شهید قاضی‌طباطبائی در آئینه توصیف استادان و یاران

آنچه در پی می آید پاره ای از اجازات مراجع بزرگ تقلید به شهید آیت‌اللّه‌العظمی سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبایی و نیز برخی مکاتبات علمای مبرز ایران و عراق با ایشان است که نمایانگر مکانت علمی و اجتماعی ایشان در حوزه‌های علمیه و نیز منظر عالمان شاخص معاصر است.

 

صاحب مقامی ارجمند در اجتهاد و استنباط...

آیت‌اللّه‌العظمی سیدمحسن حکیم

بسم اللّه الرحمن الرحیم

«... نظر باینکه جناب مستطاب مروج‌الاحکام، حجت‌الاسلام آقای حاج سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبائی دامت تائیداته مدتی در حوزه علمیه قم و پس از آن در حوزه علمیه نجف اشرف نزد اساتید عظام به تحصیل علوم دینیه مشغول بوده و زحمات زیادی را متحمل گردیده و سنین عدیده در حوزه درس فقهی اینجانب نیز حاضر و به تحصیل فقه به نحو شایسته و به نحو تفهیم و تفهم پرداخته و مقام رفیع ارجمندی را در مقام اجتهاد و استنباط فائز شدند و از هر جهت مورد وثوق و اعتماد اینجانب می باشند وکالت نامه مطلقه را از طرف اینجانب دارند. البته برعموم اهالی آذربایجان حفظ شئون معظم له لازم و بر کافه مؤمنین وفقهم اللّه احترام ایشان واجب است.»16  ذی القعده 1379 ه ق

 

دارای مدارج عالیه فضل وکمال...

آیت‌اللّه‌العظمی سیدابوالقاسم خوئی

«جناب مستطاب عمادالعلماء الاعلام... حجت‌الاسلام آقای حاج سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبائی دامت برکاته مدتی از عمر شریف خود را در حوز‌ های علمیه قم و نجف اشرف در تحصیل علوم دینیه و معارف حقه الهیه صرف نموده و بحمد اللّه تعال دارای مراتب سامیه و مدارج عالیه از فضل و کمال گردیده و مقام شامخی را حائز شده‌اند و از قبل اینجانب در تصدی جمیع امور حسبیه که منوط به اذن و اجازه حاکم شرع است، مأذون و مجاز می باشند. همچنین از قبل اینجانب وکیلند...»

15 رجب المرجب 1290 ه ق

 

گل معطر آذربایجان

آیت‌اللّه‌العظمی شیخ محمد حسین کاشف‌الغطاء

«در فامیل شما چنین شخصیتی موجود نیست. این میوه رسیده است که از هر حیث به کمال رسیده و قابل استفاده است و گل پرعطری است که باید از عطر آن استفاده گردد. به شما و به تمام اهل آذربایجان توصیه می کنم نگذارید این گل به زمین خورده و پرپر گردد.»

خطاب به حاج سیدعلی طباطبائی(عموزاده شهید آیت‌اللّه‌ا قاضی‌طباطبائی )در سال 1371 ه ق، نجف

 

از خاندان علم و جلالت...

آیت‌اللّه‌العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی‌نجفی

«...حضرت مستطاب سناد العلماء الراشدین، ذخر الاعلام المشایخین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای حاج سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبائی که از خاندان علم و جلالت و اصالت می باشند و سنین عدیده خدمتگذار بشرع انور می باشند... امید است برادران دینی، نعمت وجود معظم له را مغتنم شمرده و از برکات و فیوضات ایشان مستفیض و محظوظ بوده باشند.»

جمادی الاولی 1290 ه ق

 

ارزش‌های والائی حاکی از احساس مسئولیت

شهید آیت‌اللّه‌العظمی سیدمحمدباقر صدر

بسم اللّه الرحمن الرحیم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین امام مجاهد حاج سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبائی (دامت برکاته)

سلامی به بزرگی اشتیاق و احترام من به شما و رحمت و برکات خدا بر شما باد.

و بعد. نامه بزرگوارانه شما را با شوق و احترام دریافت کردم و در سطرهای سطور آن، آنچه را که قبلا در چهرۀ بزرگوارانه شما نمایان بود، خواندم و ارزش های والائی را که در جناب عالی و سخنان شما که حاکی از احساس مسئولیت عمیق و همه جانبه است، لمس کردم. همچنین احساس عمیق شما را نسبت به وظایف رهبری جامعه و ثبات قدم شما علی رغم رنج‌های غربت و آوارگی و انواع آزاری را که در راه خدا به شما می رسد، می‌خواندم و لمس می‌کردم.

از خداوند سبحان مسئلت دارم که شما را به عنوان ذخیره و پشتیبان برای اسلام حفظ کند و آرزومندم که شایسته اعتماد و اطمینان شما باشم و آن اعتماد و اطمینان را وسیله ای جهت همکاری و همگامی در خدمت به دین حنیف و حوزه های علمیه در آینده قرار دهم.

از اینکه جواب تلگراف شما به مناسبت مصیبت جانکاه درگذشت امام مجاهد، حضرت آقای حکیم (رضوان اللّه علیه)به دست شما نرسیده است، متاسف شدم. تسلیت بزرگوارانه شما در من اثر عمیقی گذاشت و پس از دریافت، فورا پاسخ آن را دادم، اما ظاهرا به دست شما نرسیده است.

در پایان خواهشمندم که مرا از دعای خیرتان فراموش نکنید، همچنان که من شما را فراموش نمی‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه اللّه و برکاته

اول رجب 1390 هجری

محمدباقر صدر

 

راغب برای تشکیل دولت کریمه

شهید آیت‌اللّه سیدعبدالحسین دستغیب

بسم اللّه الرحمن الرحیم

محضر مبارک حضرت مستطاب آیت‌اللّه‌العظمی حاج سیدمحمدعلی قاضی تبریزی دامت افاضاته

به عرض عالی می‌رساند

ان‌شاءاللّه تعالی وجود مبارک، سلامت و موفق و مؤید و منصور بوده باشید. در ماه مبارک رمضان کتاب شریف «اللوامع الالهیه» و کتاب مبارک «اربعین» اهدائی آن حضرت واصل و موجب مسرت گردید. سبب تاخیر ارسال عریضه، مولمه و مصائب وارده بر عالم اسلام و مسلمین بود و از آن جمله محاصره منزل و مسجد جامع و تعطیل جماعت در سمت بیشتری از ماه مبارک و حمله مسلحانه و کشتار وحشیانه در مسجد نو شیراز و حیرانم که امر اسلام و مسلمین به کجا منتهی می شود. تنها راه، اتفاق تمام طبقات خصوصا جامعه روحانیت بالاخص وحدت کلمه آقایان مراجع اطال اللّه عمرهم در رهبری آیت‌اللّه‌العظمی خمینی است و سعی در تشکیل حکومت اسلامی و اینکه تمام مقدمات لشکری و کشوری خصوصا دستگاه‌های قضائی طبق احکام اسلام و مذهب جعفری باشد اللهم نرغب الیک فی دوله کریمه تعز بها الاسلام و اهله جعلنا اللّه تعالی و ایاکم ممن ینتصر به لدینه و جمع بیننا و بینکم مع ساداتنا و موالینا محمد و آله الطاهرین صلوات اللّه علیهم فی مستقر رحمه.

ضمنا تفسیر سوره والطور والحجرات به وسیله پست ارسال گردید.

والسلم علیکم و رحمه اللّه و برکاته/تاریخ 5 شهر شوال المکرم /1398 الاحقر سید عبدالحسین دستغیب

 

یاد آن دوست صمیمی

آیت‌اللّه‌العظمی سیدعزالدین حسینی‌زنجانی

«... آیت‌اللّه‌العظمی سیدمحمدعلی قاضی‌طباطبائی از آن وقتی که ما قم بودیم و تحصیل می‌کردیم، ایشان هم مشرف بودند. تاریخ آن قبل از ورود مرحوم آیت‌اللّه‌العظمی بروجردی به قم بود. ما مشرف بودیم، ایشان هم مشرف بودند و قضایا طوری شد که ما هم منزل شده بودیم در قم، یعنی نصف منزل را ایشان اجاره کرده بودند و نصف دیگرش را من. از نزدیک باهم رفاقت و آشنائی داشتیم. مدت ها هم یادم است که کفایة الاصول را باهم مباحثه می کردیم.

در آنجا قبل از ورود آقای بروجردی، آیت‌اللّه‌العظمی سید محمد حجت کوه کمری که تبریزی بودند و در قم ساکن بودند، درس مفصل خارج داشتند و حوزه را هم اداره می کردند و ایشان و من هم هردو به درس ایشان حاضر می شدیم. امام راحل رضوان اللّه علیه آن موقع فلسفه، یعنی اسفار می فرمودند و ما هر دو به درس ایشان می رفتیم.

ایشان کتابخانه بسیار معظمی داشتند. یادم هست یک اسفار خطی نفیس هم داشتند و همان را هم سر درس می آوردند و باهم می رفتیم محضر حضرت امام(ره)در کوچه یخچال قاضی. آن وقت امام(ره) در آنجا منزل داشتند. این موضوع شاید سه چهار سال طول کشید. ما اغلب باهم مباحثه می کردیم. در درس اصول، درس فقه و درس فلسفه امام حاضر می شدیم تا اینکه آن جریانات پیش آمد و ایشان دیگر پس از فراغت از تحصیل تشریف بردند تبریز و من به زنجان. پس از آن باب مکاتبه بسته نشد و...»

مشهد مقدس 25 آبان 1371 در جمع فرزندان شاهد

 

از برجستگان اندیشه و قلم در آذربایجان

آیت‌اللّه‌العظمی سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی

«... مرحوم شهید آقای سید محمدعلی قاضی‌طباطبائی یکی از چهره‌های برجسته علمی و قلمی آذربایجان بود. ایشان مردی بود که ارادتمندان بسیار داشت و هم در تبریز و هم در شهرهای دیگر آذربایجان و نیز روستاها، دارای نفوذ کلمه وسیع و مورد قبول همه بود.»

«ایشان مبارزاتش بسیار درخشان بود. قبل از انقلاب مورد تعقیب دستگاه حاکمه قرار گرفت و رژیم شاه ایشان را مورد اذیت و آزار و اهانت قرار داد. همه او را به عنوان یک عنصر مبارز می شناختند. قبل از انقلاب این چنین بود. با انقلابیون نه تنها همراه و هم قدم بود که چند قدم جلوتر حرکت می کرد. برای دیگر انقلابیون سرمشق و عنصری محرک بود و انگیزه می داد. بعد از انقلاب هم در به ثمر رسانیدن انقلاب، حفظ انقلاب تا پای جان پیش رفت و خدماتش بسیار ارزنده و چشمگیر بود.»

«ایشان تبحر خاصی در قلم فارسی و قلم بسیار عالی در عربی داشت. کتاب های متعدد و آثار قلمی بسیار متعددی از ایشان به چاپ می رسید.»

«یکی از مسائلی که لازم است بگویم و برای من بسیار جالب است، ادب ایشان بود. این شخصیت، مرد بسیار مؤدبی بود، وقتی که انسان به منزل ایشان وارد می شد، بسیار گرم از او پذیرائی می کرد. جلسات او بسیار روح بخش و فرح بخش بود. انسان وقتی به منزل ایشان می رفت، خسته بیرون نمی آمد. مردی بود نسبت به مهمان خوش پذیرا و در همان حدود که امکانات داشت، مردی بسیار وسیع القلب که این هم از خصوصیات ایشان بود. متواضع بود. مؤدب بود.»

 

ویژه‌نامه یادواره شهید قاضی‌طباطبائی، روزنامه جمهوری اسلامی


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/08/01
2
تاریخ : 1358/08/02
3
تاریخ : 1358/08/03
4
تاریخ : 1358/08/04
6
تاریخ : 1358/08/06
7
تاریخ : 1358/08/07
8
تاریخ : 1358/08/08
10
تاریخ : 1358/08/10
11
تاریخ : 1358/08/11
12
تاریخ : 1358/08/12
13
تاریخ : 1358/08/13
15
تاریخ : 1358/08/15
20
تاریخ : 1358/08/20
21
تاریخ : 1358/08/21
22
تاریخ : 1358/08/22
24
تاریخ : 1358/08/24
25
تاریخ : 1358/08/25
26
تاریخ : 1358/08/26
27
تاریخ : 1358/08/27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان