفت: در اين سفر همچنين بر تقويت و توسعه همكاري‌هاي دوجانبه و اجرايي كردن توافقاتي كه در طي چند سال گذشته بين دو كشور در زمينه‌هاي اقتصادي، تجاري، فرهنگي، سياسي و حتي امنيتي به امضا رسيده تأكيد شد.

 

كاظمي قمي با بيان اينكه طي اين چند سال بيش از 175 سند همكاري بين دو كشور به امضا رسيده، اظهار داشت: برخي از اين اسناد اجرايي شده و اجراي برخي بنا به شرايطي كه در عراق بوده به تأخير افتاده كه بايد با تشكيل دولت جديد عراق و فراهم شدن زمينه‌ها در راستاي اجرايي كردن آن‌ها تلاش كرد.

 

سفير پيشين ايران در بغداد ادامه داد: در اولويت برنامه‌هاي دولت جديد عراق همانطور كه نوري المالكي نخست‌وزير در پارلمان به آن اشاره كرد تكميل امنيت، سازندگي و توجه به روابط با كشورهاي منطقه به ويژه كشورهاي همسايه است. طبيعتاً در اين فضاي جديد بايد تلاش شود تا با توجه به ظرفيت‌هاي ممتاز همكاري بين دو كشور بتوانيم اين توافقات را با توجه به بهبود نسبي امنيت عراق و تصميم دولت اين كشور به سازندگي و بازسازي به پيش ببريم.

 

وي ديدارهاي صالحي با نخست‌وزير، رئيس جمهور، وزير خارجه و رئيس پارلمان عراق را سازنده خواند و با اشاره به ديدار صالحي با مراجع عظام نجف و همچنين سيد عمار حكيم رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق خاطرنشان كرد: در گفت‌وگوها با مقامات عراق، طرفين اراده جدي خود را براي اجرايي كردن توافقات اعلام كردند و بر اين اساس قرار شد چهارمين نشست كميسيون عالي مشترك به رياست نخست‌وزير عراق و معاون اول رئيس جمهور كشورمان هر چه سريع‌تر برگزار شود. در اين كميسيون عالي وضعيت روابط دو كشور بررسي و عوامل و موانع پيش روي اجرايي كردن توافقات مطرح و راهكارهاي اجرايي كردن توافقات بررسي مي‌شود.

 

وي گفت: در ديدار با وزير خارجه عراق نيز قرار شد نشست كميسيون كنسولي بين معاونان وزارت خارجه‌هاي دو كشور هر چه سريع‌تر برگزار شود كه در اين نشست موضوع زوار، مشكلات آنها مورد بررسي قرار مي‌گيرد. همچنين توافق شد نشست كميسيون سياسي بين معاونان وزراي خارجه هر چه سريع‌تر تشكيل شود.

كاظمي قمي در ادامه اظهار داشت: طرفين همچنين با اشاره به پيشرفت حاصله در زمينه‌ مرزهاي آبي و خاكي بر فعال شدن دو كميته مشترك فني در اين خصوص تأكيد كردند.

 

وي به دعوت علي لاريجاني از اسامه النجيفي رئيس پارلمان عراق براي سفر به كشورمان كه در ديدار با النجيفي مطرح شد اشاره كرد و گفت: در اين ديدار طرف عراقي از اين دعوت استقبال كرد و طرفين بر گسترش همكاري‌هاي پارلماني بخصوص در مجالس آسيايي و اسلامي و افزايش فعاليت گروه‌هاي دوستي پارلماني تأكيد كردند.

 

كاظمي قمي اضافه كرد: در ديدار با جلال طالباني رئيس جمهور عراق نيز دعوت رئيس جمهور كشورمان از طالباني براي سفر به جمهوري اسلامي مطرح كه با استقبال طرف عراقي روبرو شد و اميدواريم در وقت مقتضي انجام شود.

 

كاظمي قمي با بيان اينكه در اين سفر همچنين در خصوص زندانيان ايراني كه به دليل ورود غيرمجاز در زندان‌هاي عراق در بازداشت به سر مي‌برند گفت‌وگو شد، اظهار داشت: با توجه به اينكه موضوع آزادي اين افراد پس از امضاي رئيس جمهور عراق به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ شده اميد است به زودي شاهد آزادي بخش قابل توجهي از اين زندانيان باشيم.

 

وي درباره گروهك تروريستي منافقين هم با اشاره به تأكيد مقامات عراقي مبني بر اينكه عراق مأمن و پايگاهي براي هيچ گروه تروريستي نيست، گفت: در ديدار با آقاي صالحي بار ديگر اين موضوع مطرح شد و وزير خارجه عراق نيز در كنفرانس خبري مشترك اين گروه را تروريستي خواند و گفت كه بايد خاك عراق را ترك كنند.

 

كاظمي قمي همچنين با اشاره به ديدار صالحي با مراجع عظام تقليد از جمله آيت‌الله علي سيستاني اظهار داشت: آقاي صالحي در اين ديدار سلام مقام معظم رهبري و ديگر مقامات جمهوري اسلامي را ابلاغ و گزارشي از سفر به بغداد و گفت‌وگوها و توافقات انجام شده با مقامات عراق را به سمع مراجع ديني در نجف اشرف رساند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10498322&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان