غائله چهاردهم اسفند ۱۳۵۹ (5)

 

با ملاحظه اسناد به دست آمده از به اصطلاح سفارتخانه سابق آمریکا در تهران به نظر می رسد که سیا با بنی صدر تماس داشته ؛ و وی با اسم رمز اس.دی.لور/1 (S.D.LOUR-1) در پاریس و تهران ، با جاسوسان سیا که در پوشش نمایندگان شرکت های بازرگانی عمل می کرده اند ، ملاقات های مکرر نموده

 

• بنی صدر جاسوس آمریکا

چهره دیگری از ابوالحسن بنی صدر که بر مردم ستم کشیده ما نامکشوف و کم و بیش دور از انتظار بود ، تصویر او به عنوان جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا C.A.I)) است . با ملاحظه اسناد به دست آمده از به اصطلاح سفارتخانه سابق آمریکا در تهران به نظر می رسد که سیا با بنی صدر تماس داشته ؛ و وی با اسم رمز اس.دی.لور/1 (S.D.LOUR-1) در پاریس و تهران ، با جاسوسان سیا که در پوشش نمایندگان شرکت های بازرگانی عمل می کرده اند ، ملاقات های مکرر نموده و اطلاعات و نظریات خود را در اختیار آنان گذاشته تا حدی که مسئله به انعقاد قرارداد همکاری به عنوان " مشاور " سیا در قبال پرداخت دستمزد کشیده است .

تفصیل اسناد در مجلدات مختلف اسناد لانه جاسوسی آمریکا که به وسیله دانشجویان پیرو خط امام منتشر می شود قابل مطالعه است و در اینجا من باب نمونه چند سند که از جلد 9 و 38 این دوره نشریات انتخاب شده به نظر خوانندگان می رسد :

 

• سند شماره 1 :

سری 17 خرداد 1358 اعضاء

از : تهران 53365 به کفالت گلکروف (1)

به : رئیس

اخطار جاسوسی پخش محدود اس.دی.لور اس.د.راتر (2)

عطف به : الف – رئیس 446752 ب _ تهران 53260 (3)

1. اس.دی. راتر ( ر/4) (4) تأیید می کند که اس.دی.لور (ل/1) و خانواده اش در تهران اقامت دارند . تلفن خانه او 8508064 می باشد . ر/4 گفت که ل/1 با پسرعموی (5) من در 10 خرداد شام خورده است و از فعالیت های قطب زاده و یزدی به تلخی گله کرده است . او حالا خودش را در رده مقابل آنها قرار می دهد .

ر/4 گفت که ل/1 فرد جاه طلبی می باشد که هنوز فکر می کند اگر شایسته ریاست جمهوری نباشد ، حداقل شایستگی وزارت را خواهد داشت .

2. در ملاقات 12 خرداد ر/4 اتفاقاً موضوع ل/1 را مطرح کرد . ر/4 دوباره اصرار کرد که اگر بعد از اولین جلسه ملاقات در پاریس ما هنوز با ل/1 تماس برقرار نکرده ایم ، این کار را انجام دهیم .

3. پرونده 063527 _ 201 (6) و 959289 _ 201 (7) ، تا 17 خرداد 1378 در بایگانی حفظ شود . تماماً سری

• سند شماره 2 :

سری 2 مرداد 1358 اعضاء

از : رئیس 481971 قسمت اول از دو قسمت (1)

به : تهران با حق تقدم

اخطار جاسوسی پخش محدود اس.دی.لور

عطف به : رئیس 459158 (2)

1. آنچه که در زیر می آید طرح ریزی مجددیست که برای عملیات اس.دی.لور/1 و سفر گای دبلیو راترفورد (هویت الف) (3) به تهران برای نزدیک شدن به اس.دی.لور/1 انجام شده است . ما به طور آزمایشی در نظر داریم که سفر راترفورد به ایران را برای چهارمین هفته مرداد یا هفته اول شهریور ماه برنامه ریزی کنیم .

برای این که موضوع را در ذهن قرارگاه تهران در مورد این عملیات که مدت زیادی به تأخیر افتاده ، تازه نماییم به اطلاع می رسانیم که راترفورد برای اولین بار در دی ماه 1357 در پاریس به اس.دی.لور/1 نزدیک شد ، که در آن موقع نامبرده در جمع اطرافیان خمینی فعالیت می کرد .

راترفورد دو مرتبه با ل/1 ملاقات نمود و اگر چه ملاقات ها به واسطه حضور دانشجویان ، روزنامه نگاران و بیکاران از همه نوع ، در هم و بر هم بودند ، ولی به نظر می رسد که راترفورد توانسته باشد زمینه یک ارتباط محرمانه ای را بین خودش و او بچیند .

راترفورد بدون این که جزئیات یا اسامی واقعی را ذکر کند به اس.دی.لور/1 گفت که او یک تاجر آمریکایی است که مرکز تجارتی اش در اروپاست و تماس هایی در سطح بالا با بخش های بازرگانی و حکومتی آمریکا ، هر دو دارد .

ظاهراً ل/1 به قدر کافی مجذوب راترفورد شده بود تا با درخواست ملاقات خصوصی راترفورد در صورت عبور وی از ایران ، طی مسافرت تجارتی آینده اش به خاور دور ، موافقت نماید . راترفورد به او گفت که حدس می زند این مسافرت در اوایل بهار 1358 صورت پذیرد .

2. به علت تأخیرات متعدد ناشی از تحول اوضاع ایران ، مسافرت های خود ل/1 و مسئله پوشش مسافرت راترفورد به ایران تا تاریخ 22 خرداد 1358 هیچ تماسی بین این دو نفر برقرار نشد . در این تاریخ راترفورد در حالی که تظاهر می کرد در بروکسل است ، با وی تماس تلفنی گرفت که مفاد آن طی تلگرام مرجع (4) گزارش شد .

طی این تماس راترفورد گفت در نظر دارد تقریباً سر راه خود به اروپا ، هنگام بازگشت از سفر هند ، سری هم به ایران بزند و از ل/1 پرسید آیا در آن هنگام می تواند او را ببیند . ل/1 با این ملاقات موافقت نمود و راترفورد وعده کرد که با نزدیکتر شدن زمان ورودش به او تلفن کرده و موعد دقیق آمدنش را بگوید .

3. ضرورت تهیه پوششی مطمئن و غیر قابل تردید برای راترفورد در مدت اقامتش در تهران از آنجا ناشی می شود که تجار و دیپلمات های خارجی در معرض خطر دستگیری هستند . برای تهیه آن چنان پوششی که راترفورد بتواند کاملاً نقش خود را ایفا کند ، ستاد مرکزی تصمیم گرفت تا امکانات جعل شده پوششی را با یک پوشش زنده مجسم عوض نماید . (5)

این پوشش به نحوی طرح ریزی گشته که توضیحات دقیق و موجه رابرای حضور و فعالیت های راترفورد در اختیارش قرار می دهد تا در صورت نیاز در شرایط مختلف از آنها استفاده نماید . مثلاً موقعی که شک ل/1 را برانگیزد ، یا موقعی که یک کمیته محلی او را بازداشت یا زندانی کند ، یا این که در جریان دیدارش از وزارتخانه های مختلف در هتل یا در خیابان مورد سؤال یا ایذاء کسی قرار گیرد ، این پوشش که جزئیات آن در زیر می آید زمینه آن کاملاً محکم کاری شده است و شامل یک شماره تلفن اضطراری می باشد که راترفورد می تواند 24 ساعته از آن استفاده نماید .

4. جزئیات عملی تهیه این مجموعه پوشش اواسط خرداد ماه با همکاری " دان میدز " مورد بررسی قرار گرفت . آقای دان میدزی بازرگان سرشناس آمریکایی است که چندین سال است در این زمینه سیا (6) را یاری می دهد . سابقه فعالیت های تجارتی آقای میدز گوناگون بوده و از جمله شامل تعدادی تجارت بین المللی است که احتمالاً با نوع تجارتی که مورد توجه دولت موقت ایران است سازگاری دارد . مانند سیستم برق رسانی به روستاها ، تجهیزات کشاورزی ، ماشین های خیاطی و غیره .

ما معتقدیم با استفاده از این نوع پوشش راترفورد قادر خواهد بود علاوه برنیل به پروردن و پختن ل/1 و تحویل نامبرده به مأمور سفارت یک مأموریت اصیل بازاریابی را نیز به انجام برساند ، میدز موافقت کرده برای راترفورد نوعی اشتغال واقعی فراهم نماید که مستلزم دیدار راترفورد از وزارتخانه ها و بانک ها ، تماس با افراد و نوشتن گزارش و تلکس آنها به دفتر مرکزی میدز در پنسیلوانیا باشد .

همچنین اگر راترفورد پول کم بیاورد می تواند با تلگراف از میدز وجوهان اضافی درخواست کند تا بدین ترتیب احتیاج به قرارگاه تهران در این زمینه منتفی گردد .

5. راترفورد حامل نامه ای خواهد بود که وی را مشاور شرکت میدز " کارور اسوشیتز " معرفی می کند . این نامه مشتمل است بر مجوز مسافرت و شرح نوع و مدت کاری که وی در ایران یا هندوستان یا هر دو انجام می دهد . اطلاعات مندرج در نامه برای این که راترفورد بتواند روادیدهای لازم برای ورود را حاصل کند ، کفایت خواهند کرد . مثلاً یک ضمانت نامه مالی به دولت میزبان از جانب شرکت اصلی را در بر دارد .

طی هفته اول مرداد ماه راترفورد به دفاتر میدز در نزدیکی فیلادلفیا خواهد رفت تا با ماهیت کار شرکتش و نیز سابقه افراد و مکان هایی که به داستان پوششی شکل می دهند آشنا شود . در حال حاضر مشغول ارزیابی سفر واقعی راترفورد به هندوستان بر مبنای یک مأموریت فرضی و بازگشت وی از طریق تهران همراه با توضیحات مناسب در مورد عدم تکمیل آن هستیم .

بدین طریق راترفورد در پاسپورت خود ورودی های تازه خواهد داشت که به اعتبار توجیه پوشش وی خواهد افزود . علاوه بر آن او یک دستورالعمل برای کار ظاهریش در هندوستان خواهد داشت . (7)

6. قرار است راترفورد رد تاریخ 18 مرداد 1358 به نام " هویت ب " (8) پاسپورت عادی و جعلی ایالات متحده را دریافت کند . در مدتی که راترفورد در ستاد است اسناد کمکی از قبیل کارتهای اعتبار ، خورده اشیاء جیبی و دفترچه واکسیناسیون و غیره برای وی تهیه خواهد شد و نیز پیشنهاد می شود که راترفورد از طریق آتن که وی آن را خوب می شناسد ، به ایران یا هندوستان مسافرت نموده تا از این طریق ویزای تجارتی را به عوض گرفتن در واشنگتن در آنجا بگیرد .

ما در نظر داریم که راترفورد حداکثر دو هفته در تهران اقامت نماید ، این عامل کنترلی بر چگونگی برقراری موازنه بین کسب حداکثر مصاحبت با ل/1 و در عین حال احتراز از برانگیختن ظن او به این که راترفورد در این حول و حوش می پلکد ، خواهد بود . پیش بینی شده که 60 درصد وقت راترفورد در ایران سرف کار پوششی وی می شود که فکر می کنیم به قدر کافی وقت برای ملاقات وی با ل/1 باقی می گذارد .

7. توصیه می شود که راترفورد از نزدیک شدن به سفارت آمریکا خودداری کند ، ولی اتخاذ تصمیم برای شیوه های ارتباطی را به قرارگاه وا می گذاریم . برنامه ریزی نزدیک قرارگاه و راترفورد در این قضیه حکم تعیین کننده خواهد داشت ، چرا که پیش بینی این که چطور از مرحله دوباره تا برقراری مجدد رابطه محرمانه استوار چه سرعتی ممکن است به خود بگیرد امریست دشوار . این دیگر به شعور راترفورد بستگی دارد که تصمیم بگیرد با چه شدتی و برای مقاصد چقدر دست بالایی جدیت به خرج دهد .

در نظر داشته باشید که برنامه قبلی برای این قضیه بر این فرض استوار بود که ل/1 را از راههای معمولی نمی توان به استخدام در آورد و این که هدف ما به این صورت در آمده که ل/1 را تشویق کنیم تا محتاطانه با یک دوست مورد اطمینان در سفارت آمریکا که به مسائل اقتصادی علاقمند است رابطه محرمانه داشته باشد .

تصمیمات مهم مشخصی مانند چگونگی تماس ل/1 با مأمور سفارت یا چگونگی تماس مأمور سفارت با وی و نیز زمانی بندی چنین تماسی در رابطه یا عزیمت راترفورد از ایران ، مخصوصاً مستلزم طرح ریزی دقیق و مشترک خواهد بود .

8. از قرارگاه تقاضا می کنیم در مورد طرحی که رئوسش در بالا آمده و این که آیا زمان بندی مسافرت پیشنهادی راترفورد به ایران برای قرارگاه مناسب هست ، نظریاتش را ابراز دارد . هرگونه تحول دیگری را به اطلاع شما خواهیم رساند .

9. پرونده 959289 _ 201 ، تا 2 مرداد 1378 در بایگانی حفظ شود . تماماً سری

 

پی نوشت:

1. هرگاه به عللی رئیس قرارگاه نباشد ، مثلاً مسافرت رفته باشد ، معاون وی کفیل وی می باشد . در اینجا هم گلگروف که نام رمز یکی از جاسوسان است در غیاب رئیس قرارگاه وظایف وی را انجام می داده است .

2. اس.دی. راتر/4 اسم رمز یکی از عوامل سیا در ایران به نام خسرو قشقایی می باشد .

3. دو تلگراف الف و ب که عطف به این تلگراف می باشد هنوز پیدا نشده اند .

4. این شماره تلفن منزل اس.دی. لور/1 است که توسط قشقایی به سیا داده شده است .

5. ترجمه این لغت شامل پسرعمه و پسرخاله هم می شود .

6 و 7 . این دو شماره به ترتیب شماره پرونده های خسرو قشقایی و ابوالحسن بنی صدر در سیا می باشد .

 

غائله چهاردهم اسفند ۱۳۵۹ (۴)

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان