. عمليات تروريستي منجر به مجروحيت حجت الاسلام احسان بخش :

 

مرحوم حجت الاسلام احسان بخش ، از جمله چهره هاي نهضت امام خميني در استان گيلان به شمار مي آمد كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي از جانب حضرت امام به نمايندگي امام در استان گيلان و امامت جمعه ي رشت منصوب شد .

 

سازمان طراحي را توسط يكي از اعضاي خود به نام علي پورابراهيمي براي ترور ايشان به اجرا در آورد كه منجر به مجروح شدن ايشان گرديد . مرحوم احسان بخش پس از بهبودي سال ها در كسوت امامت جمعه ي رشت به خدمت اشتغال داشت و سرانجام به ديار باقي شتافت .

 

سازمان در چند شماره از نشريه ي مجاهد ، ضمن پذيرفتن مسئوليت اين عمليات تروريستي به معرفي مجري آن و شرح عمليات پرداخت ، از جمله در نشريه ي شماره ي 486 آمده است :

 

" ساعت يك بعدازظهر پنج شنبه ، 26 فروردين سال 1361 غريو انفجاري در مركز رشت طنين انداز شد ، هدف عمليات احسان بخش نماينده ي خميني در گيلان بود . در اين عمليات مقدس انتحاري مجاهد قهرمان ، علي پورابراهيمي توانست با حضور در مسجد كاسه فروشان شهر رشت و رساندن خود به احسان بخش ضامن نارنجك همراه خود را كشيده و دست هاي خود را به دور بدن احسان بخش حلقه كند . در اين عمليات احسان بخش به شدت مجروح شد و شماري از اطرافيان و پاسداران از پاي در آمدند ."

 

7. عمليات تروريستي منجر به شهادت آيت الله صدوقي :

 

شهيد آيت الله صدوقي متولد 1287 ش . در زمره ي نزديك ترين ياران و همراهان حضرت امام خميني از ابتداي نهضت اسلامي بود و رهبري و هدايت مبارزات انقلابي مردم استان يزد را بر عهده داشت .

 

ايشان پس از پيروزي انقلاب اسلامي از جانب حضرت امام به نمايندگي ايشان در استان يزد و امامت جمعه ي شهر يزد منصوب شدند . سازمان مجاهدين طرح ترور ايشان را به وسيله ي يكي از هواداران خود به نام محمد رضا ابراهيم زاده به اجرا درآورد و مسئوليت اين عمليات را در چند شماره از نشريه ي مجاهد از جمله 396 و 446 بر عهده گرفت . در نشريه ي مجاهد شماره ي 446 در خصوص اجراي اين عمليات تروريستي چنين آمده است :

 

" در طنين انفجاري كه ظهر روز 11 تير ماه 1361 توسط عمل مقدس انتحاري مجاهد قهرمان محمد رضا ابراهيم زاده صورت گرفت ، آخوند صدوقي به مجازات رسيد و برگ زريني بر كارنامه ي پر افتخار از خود گذشتگي هاي مجاهدين افزوده شد .

 

محمد رضا ابراهيم زاده از مدت ها قبل آمادگي خود را براي شركت در اين عمليات اعلام نموده و 20 روز پيش از اقدام به اين عمليات در نامه اي به برادر مجاهد مسعود رجوي براي انجام اين عمليات اعلام آمادگي كرده بود ."

 

در نشريه ي شماره 396 در خصوص اين عمليات چنين آمده است :

" محمد رضا از اواخر خرداد 1361 نشاسايي ها و كسب آمادگي لازم براي انجام طرح اعدام انقلابي صدوقي را آغاز كرد و سرانجام روز موعود فرا رسيد و محمد رضاي قهرمان صبح روز جمعه 11 تير ماه 1361 به سوي ميدان نبرد شتافت ."

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید