امنیت بین‌المللی در تنگنای اقدامات تروریستی

Namamian

امروزه گستره اقدامات و به‌تبع آن حوادث تروریستی به گونه‌ای پیچیده فضای جامعه جهانی را آکنده از ناامنی و کرده است. این در حالی است که ارتکاب چنین اقدامات دهشتناکی موجبات نقض امنیت بین‌المللی را فراهم نموده است. البته نکته اینجاست که مسأله صلح آن هم در نظام و جامعه بین‌المللی با وجود استمرار ناامنی به‌واسطه ارتکاب اقدامات تروریستی و احیای آن به‌طور قابل توجهی با آنچه بحث می‌شود فاصله‌ای بسیار دارد.

بنابراین حلقه مفقوده صلح بین‌المللی به طور قطع امنیت بین‌المللی است؛ چرا که تا در محیط و نظام بین‌المللی، امنیت حاکم و استوار نگردد، بی‌شک صلح در گستره بین‌المللی امکان بروز و ظهور نخواهد داشت. از اینرو، امنیت در تنگنای اقدامات چالش‌زای کنونی جامعه جهانی قرار گرفته و این امر بدون توجه به هر علتی، معلول سیاست‌های دوگانه دولت‌های غربی به‌همراه ائتلاف با برخی دولت‌های عربی است. نمونه این امر را می‌توان در چارچوب نظام امنیتی کشور ترکیه، سوریه و عراق جستجو کرد. به عنوان نمونه، در کشور ترکیه از ابتدای سال 2016 تا کنون ژانویه 2017 بالغ بر سه حادثه تروریستی را تجربه کرده است که ارتکاب این اقدامات حاکی از وضع نابسامان امنیت و عدم توانایی نظام حاکم بر آن بوده که امکانی بر پیشگیری از وقوع این‌گونه حوادث را تاکنون نداشته است. نهادها، مراجع و سازمان‌های بین‌المللی نیز بدون توجه به وخامت اوضاع در حال همکاری با دولت‌های مزبور بوده که این امر نیز به ناامنی موجود اضافه می‌کند.

با این همه، مطالبه محیط و مکانی امن، مطالبه حقی است که در چارچوب حقوق بشر و حقوق شهروندی هر انسانی قرار می‌گیرد. بر این اساس، تا مادامی که ملت‌ها از دولت‌های ناقض امنیت بدون تفکر صحیح حمایت متعصبانه‌ای داشته باشند، علی‌القاعده همچون گذشته نه‌تنها امکانی برای مقابله با تروریسم و اقدامات ناشی از آن وجود ندارد، بلکه این هجمه اقدامات همچون حال حاضر در حال گسترش خواهد بود. البته نمونه این امر را می‌توان در دولت اخیر امریکا جستجو کرد که در حال اتخاذ سیاست‌هایی مخرب همچون تصویب دستورالعمل ممنوعیت ورود مهاجران برخی کشورها به قلمرو سرزمینی امریکا، است.

مع‌الوصف، با تغییر در بنیادهای ضد انسانی و دموکراسی بشری، ایجاد ساختارهای سیاسی و حقوقی جدید در نظام بین‌المللی و نیز همکاری و مساعدت دولت‌ها با سازمان‌های بین‌المللی شاید این امکان به‌طور نسبی برای رهایی امنیت از چنگال اقدامات تروریستی و استقرار آن در گستره نظام جهانی فراهم گردد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9727128&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25