ایران می‌تواند اجماع جهانی علیه پدیده شوم تروریسم را به وجود آورد

Tabeshمحمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: مخالفت کشورهای غربی با حضور ایران در مبارزه با تروریسم، یک تصمیم‌گیری سیاسی است.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان با اشاره به این که عرصه تروریسم عرصه بسیار بسیط و گسترده‌ای است، بیان کرد: تروریسم کور، گروه‌های تروریستی داخلی، تروریست‌های مرزی و رفتارهای بسیار خشن تروریست‌ها با مردم و همچنین تشریح ابعاد جنایات تروریست‌ها از زبان قربانیان تروریسم باید توسط متولیان و متصدیان مبارزه با تروریسم تبیین شود.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به هویت انقلاب اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: در قانون اساسی، ایران حامی مستضعفان و طرفدار مظلومان جهان بر علیه مستکبران عالم است و آن را وظیفه دینی و ملی خود می‌داند. پس هویت انقلاب اسلامی در تضاد با ماهیت قدرت‌های استکباری است به همین دلیل است که کشور مستقل ایران زیر بار تعهدات غیرمنصفانه و ظالمانه نمی‌رود بنابراین کشورهای استکباری نمی‌خواهند چنین کشوری در منطقه خودنمایی کند. آنها چنین کشوری را موی دماغ خود می‌دانند و به هر شکل و شیوه‌ای برای آن مشکل به وجود می‌آورند.

وی با استقبال از برگزاری دومین کنگره بین‌المللی 17000 شهید ترور که شهریورماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود، در پیشنهادی فراهم شودن تهمیدات برگزاری با شکوه و موثر این کنگره را خواستار شد و افزود: اگر برگزاری این کنگره مبتنی بر تمهید مقدمات لازم باشد یعنی بررسی‌های همه جانبه‌ای انجام بگیرد مبنی بر اینکه ایران چطور می‌تواند اجماع بین‌المللی علیه تروریسم به وجود آورد، این کنگره می‌تواند موفق شود. به بیان روشن‌تر در برگزاری کنگره  باید همه ابعاد مذکور مورد مطالعه و برنامه‌ریزی قرار گیرد. اینکه چطور مقابله کنیم، با چه راه‌هایی و از چه ابزار مالی و امکاناتی استفاده شود، کدام دولت‌ها حامی مالی تروریسم هستند و برای از بین بردن زمینه تروریسم در افکار عمومی چه آموزش‌هایی باید به مردم کشورها داده شود. همچنین باید مشخص شود که همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به چه صورت باشد و دستگاه‌های مسئول و سهم آنها در هماهنگی‌ها و همکاری‌های داخلی و بین‌المللی چقدر است.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی افزود: هم‌چنین برگزاری این کنگره اگر مبتنی بر تمهید این مقدمات باشد از منظر فکری و آموزشی می‌تواند موفق شود ولی اگر این تمهید مقدمات انجام نشود به صرف اینکه در این کنگره چند مقاله و سخنرانی ارائه شود و هیچ الزامی برای عمل به نتایج کنگره وجود نداشته باشد نمی‌توان به اجماع بین‌المللی علیه تروریسم دست یافت.

تابش در ادامه بسترسازی برای اجماع عملی قربانیان ترور در سراسر جهان توسط برگزارکنندگان کنگره را خواستار شد و خاطرنشان کرد: همه قربانیان تروریسم به دلیل آسیب دیدن از این ناحیه باید عزم‌شان را جزم کنند و اجماع جمعی علیه تروریسم به وجود آورند. ایران نیز که آسیب‌پذیری بالایی در این مسئله دارد می‌تواند با روشن‌گری، تبیین مواضع و دیدگاه‌ها و تشریح خسارت‌ها و اقدامات انجام شده در جهت افشاکردن چهره تروریست‌ها، منابع فکری و مالی آنها و کشورهای استکباری حامی تروریست‌ها تلاش کند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران هم با دیپلماسی فعال و تبیین مواضع و دیدگاه‌های شرعی، دینی و فرهنگی ایران که ترور و تروریسم را مطرود می‌داند و هم با تبیین خسارت‌های جانی و مالی ناشی از تروریسم دولتی و ترورهای کور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون، می‌تواند اجماع جهانی علیه پدیده شوم تروریسم به وجود آورد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس نهم با تبیین نقش نهادهای اطلاع‌رسانی در تنویر افکار عمومی جهان، گفت: رسانه‌ها و نهادهای اطلاع‌رسانی نقش بسیار مهمی در تنویر افکار عمومی جهان دارند. برد و قدرت رسانه‌های امروز بر هیچ کس پوشیده نیست منتهی ابتدا باید ظرفیت و تاثیرگذاری رسانه‌ها را شناخت و کارکردهای آن را دانست و وقتی چنین شد آن وقت می‌توان به نحو احسن از ظرفیت این نهادها به درستی استفاده کرد. اگر بدون اطلاع و شناخت کافی از رسانه و عمق تاثیرگذاری آنها از این ابزار استفاده کنیم و مثلا فقط چیزهایی را که خودمان به زعم خودمان موثر می‌دانیم، تبلیغ کنیم یا از طرح مباحثی ممانعت کنیم، هیچ فایده‌ای عائدمان نمی‌شود.

تابش تاکید کرد: اطلاع‌رسانی باید بدون سانسور انجام شود حتی اگر در مواردی یا اموری که در ظاهر به ضررمان است باید بدون سانسور در عرصه رسانه مطرح کنیم، نقایص را شناسایی کنیم و نقاط قوت را ببینیم و استفاده صحیح و کارآمد از ابزار اطلاع‌رسانی داشته باشیم.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10360607&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

کانون هابیلیان

قاسم آذر ارجمند

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اعلام کرد

انهدام یک تیم تروریستی در جنوب‌شرق کشور

مجید مربایان؛ بنیاد هابیلیان

مساجد ضرار در جامعه امروز

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان