اعلام شکایت وکلا و سازمان‌های مردم نهاد در پی ترور شهید سپهبد سلیمانی

Ezdدر محکومیت اقدام تروریستی دولت آمریکا در ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی ۱۹۶۱ وکیل و ۳۲ سازمان مردم نهاد اعلام شکایت کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد، سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و چهار نفر از همراهان به عنوان مقام عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی ایران با دعوت رسمی دولت عراق به منظور انجام مأموریت از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به عراق عزیمت نمودند. متاسفانه دولت آمریکا در اقدامی تروریستی نامبرده و دیگر همراهان ایشان را به شهادت رساندند.


بدون تردید شهادت ایشان مصداق بارز جنایت بین المللی و نقض بسیاری از معاهدات لازم الاجرای بین المللی برای دولت آمریکاست. در عین حال، طبق قوانین داخلی کشور‌های ایران، عراق و ایالات متحده آمریکا جرم تلقی می‌شود.


سلب حق حیات بصورت خودسرانه از هر فرد انسانی، منصرف از سمت رسمی آن، بر اساس ماده ۶ میثاق بین المللی مدنی و سیاسی ۱۹۶۶ ممنوع می‌باشد. همچنین بر اساس ماده ۴ همین میثاق حتی در زمان وضعیت اضطراری عمومی که حیات ملت و بقای آن در خطر است، هیچ دولت طرف میثاق نمی‌تواند از تعهدات خود به موجب ماده ۶ میثاق (حق حیات) عدول نماید.


از سوی دیگر، در زمان و مکان شهادت سردار سلیمانی هیچ مخاصمه مسلحانه‌ای اعم از ملی یا بین المللی در کشور عراق وجود نداشته است. بنابراین، استناد به عوامل توجیه کننده سلب حیات در زمان مخاصمه مسلحانه از نظر حقوقی وجود ندارد.


همچنین، شهادت سردار سلیمانی، بعنوان سلب خودسرانه و فراقانونی حق حیات از سوی مأموران و مقامات دولت آمریکا محرز است. نظامیان آمریکایی در عراق و همچنین شخص رئیس جمهور آمریکا، وزیر امورخاجه و وزیر دفاع، وزیر امورخارجه و نماینده آمریکا در امور ایران بعنوان مباشر، شریک و معاون در جنایت ارتکابی علیه سردار سلیمانی و دیگر همراهان ایشان می‌باشند.


از طرفی نظر به این که ایشان مأمور رسمی دولت ایران بود و برای انجام مأموریتی در بغداد حضور داشت، اما بلافاصله پس از حضور در آنجا توسط نیرو‌های آمریکایی به شهادت رسید، لذا مصداق شخص حمایت شده بین المللی در چارچوب کنوانسیون وین ۱۹۷۳ در مورد پیشگیری و مجازات جرایم علیه اشخاص حمایت شده بین المللی، از جمله مأموران دیپلماتیک، می‌باشد (مواد ۱ و ۳ کنوانسیون ۱۹۷۳). دولت ایالات متحد آمریکا، بعنوان یک کشور طرف این کنوانسیون، به موجب این کنوانسیون تعهد به پیشگیری از شهادت سردار سلیمانی را داشت که بر خلاف این تعهد، اقدام به شهادت ایشان نمود.


حال در گام اول ۱۹۶۱ وکیل جمهوری اسلامی ایران و ۳۲ سازمان مردم نهاد حقوقی با نگاه به موارد قانونی اشاره شده و نقض آشکار حقوق بشر در به شهادت رساندن شهید سپهبد قاسم سلیمانی شکایت خود را با امضای پیوستی در راستای محکومیت اقدام انجام گرفته، دفاع از حقوق بشر دوستانه، احقاق حق و اعلام آمادگی همکاری برای وکالت در مجامع داخلی و بین المللی تقدیم می‌دارد؛ و از مراجع مسئول:
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
ریاست محترم قوه قضاییه
وزیر محترم امور خارجه
دادستان محترم کل کشور‌
می‌خواهد با اقدام انقلابی پیگیری شفاف‌تر و جدی‌تر در رابطه با این احقاق حق نظام جمهوری اسلامی، ملت بزرگ ایران و خانواده محترم ایشان در محاکم داخلی و خارجی باشند و مسببین و عوامل این جنایت آشکار هم به لحاظ حقوقی و در روابط بین المللی مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.


از طرف
۱۹۶۱ وکیل و ۳۲ سازمان مردم نهاد

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10934213&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25