غائله چهاردهم اسفند1359(91)

  • تشکیل هیئت سه نفره:

به دنبال دستور امام مبنی بر تعیین هیئت سه نفره که در بند 6 بیانیه 10 ماده ای ایشان ذکر شده است ، بنی صدر حجت الاسلام اشراقی را به عنوان نماینده خود در هیئت سه نفره حل اختلافات مسئولان انتخاب کرده و در این رابطه رعایت مسائل زیر را به ایشان تأکید کرد:

" علت اختلاف ها از نظر اینجانب از تمایل به تجاوز از حدود قانون مایه می گیرد . هیئت باید تحریک مقامات را نسبت به یکدیگر مانع گردد و طبق بیانیه امام باید آنها را به مردم معرفی کند.

اعتقاد ما به آزادی ها باید استوار باشد و به هر قیمت باید از آزادی ها به خصوص آزادی مطبوعات دفاع کنیم. اگر روزنامه هایی به اینجانب ناسزا بگویند راضی به تعقیب نیستم که خفقان مطبوعات مقدمهت استقرار استبداد است . باید تصمیم ها و مطالب در قضاوت مردم قرار گیرد. "

به دنبال تعیین هیئت حل اختلاف متن مذاکرات اولین جلسه رسمی هیئت در تاریخ 24/1/60 که با شرکت آیت الله مهدوی کنی نماینده امام در هیئت سه نفره حجت الاسلام یزدی نماینده آقایان بهشتی ، خامنه ای ، رفسنجانی و رجائی و حجت الاسلام اشراقی نماینده بنی صدر تشکیل شده بود ، انتشار یافت.

همچنین آیت الله موسوی اردبیلی به عنوان هماهنگی کار این هیئت با مسائل قضایی در این جلسه شرکت کرده بود. قسمت هایی از مطالب مطرح شده به وسیله هیئت در جلسه به شرح زیر است:

" به تمام مقامات مسئول مملکت و روزنامه ها اخطار می شود که مراقبت کنند مشکلی پیش نیاید . کار هیئت طبق دستور امام رسیدگی به تخلفات مقامات ، رسیدگی به اقوال و افعال هر کسی که در مملکت سبب تشنج می شود؛

و رسیدگی به کار جراید و رسانه های گروهی بعد از اتمام تحقیقات ابتدا به متخلف تذکر داده می شود و بعد به مردم اعلام می شود و در نهایت مسئله به دادستان کل کشور ارجاع می گردد تا ایشان پس از طی مراحل قانونی اقدام لازم را انجام دهند."

دومین جلسه هیئت در تاریخ 26/1/60 تشکیل گردید و نتیجه این نشست اخطار شدید به روزنامه ها و مجلات بود که از عنوان نمودن مطالبی که موجب تضعیف و توهین یا تشدید اختلاف باشد خودداری کننند.

با این که کارها آنچنان فشرده و گسترده بود که به امام مجال نمی داد همه هم خودشان را مصروف توجه به روند و نتیجه کار هیئت بفرمایند ، ولی اختلافات از آنچنان وسعتی برخوردار بود و ذات کار هیئت در آن حد از حساسیت و ظرافت قرار داشت که سه نفر بالا مجاز بودند به محض احساس ضرورت به حضور امام شرفیاب شده ، نتیجه کار را به استحضار ایشان برسانند.

لذا بلافاصله پس از شروع کار آیت الله مهدوی کنی و آیت الله اشراقی به حضور امام رفتند و بعد از این ملاقات بود که در جمع خبرنگاران اعلام نمودند که کار ما منحصر به رسیدگی فقط به تخلفات اختلاف آفرین است.

متأسفانه شروع کار هیئت هیچگونه اثری در جلوگیری از توسعه تحریکات و اغتشاشات از طرف بنی صدر و گروهک های وابسته به ایشان و نشریات همخوان نداشت. کشوری که  می بایست تمام کوشش خود را صرف تدابیر جنگی نماید می رفت که از درون یکباره منفجر گردد.

شگفت آور این بود که آقای بنی صدر و دار و دسته ایشان آشوب ها ، اغتشاشات و مشکلات موجد از ناحیه خودشان را بهانه قرار داده فریاد می زدند که کشور به بن بست رسیده است . لذا رهبر انقلاب در 26 فروردین در جمع دیدار کنندگان چنین فرمودند: " من به شما نصیحت می کنم که دست از این شیطنت و توطئه ها بردارید ، مرگ مخالفین با اسلام و جمهوری اسلامی نزدیک است."

غائله چهاردهم اسفند1359(90)


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

دموکراسی به شیوۀ منافقین

متن کامل وصیت‌نامه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی؛

شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

خط نفوذ؛ هم استراتژی هم تاکتیک

بهمن 1357
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان