غائله چهاردهم اسفند۱۳۵۹(38)

در اواخر فروردین ماه ، کارتر ضمن تذکاریه ای تا آخر اردیبهشت ماه به ایران مهلت داد که گروگان ها را آزاد نماید و الا آماده فشارهای شدید نظامی بشود . کارتر به متحدان خود خبر داده بود که گروگان ها تا 26 اردیبهشت ماه برابر با 15 می ، آزاد خواهند شد و در صورت عدم آزادی گروگان ها از این تاریخ ، کارتر آخرین دستورات را در مورد عجیب ترین و ناکام ترین عملیات کماندویی تاریخ معاصر با هدف آزاد سازی گروگان ها صادر کرده بود

اقدامات نظامی

در اولین برخورد با مسئله گروگان گیری ، آمریکا با اشاره به قدرت نظامی خود ، ایران را تهدید به حملات مسلحانه نمود . دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اعلام کردند در صورتی که آمریکا به مقاصد نظامی خود جامه عمل بپوشاند کلیه گروگان ها را اعدام انقلابی خواهند کرد .

و چون با تضییقات اقتصادی و حملات سیاسی ، آمریکا نتوانست مسئله گروگان ها را حل نماید بیشتر هم خود را به تهدید ایران از موضع نظامی قرار داد . از این رو بدواً به وسیله کشتی های جنگی و بعد با همدستی اقمار اروپایی خود خلیج فارس را محاصره نظامی نمود و صحبت از اعزام نیروهای واکنش سریع به ایران کرد .

این نیرو از صد و ده هزار نفر نظامیان زبده آمریکایی تشکیل شده بود که در اسرع وقت می توانستند عملیاتی را که در هر منطقه ضروری باشد انجام دهند و بدواً تشکیل این نیرو به خاطر حمله نظامی به ایران ، بستن دهانه خلیج فارس ، تصرف چاههای نفت و مراکز مهم اقتصادی ایران بود .

" مکری " سفیر ایران در شوروی با اشاره به همین تهدیدات و اقدامات آمریکایی اعلام نمود :

" اگر آمریکا دست به چنین اقدام احمقانه ای بزند ما ناگزیریم چاههای نفت خود را منفجر کنیم و این فاجعه بزرگی است برای کشورهای غربی که حیات شان بستگی به نفت ما دارد . "

آمریکا در اواخر دی ماه 58 ناوگان ششم و هفتم خود را با پنج گروه عملیات نظامی مستقیماً به طرف خلیج فارس اعزام داشت که در رأس هر یک از این گروه های نظامی یک ناو هواپیمابر بزرگ قرار داشت . در همین زمان آمریکا برای تدارک و حمله به ایران پایگاه های خود را در مصر ، عمان و اسرائیل تقویت نمود و پایگاه های جدیدی در خاک سومالی و کنیا گشود .

نهم ژانویه مصادف به اواسط دی ماه ، آمریکا به کلیه ناوگان جنگی مستقر در پایگاه های آمریکایی و ژاپن فرمان داد که به طرف اقیانوس هند حرکت کنند ، نقشه این بود که ضربت عمده ای به معادن ایران در جنوب وارد گردیده و منابع نفتی ما بمباران شود و در صورت لزوم با مین گذاری و غرق کشتی ، تنگه هرمز مسدود گردد .

پس از حرکت این ناوگان ها ، کارتر دستور داد نیروی دریایی آمریکا سریعاً مین گذاری قسمت هایی از خلیج فارس را شروع نماید تا کم کم محاصره کامل دریایی ایران عملی شود. برای این کار آمریکا گروه عظیمی از متخصصین مین گذاری خویش را به خلیج فارس گسیل داشت و مین ها به کار گذارده شد ، به طریقی که به کشتی های آمریکایی و متحدین آن آسیبی نرساند و کشتی هایی که به سوی ایران حرکت می کنند مورد هجوم قرار گیرند .

در پی این اقدامات در هفتم بهمن ماه 58 آمریکا یک اسکادران از ناوهای جنگی خود را به سرپرستی ناو هواپیمابر کرال و 30 فروند ناوشکن و موشک انداز و مین گذار از اقیانوس آرام به طرف سنگاپور گسیل داشت و ناو هواپیمابر فرستام با هزار تفنگدار و 80 هواپیما در همین زمان وارد اسکندریه شد .

انگلیس نیز برای مدد به نیروی دریایی آمریکا یک اسکادران از ناوهای خود را به طرف خلیج فارس اعزام داشت . روزهای تهدید آمیز و پرمخاطره در پی هم سپری می شد . در 25 فروردین ماه کشف گردید که آمریکا ، اسرائیل و آلمان برای رهایی گروگان ها متحداً در پی اقداماتی هستند . خلاصه طرح چنین بود :

" حمله با هلیکوپتر به تهران و فرود چند هلیکوپر بر بام جاسوسخانه آمریکا و در همان زمان پرواز بمب افکن های آمریکایی بر فراز چاههای نفت و رها نمودن گروگان ها به وسیله کماندوهایی که قبلاً با پاسپورت های جعلی وارد ایران شده بودند . "

در اواخر فروردین ماه ، کارتر ضمن تذکاریه ای تا آخر اردیبهشت ماه به ایران مهلت داد که گروگان ها را آزاد نماید و الا آماده فشارهای شدید نظامی بشود . کارتر به متحدان خود خبر داده بود که گروگان ها تا 26 اردیبهشت ماه برابر با 15 می ، آزاد خواهند شد و در صورت عدم آزادی گروگان ها از این تاریخ ، کارتر آخرین دستورات را در مورد عجیب ترین و ناکام ترین عملیات کماندویی تاریخ معاصر با هدف آزاد سازی گروگان ها صادر کرده بود .

 

• حمله نظامی به طبس

روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت ماه سال 59 حوالی صبح خبرگزاری ها از قول منابع خبری آمریکا اعلام داشتند ، حمله نظامی کماندوهای آمریکایی به ایران در نزدیکی طبس جهت آزادی گروگان ها نافرجام خاتمه یافت . با انتشار این خبر بهت و حیرت شگفت آوری همه دست اندرکاران مسائل سیاسی را فرا گرفت .

حمله نظامی به طبس از ماهها پیش در پنتاگون طرح و پس از آزمایش های طولانی به مورد اجرا در آمد و همانگونه که امام تشبیه فرمودند رمل های بیابان همانند واقعه عام الفیل سبب شکست مفتضحانه آمریکا گردید . در جریان این حمله 90 تن از اعضای واحد نور آبی که متخصص در کارهای تروریستی بود شرکت داشتند . این گروه از 13 آبان یعنی بلافاصله پس از تسخیر لانه جاسوسی شروع به آموزش نموده بودند .

قرار این بود پس از فرود آمدن هواپیماها و هلیکوپترها در طبس و سوخت گیری به خارج تهران منتقل گردند و در انتظار بمانند و در شبی که قبلاً پیش بینی شده بود هلیکوپترهای جنگنده طبق نقشه وارد سفارت آمریکا بشوند و 90 کماندو با سلاح های شیمیایی و فلج کننده دانشجویان خط امام را مورد حمله قرار داده آنها را از کار بیاندازند و به طریقی ضربتی و سریع کلیه گروگان ها را به هلیکوپترها سوار کرده و به پایگاه ببرند .

شش هواپیمای حمل و نقل سی130 برای حمل و نقل وسایل و کماندوها و گروگان ها در نظر گرفته شده بودند ، سه پایگاه برای این کار تدارک دیده شده بود ، یکی نزدیکی تهران ، دوم فرودگاه متروکه طبس ، سوم ناوهای هواپیمابر آمریکا . هواپیماهای ذکر شده یک روز قبل از حادثه در جنوب مصر به زمین نشسته بودند و پس از ترک آنجا در ساحل خلیج فارس سوخت گیری کرده ، وارد طبس شده بودند . این هواپیماها مجهز به وسایل فوق مدرن بودند که می توانستند رادارهای ایران را به کلی خنثی کنند .

90 نفر افرادی که در واقعه طبس شرکت داشتند مسلط به زبان فارسی روان و سلیس و اطلاعات جاسوسی لازم بودند . حمله نظامی آمریکا به طبس با از بین رفتن 8 کماندو و تعدادی هلیکوپتر در صحرای طبس شکست خورد و متأسفانه در روز دیگر با حمله هوایی خودی به یکی از هلیکوپترها که در آن اسناد فوق محرمانه نظامی بجا مانده بود ، باعث شدند کلیه این اسناد و مدارک از بین برود و فرمانده سپاه یزد در این واقعه به شهادت برسد .

فرمان تاریخی امام ، اعلام رسوایی طرفداران کذایی حقوق بشر بود که در چنین حالی صدور یافت .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

" جناب آقای بنی صدر رئیس جمهور ایران

مقتضی است برای رسیدگی به جرائم آمریکا در حمله نظامی به ایران از گروه های مختلف کشورهای جهان دعوت شده که مشاهده کنند آمریکای جهانخوار با ادعاهای طرفداری از حقوق بشر و صلح دوستی و انسان دوستی با یک ملت مستقل چه معامله ای کرده است و می کند تا مشاهده کنند آثار جرم این رژیم آدمخوار را .

که مع الاسف دولت های غربی ، جمعیت های طرفدار حقوق بشر ، سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل متحد همگی طرفداری از او می کنند و به عیان ببینند تا آنچه اینجانب مکرر گفته ام که تمام این سازمان ها و گروه ها برای طرفداری از قدرتمندان بوجود آمده است و این جمعیت ها به دست قدرتمندان برای سلطه بر ضعیفان و مکیدن خون محرومان جهان بوجود آمده است .

تا ببینند که به بهانه نجات جاسوسان چه نقشه ای برای ملت مظلوم ما طرح کرده اند ، تا ببینند و باور کنند که سازمان های کذایی آنجا که به نفع قدرتمندان و سرمایه داران بین المللی است ، حقوق مستضعفین را نادیده گرفته و جز برای سلطه آنان عملی انجام نمی دهند .

دولت غاصب عراق به دستور آمریکا مدت هاست به ایران تجاوز می کند و ما ندیدیم این جمعیت ها و سازمان ها ولو برای یک مرتبه هم که شده است اعتراض کنند. لکن برای 50 نفر جاسوس که با کمال انسانیت با آنها عمل می شود و هر روز اعتراضات و فریاد نقض حقوق بشر از حلقوم آنان طنین انداز است ، ما ندیدیم که طرفداران حقوق بشر از حق دولت ضعیف و ملت مظلوم ما دفاع کنند . این سازمان ها نه تنها این تجاوز واضح به یک کشور مستقل را نادیده می گیرند ، بلکه ما را به نقض قراردادهای بین المللی محکوم می کنند ، در صورتی که ما جز جاسوسان را که برای توطئه به ایران آمده اند کسی را توقیف نکردیم .

و ببینند که آنان که به طرفدارای از آمریکای متجاوز ، ما را می خواهند در حصر اقتصادی قرار دهند ، با این که کارتر آنان را در جریان خیانت هولناکش قرار نداده و نقض حاکمیت یک کشور مستقل را کرده است ، باز از او طرفداری می کنند و خواهند کرد و ما را به حصر اقتصادی می کشند و باز برای طرفداری ظالم هیاهو می کنند .

شما به طرفداران آمریکا که مع الاسف در این به اصطلاح روشنفکران خودمان فراوانند و به جوانانی که فریب این گروه ها را خورده اند ، تذکر دهید که خود را عوض کنند و به ملت خود بپیوندند و برای دیگران و اجانب خود را تباه نکنند و به نصیحت ما گوش دهند که خیر و صلاح خودشان در این است .

شما به قشرهایی مثل خرابکاران کردستان و آشوبگران دانشگاه ها تذکر دهید که در این موقع حساس از این اعمال خلاف ملیت و اسلامیت و انسانیت که کشور را ممکن است به تباهی کشد دست بردارند که امروز هر صدایی و هر عملی بر خلاف جریان انقلابی ایران ، خدمت به جهانخواران است و دلیل بر وابستگی اینان به آنان است ."

والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین

روح الله الموسوی الخمینی

 

شکست آمریکا در واقعه طبس سبب گردید کارتر در موضع سیاسی متزلزلی قرار گرفته و در کنگره مورد استیضاح شدید واقع گردد و فرصتی بود که چند صباحی حلقوم ایران انقلابی را رها سازد . اما امپریالیسم آمریکا نمی توانست با این شکست برای همیشه آرام گیرد ، لذا در اواخر مرداد ماه 59 وزارت دفاع آمریکا هزار و هشتصد تفنگدار دیگر آمریکایی را در اقیانوس هند مستقر کرده و راهی یکی از پایگاه های آمریکایی نزدیک به ایران کرد .

ژنرال چهار ستاره آمریکایی " ایل کلی " به فرماندهی این واحد نظامی برگزیده شده بود و مقرر گردیده بود در ضمن عملیاتی در صورتی که نیاز به نفرات بیشتری باشد ، نهصد نفر دیگر در مدت کمتر از 48 ساعت به کمک نیروی دریایی آمریکا اعزام گردد .

این نیروی هزار و هشتصد نفره مجهز به تجهیزات نظامی سنگینی از قبیل زره پوش های ام60 و تعداد زیادی هلیکوپتر بودند . تعدادی ناو هواپیمابر و بیش از بیست ناوچه آمریکایی مسئولیت داشتند از این گروه در حین عملیات حفاظت نمایند ، ولی عملاً این تلاش آمریکا نیز نتیجه ای نداشت و این گروه مجهز نیز کاری از پیش نبردند .

ما کم کم به اواخر مرداد ماه سال 59 می رسیم . محاکمه گروگان ها آهسته آهسته بر سر زبان ها افتاد ، زیرا آمریکا عملاً کلیه راههای مسالمت آمیز را بر سر راه آزادی گروگان ها و کسب حقوق از دست رفته ایران مسدود ساخت . در همین موقع بود که عملیات جهش 80 آمریکا علیه ایران سر و صدای عجیبی در دنیا بوجود آورد .

 

غائله چهاردهم اسفند۱۳۵۹(۳۷)


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان