غائله چهاردهم اسفند ۱۳۵۹ (9)

به نظر ما اگر قرار است كه راترفورد در اين مسافرت خود توجه اي فوق عادي به ل/1 بروز دهد ، بايد كه در همين جلسه 14 شهريور صورت پذيرد . دلايل عبارتند از اين كه دستور كار پوششي تقريباً كامل مي گردد و ديگر آن كه اگر بايد استخدامي انجام گيرد چه بعد از آن كار به قرارگاه سپرده شود چه نشود ، وي بايد شروع به تدارك كم و كيف ارتباط جديد كند .

سند شماره 98 :

سري 13 شهريور 58 اعضاء

از : تهران 54118

به : فوري به رئيس

هشدار : شامل منابع و شيوه هاي اطلاعاتي است ، حساس ال.پي. گامين .

اس.دي.لور

عطف به : الف _ تهران 54117

ب _ تهران 54084

ج _‌تهران ؟5408

1. قرار شده ملاقات بعدي راترفورد با اس.دي.لور/1 (ل/1) شب 14 شهريور برگزار شود . قرارگاه درست قبل از آن با وي ملاقات مي كند تا آخرين دستورالعمل ها را بدهد .

2. به نظر ما اگر قرار است كه راترفورد در اين مسافرت خود توجه اي فوق عادي به ل/1 بروز دهد ، بايد كه در همين جلسه 14 شهريور صورت پذيرد . دلايل عبارتند از اين كه دستور كار پوششي تقريباً كامل مي گردد و ديگر آن كه اگر بايد استخدامي انجام گيرد چه بعد از آن كار به قرارگاه سپرده شود چه نشود ، وي بايد شروع به تدارك كم و كيف ارتباط جديد كند .

راترفورد در ملاقاتي كه 12 شهريور داشتيم گفت كه فكر مي كند به احتمال 80 درصد ارتباط ظاهراً تجاري خصوصي را خواهد پذيرفت ، به طوري كه بعد آن كار به مأمور قرارگاه كه علي الظاهر علاوه بر كار اصلي خود قبول كرده كانال ارتباط بين راترفورد و ل/1 باشد ، سپرده شود .

3. احتمال دارد كه اين محاسبه درست باشد ، اما بستگي دارد به دسترسي ل/1 و آهنگ عمومي ملاقات ها ... آمادگي مشهود ل/1 به در ميان گذاردن خبرهاي محرمانه به دنبال اظهار يا حتي اشاره علاقه ، در ارتباط فوق عادي ... نظر خود ما اين است كه راترفورد اينك به قدر كافي با ل/1 وقت صرف كرده تا ل/1 در برابر پيشنهاد تجاري ، حتي اگر آن را رد كند .... ننمايد .

به نظر ما كار سنجش آن قدر جلو نرفته كه امكان محاسبه احتمال پذيرفتن وي را بدهد . در حال حاضر حتي مبناي كمتري براي پيش بيني عكس العمل او نسبت به ... براي استخدام كامل وجود دارد .

4. با توجه به ابهاماتي كه در اين ... وجود دارد به نظر ما شايد خوب باشد كه راه حل ها را ... محاسن و معايب هر يك مطرح سازيم .

الف – استخدام كامل با سپردن كار به قرارگاه : مزيت آن آشكار است . در آن صورت مي توانيم احتياجات را وضع كرده و اين انتظار شايسته را داشته باشيم كه ل/1 براي تأمين آنها هر چه از دستش برآيد انجام مي دهد . اين نوع تماس بيشترين امكان به هم خوردن قضيه را نيز با خود دارد ، ل/1 مي تواند فرياد ... بكشد و راترفورد را تسليم دادستان انقلاب كند .

خطري كه ظريف تر ولي باز هم جديست اين است كه ل/1 ... خود را بپوشاند يعني از خميني و يا بازرگان بخواهد بر ارتباطي صحه بگذارند كه وي آن را نوعي رابطه غير رسمي وانمود مي كند . اين كار به آنها نشان مي دهد كه ما به كانال اس.دي .پلاد /1 راضي نيستيم و خواهان چندين خط ارتباط با دولت موقت مي باشيم ، به علاوه حاكي از كذب افكار اقامت مأموري از سيا در تهران براي اس.دي.پلاد /1 و ياراش خواهد بود .

ب _ نوع تماس عجيب و غريب : راترفورد كه خواهان همكاري ل/1 به عنوان مشاور شخصي راترفورد مي گردد و با معرفي مأمور قرارگاه به عنوان كانال ارتباط ظاهري خاتمه مي يابد اين حسن را دارد كه در صورت موفقيت ، در آخر كار مأمور قرارگاه در تماس مستقيم با وي قرار گرفته ، در حالي كه قدري امكان انكار را حفظ كرده ايم .

در همان حال راترفورد توانسته بالنسبه جلو رفته تا آن كه ل/1 به كار مشاورتي نسبتاً بي ضرر تن در دهد . مسئله دست داشتن دولت آمريكا هيچگاه به ميان نمي آيد ، معايب احتمالي عبارتند از :

1) در ازاي دستمزد مشخصي ل/1 ممكن است به كار مشاورتي تن در دهد ،‌ اما از معاشرت با واسطه خودداري كند ، آنگاه اگر چيزي هم عايد شود ما به ازاي كمي خواهد بود .

2) با مطرح شدن واسطه سفارتخانه ، ل/1 هرگونه بي اطلاعي كه نسبت به مقاصد حقيقي راترفورد احتمالاً داشته از دست مي دهد . در مقايسه با سناريو مشروحه در پاراگراف ع امكان كمتري براي بهم خوردن قضيه در اين تماس مرحله مرحله اي وجود دارد ، اما امكان اين كه ... در پي تصويب ترتيبات كار شود چندان كاهش نمي يابد ، بدين ترتيب عواقب آن براي ارتباط اس.دي.پلاد /1 همچون گذشته باقي مي ماند .

ج _ استخدام تجاري ظاهري : اگر راترفورد انگيزه تجاري ظاهري ... خود را حفظ كرده به تماس حضوري و نامه نگاري آزاد براي ارتباطات تكيه كند ، خطر استخدامي به حداقل مي رسد ،‌ نتيجه چنين مي شود : دامنه سؤالات مجاز محدودند و ارتباطات رضايت بخش نيستند .

د‌ _ به تعويق انداختن تا ديدار ل/1 از پاريس : ريسك .... راترفورد به حدود صفر می رسد و ل/1 به احتمال زیاد از حرکت پیشنهادی در سرزمین ثالث استقبال می کند . معایب عبارتند از آن که زمان بندی سفر ل/1 به پاریس نامشخص است و تضمینی وجود ندارد هنگامی که ل/1 تصمیم به رفتن می گیرد ، مأمور مربوطه تهران آماده باشد .

(راترفورد توصیه می کند اگر رابطه به زبان فرانسه برقرار شود بیشتر ... نتیجه بخشی دارد ، معتقد است که رئیس قرارگاه تنها مأموری از تهران است که واجد مهارت کافی در آن زبان می باشد.)

5. در اصل ما ترجیح می دهیم حرکتی پیشنهادی توسط مأموری با پوشش غیر رسمی در سرزمین ثالث صورت پذیرد و بنابر آن به راترفورد توصیه خواهیم کرد پیرامون زمانبندی احتمالی سفر ل/1 به پاریس بیشتر پرس و جو کند .

اگر این امر کاملاً نامشخص بود ، ناچار خواهیم بود از میان راههای دیگر یکی را برگزینیم یا آن که ترجیح دهیم برای فرصت دیگری صبر کنیم . از سه چاره اول ، به نظر می رسد دومی بین مخاطرات و منفعت های بالقوه کار بهتر از همه توازن ایجاد کند . یعنی علائق اطلاعاتی را به صورت مرحله مرحله بروز می دهد و قدری امکان انکار فراهم می کند .

از قرار معلوم ستاد مرکزی خواهد خواست که در محاسبه نسبت مخاطره / منعفت ، دقت خاصی صرف ارتباط اس.دی. پلاد/1 کند ، چون این معادله ایست که بعد از شکل گیری تماس راترفورد با ل/1 وجود یافته است .

6. اگر قرار شود که استخدام بر اساس یکی از این سه چاره انجام شود ، پیشنهاد می شود که ماهانه یک هزار دلار آمریکا برای دوره آموزشی سه تا شش ماهه عرضه کنیم .

7. تقاضا می شود ستاد تا پایان وقت اداری 13 شهریور خود اطلاع دهد چگونه ... می کند قرارگاه پیش رود .

8. پرونده : 959089 – 201 تا تاریخ 13 شهریور 78 در بایگانی ضبط شود . تماماً سری

سری

 

 

غائله چهاردهم اسفند ۱۳۵۹ (۸)

 

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

دعوای دشمنان فراری

گزارش میدل ایست آی دربارۀ تحرکات اخیر منافقین در آمریکا:

منافقین؛ از لیست تروریستی تا راهروهای کنگره!

محمد جواد ظریف در جمع استانداران و مدیران وزارت کشور

منافقین در ایران هیچ جایگاه اجتماعی ندارند

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

منافقین از بحران نان می‌خورند!

قرارگاه قدس سپاه اعلام کرد

شهادت دو پاسدار در مرز سراوان

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده

مروری بر پیشینه گروهک منافقین

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
4
تاریخ : 1358/04/04
5
تاریخ : 1358/04/05
10
تاریخ : 1358/04/10
12
تاریخ : 1358/04/12
16
تاریخ : 1358/04/16
20
تاریخ : 1358/04/20
24
تاریخ : 1358/04/24
26
تاریخ : 1358/04/26
27
تاریخ : 1358/04/27
29
تاریخ : 1358/04/29
30
تاریخ : 1358/04/30
31
تاریخ : 1358/04/31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان