غائله چهاردهم اسفند1359(90)

 • بیانیه بیست و پنج اسفند 59 امام خمینی :

عید سال 60 از راه فرا می رسید و برف های زمستانی به سرعت آب می شد . بجا بود که هوای بهاران کدورت ها و خصومت ها را در دل دولتمردان ذوب کند و طراوت عید مدد نماید و آشتی و دستی و رفاه جای عداوت ها را فرا گیرد؛ ولی متأسفانه هر چه به نوروز 60 نزدیک تر می شدیم ، دشمنی ها اوج تازه تری به خود می گرفت و حملات و ناسزاگویی های روزنامه های طرفدار بنی صدر به سوی نهادهای انقلابی تیزتر و تندتر می گردید . به طوری که تمام کشور در التهاب بسیار خطرناک فرو رفته بود .

امام می باید مثل همیشه دست از آستین در آورند و چاره کار سازند ، لذا در صبح بیست و پنجم اسفند 59 آقایان شهید بهشتی و هاشمی رفسنجانی و موسوی اردبیلی و سید علی خامنه ای و بنی صدر و شهید رجائی و مهندس بازرگان به جماران فرا خوانده شدند . جلسه ساعت ها به طول انجامید و در پایان جلسه از طرف امام بیانیه مهمی به شرح زیر منتشر شد :

بسم الله الرحمن الرحیم

" به اطلاع عموم می رساند برای صیانت کشور و جمهوری اسلامی در این موقع حساس و برای حفظ مصالح اسلام و مسلمین مطالب زیر ابلاغ می شود :

 1. معیار در اعمال نهادها قانون اساسی است و تخلف از آن برای هیچ کس چه متصدیان امور کشوری و لشکری و چه اشخاص عادی جایز نیست و متخلف به مردم معرفی می شود و مورد موأخذه قرار می گیرد . بنابراین دخالت هر یک از مقامات در امور مربوط به مقامات دیگر بر خلاف قانون است و دخالت کننده به مردم معرفی می گردد.
 2. مقامات فعلی ریاست جمهور ، دولت ، ریاست دیوان عالی کشور ، دادستان کل کشور ، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانونی می باشند و کسی حق ندارد در مصاحبه ها و نطق ها و رسانه ها به یکی از این مقامات توهین و یا آنها را تضعیف نماید و متخلف به ملت معرفی و مورد موأخذه قرار می گیرد .
 3. به همان نحو که آقای رئیس جمهور را به فرماندهی کل قوا منصوب نمودم ، باید ایشان را به این مقام بشناسند و فرماندهان قوای مسلح از ایشان بر طبق مقررات اطاعت کنند .
 4. شورای دفاع به نحوی که در قانون اساسی است معمول می شود و نمایندگان اینجانب آقای خامنه ای و آقای چمران می باشند .
 5. مسائل دفاع در شورا مطرح و رسیدگی می شود و پس از تصویب ، تصمیم در اجرا با فرماندهی کل قواست و قوای مسلح باید اوامرشان را اجرا نمایند .
 6. برای رسیدگی به شکایات نسبت به مسائل جنگ و سایر مسائل مورد اختلاف بین مقامات جمهوری اسلامی ، هیئتی مرکب از یک نماینده از طرف رئیس جمهور و یکی از طرف دیگر و یکی از سوی اینجانب تعیین می گردد که کوشش در حل شکایات نمایند و رأی اکثریت هیئت مذکور معتبر است و در صورت تخلف یکی از مقامات باید متخلف را به مردم معرفی کنند و مورد مؤاخذه قرار گیرد .
 7. چون در سخنرانی های رئیس جمهور ، نخست وزیر ، رئیس دیوان عالی کشور و رئیس مجلس شورای اسلامی ، گروه های منحرف و مخالف با جمهوری اسلامی توطئه کرده و موجب فساد می شوند ، اینان تا پایان جنگ تحمیلی سخنرانی نکند ، مصاحبه های سالم و سازنده و ارشادی مانعی ندارد .
 8. از آنجا که روزنامه ها و رادیو تلویزیون عاملی مهم برای ارشاد یا تفرقه و نفاق هستند ، هیئت سه نفری فوق آنها را دقیقاً مورد بررسی قرار دهند ، در صورتی که دو نفر از هیئت مذکور آنها را مضر تشخیص دهند مراتب را به مردم ابلاغ و به دادستانی کل کشور اطلاع می دهند تا به وظیفه قانونی عمل کندن .
 9. اکیداً از مقامات رسمی خواستارم تا با کمک یکدیگر مشکلات کشور را حل نمایند و برادرانه با یکدیگر همکاری نمایند .
 10. ائمه جمعه و جماعات ایدهم تعالی در خطبه ها و منابر و سایر گویندگان کوشش فرمایند که آرامش در کشور برقرار باشد و از هر سخنی که موجب نگرانی مردم و تفرقه شود خودداری نمایند و مردم را در پشتیبانی از ملت و تمام ارگان های جمهوری اسلامی و نهادهای انقلابی و قوای مسلح و مردمی تشویق فرمایند . "

والسلام ، روح الله الموسوی الخمینی

بیست و پنج اسفندماه

در پاسخ بیانیه امام خمینی رهبر انقلاب از سوی بنی صدر نامه ای خطاب به امام امت در تاریخ 27/12/59 انتشار یافت . متن نامه رئیس جمهور بدین شرح است:

بسمه تعالی

" حضرت آیت الله العظمی امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، در این ایام بیانیه ای که صادر فرموده اید هم از لحاظ آرامش خاطر مردم و تقویت روحیه و تحکیم بنیاد نظم و انضباط نیروهای مسلح و هم از لحاظ یأس دشمنان خارجی از تزلزل بنیاد جمهوری اسلامی اثری قطعی بر جای می گذارد .

دشمنان خارجی برآنند تا با بی آبرویی و بی قدر کردن جمهوری اسلامی و فرو پاشیدن جبهه داخلی به هدف های خویش برسند . صدام حسین و آمریکا ابرقدرت حامی او همه امید خویش را به بهم ریختگی امور داخلی کشور ما دوخته اند و در بیان اخیر تکیه گاه اصلیش همین باور دروغش به تزلزل جمهوری اسلامی بود .

اینک بر او و همه دشمنان داخلی و خارجی این جمهوری روشن می شود که با روشن بینی مقام رهبری و آگاهی و هوشیاری و مراقبت و حضور و نظارت مردم که همواره موجب توجه آن رهبری است باید به مثابه اصلی انکار ناپذیر این جمهوری از سوی همه پذیرفته شود که امید به ضربه ها از پشت سر امیدی پوچ است .

به خواست خداوند اساس این جمهوری با اجرای قاطعانه قانون استحکامی روز افزون پیدا می کند ، اینجانب پس از مطالعات ظرف یکی دو روز آینده نماینده ای را برای هیئت سه نفره به حضور شما معرفی می کنم . "

ابوالحسن بنی صدر ، 26/12/59

با شروع سال نو ، بنی صدر پیامی برای مردم فرستاد که قسمت هایی از آن به شرح زیر است :

" امیدوارم سال 60 سال صلح باشد ، اما نه هر صلحی ، آن صلحی که اعتقادات ما ، استقلال ما و آزادی های ما را به خطر افکند صلح نیست ، ذلت است . حل مشکلات ما محتاج آگاهی و وحدت و حفظ روحیه پیروزی است . بدون آگاهی ، وحدت واقعی به وجود نمی آید و بدون وحدت واقعی ، پیروزی بر مشکلات ولو استقامت ما بسیار باشد ، آسان حاصل نمی گردد و دلیل کوشش ما برای مبارزه با سانسور این است .

تا وقتی که مردم از هر چه که لازم باشد آگاه نگردند نمی توان امید داشت که ما به آن وحدت واقعی و پایدار برسیم . هیچ تضمینی قویتر و نیرومندتر از آگاهی شما مردم و حضور شما در صحنه سیاسی کشور برای وحدت نیست ، چون ما برحقیم ، در حل مشکلات اقتصادی کشور پیروز می شویم ... "

غائله چهاردهم اسفند1359

(89)


 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان