بازی دو سر باخت عربستان سعودی

Ekhtiarii

ژئوپلتیک خاورمیانه آبستن حوداث بسیاری است و هر لحظه می‌توان انتظار یک رخداد جدید را داشت. روند همکاری ها، رقابت ها و خصومت ها در منطقه عمدتا در مختصات فرهنگی، تاریخی، ایدئولوژیکی و رقابت‌های قدرت بازیگران اصلی و تاثیرگذار و سهم خواهی آن ها از منافع و بیشینه سازی آن ریشه دارد.

عربستان به عنوان یکی از کنشگران اصلی خاورمیانه نقش مهمی در شکل گیری تحولات منطقه، قوام و تشدید آن دارد. در برهه ای نخبگان سیاسی عربستان به این جمع بندی رسیدند که اهداف ژئوپلتیکی خود را از طریق حمایت از جریان‌های تکفیری و تروریستی محقق سازند. در همین زمینه آن ها علاوه بر حمایت‌های ایدئولوژیک و فکری، تا حد امکان کمک‌های مالی و تسلیحاتی نیز به گروه‌های تروریستی ارائه دادند. در همین راستا، علیرغم پشتیبانی دولت‌های غربی همراه با عربستان سعودی، ترورویست ها با ناکامی مواجه شدند و طی روز ها و هفته‌های آینده شاهد شکست نهایی آن ها در عرصه‌های مختلف میدانی بویژه در سوریه و عراق خواهیم بود. این موضوع، به معنای ناکامی سیاست‌های عربستان در منطقه بویژه در رقابت با قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است.

ناکامی‌های عربستان در استفاده ابزاری از تروریست ها موجب شده تا این کشور سناریوی جدیدی را در روزهای اخیر در منطقه پیگیری نماید و آن تخریب فضای لبنان از طریق گماشته‌های سیاسی خود نظیر سعد حریری می‌باشد. اقدام غیر منتظره نخست وزیر مستعفی لبنان، نشانه ای از بازی جدید عربستان برای مقابله با ایران و جبهه مقاومت است. روز گذشته این کشور در سخنانی که بوی جنگ می‌داد، دولت لبنان را به ‌دلیل آنچه خصومت‌های حزب‌الله خواند، به اعلام جنگ علیه عربستان سعودی متهم کرد. در همین راستا، ثامر السبهان، وزیر امور خلیج فارس عربستان، که پیش‌ تر هم بارها از حزب‌الله انتقاد کرده بود، اعلام کرد که به دلیل حضور حزب‌الله در ترکیب دولت لبنان برخورد ریاض با این کشور مانند رفتار با کشوری است که به عربستان اعلان جنگ کرده باشد. بنظر می‌رسد که کنش جدید عربستان در قبال حزب الله کنشی مبتنی بر تروریسم دولتی باشد.

بطور کلی می‌توان استدلال نمود، به دلیل ناکامی سیاست‌های عربستان در حمایت از تروریست ها، اکنون عربستان تلاش می‌کند تا با پیشتیبانی همه جانبه ریس جمهور جدید آمریکا، به شیوه دیگر قدرت و نفوذ استراتژیکی ایران را در منطقه محدود یا تضعیف نماید. اما، واقعیت آن است که بازی جدید عربستان در صفحه شطرنج لبنان نهایتا به شکست و سرخوردگی بیشتر این کشور منجر خواهد شد. به عبارتی استفاده ابزاری از تروریست ها و همچنین تلاش برای تخریب و تضعیف حزب الله و جبهه مقاومت صرفا یک بازی دو سر باخت برای عربستان است.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9495614&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه