کتاب «قربانیان تروریسم در حقوق بین‌الملل» منتشر شد

کتاب «قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل» شامل 20 موضوع مربوط به تعاریف و مفاهیم حقوقی پیرامون انواع قربانیان تروریسم و شیوه حمایت و توجه حقوقی و اجتماعی به آنان، منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) و به نقل از ایرنا، مرتضی قهرمانی منامن، مولف «قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل» تلاش کرده است در کتاب خود، ضمن تفهیم ماهیت و موجودیت قشر آسیب دیده از حوادث تروریستی، موضوع «حقوق بشر قربانیان تروریسم» را به عنوان ضرورتی آشکار مورد توجه قرار دهد.

در دیباچه کتاب که به همت قاسم زمانی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی نگاشته شده، آمده است: «توجیه‌ناپذیری‌ اقدامات‌ تروریستی‌ با هر ملاحظه‌ سیاسی‌، ایدئولوژیک‌ و... تمام‌ قربانیان‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ اقدامات‌ تروریستی‌ را بی‌گناه‌، و سلب‌ یا تحدید حقوق آنها را خودسرانه‌ جلوه‌ می‌دهد. بر این اساس توجه به مبارزه بی محابا و بی قید و بند با تروریسم که گاه برخی از اصول و قواعد حقوق بین الملل به ویژه در حوزه حقوق بشر را نیز به چالش طلبیده و به مسلخ برده است، نبایست به تغافل نسبت به قربانیان تروریسم منتهی گردد.

قربانیان تروریسم که جملگی بی گناهند و مظلومانه آماج اقدامات تروریستی قرار گرفته اند در عصر مقابله با تروریسم نیازمند توجهی ویژه و حمایت هایی مناسب هستند. این قربانیان صرفاً افرادی نیستند که در اثر اقدامات تروریستی کشته و یا زخمی می شوند (قربانیان مستقیم)، بلکه شامل افرادی نیز می گردند که همسر، فرزند، پدر، مادر، برادر، خواهر و یا سایر اقوام خویش را در اثر اقدامات تروریستی از دست داده اند و یا عمریست که شاهد زندگی رنجبار و ملال انگیز آنها هستند (قربانیان غیرمستقیم).»

قهرمانی نیز در بخش یاداشت نویسنده اینچنین نگاشته است: « نظر به اینکه موضوع حقوق بشر قربانیان تروریسم در عرصه های علمی پژوهشی ایران مورد غفلت واقع شده است و در عرصه بین المللی نیز با کمبود منابع و عدم انسجام محتوا مواجه هستیم، همین امر بحث و مشورت پیرامون حقوق قربانیان تروریسم را در محافل هم اندیشی و گردهمایی میان نخبگان، کارشناسان و اصحاب دانشگاهی با سختی ارائه مطالب و منابع همراه می کند.

محتوای این کتاب می تواند انگیزه ای جهت تاسیس موارد حقوقی و در وهله بعد، عاملی برای توسعه و تکوین حقوق قربانیان تروریسم در حقوق داخلی و امور حقوق بین الملل ایران شود.

زمینه موثر و مثبت بازشماری خلاءهای قانونی حمایت از قربانیان تروریسم و ترغیب و متقاعد سازی مسئولین جهت توجه و برطرف کردن این کاستی ها، از طریق ارائه مطالب و گفتمان مبتنی بر یافته های علمی و پژوهشی اخیر به منظور افزایش ضریب تاثیر در متقاعدسازی مسئولیت در این مورد خواهد بود.»

کتاب «قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل» در 766 صفحه توسط موسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهر دانش منتشر شده است.

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید