اسناد اتحادیه کمونیست های ایران در واقعه آمل(43)

جلسه ششم:

بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله گیلانی : شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مرکز به محاکمه عاملین فاجعه شهرستان شهید پرور آمل ادامه می دهد ، محاکمه با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید شروع می شود .

( تلاوت سوره تکاثر )

دادستان : بسم الله الرحمن الرحیم و بسم الله القاصم الجبارین ، فقاتلوا ائمه الکفر ، ریاست محترم دادگاه انقلاب اسلامی مرکز ، محترماً کیفر خواست صادره علیه متهم با مشخصات زیر به حضورتان تقدیم می گردد :

آقای محمد حسین علی آبادی ، فرزند عبدالحسین ، با نام مستعار حسن به شماره شناسنامه 2492، متولد 1321، متأهل ، تبعه ایران ، اهل و مقیم تهران ، عضو مرکزیت تشکیلات الحادی اتحادیه کمونیست های ایران ، تاریخ بازداشت 24/1/61 .

موارد اتهام :

1.عضو مرکزیت تشکیلات الحادی اتحادیه کمونیست های ایران تحت عنوان هیئت    مسئولین .

2.مسئول سابق کمیته انتشارات که در عین حال مسئولیت قسمت جامعه کمیته مزبور را به عهده داشته .

3.مسئول موقت ارتباط با دیگر گروهک های محارب ، نظیر پیکار ، نبرد و غیره . (صفحه 13 ، 16 ، 20)

4.مسئول یکی از بخش های کمیته انتشارات تحت عنوان بخش تحقیق در امور روستایی و کشاورزی و اصلاحات اراضی که در این رابطه کتاب مسئله ارضی شامل نظرات اقتصادی و دهقانی تشکیلات راوی ، تألیف نموده . (صفحه 13)

5.مسئول کل هیئت تحریریه در حساس ترین مقطع زمانی این ارگان ، یعنی دوره جنگل ، ابتدای پاییز تا زمستان سال 60 ، توضیح این که در این دروه مسئولیت مستقیم درج اعلامیه های نظامی سربداران و نیز شایعه پراکنی و توهین به امام و مقدسات مذهبی در نشریه حقیقت بر عهده متهم بوده . (صفحه 20)

گردش کار پرونده :

متهم فوق الذکر از تئوریسین ها و عنار مجرب کارکشته چپ و سابقه فعالیت های تشکیلاتی وی با جریانات کمونیستی به بیش از 10 سال می رسد . وی از سال های 48 و 49 فعالیت خود را با کنفدراسیون خارج از کشور شروع نموده و در سال 50 به سازمان انقلابیون کمونیست می پیوندد .

نامبرده بعد از ادغام گروه مزبور با اتحادیه کمونیست های ایران به عنوان عضو تئوریک و           چهره اصلی تشکیلات در آمده و در سال 57 بعد از 15 سال اقامت در آمریکا همانند دیگر همپالگی هایش به ایران بازگشته و میراث خوار انقلاب می گردد و بلافاصله در سال 58 بعد از برگزاری دومین کنگره سازمان به عضویت مرکزیت تشکیلات در می آید .

نامبرده که از لحاظ وسعت اطلاعات و شناخت راجع به اندیشه های مارکسیستی خصوصاً بخش اقتصاد آن از کیفیت به اصطلاح ویژه ای برخوردار می باشد ، با داشتن مسئولیت های مختلف و حساس در کمیته انتشارات هیئت تحریریه و غیره ، به عنوان ستون تئوریک و فکری تشکیلات نقش اساسی و عمده ای را جهت پیشبرد اهداف شوم سازمان ایفا نموده .

وی در صبح روز 24 تیر ماه 60 هنگامی که با یکی دیگر از اعضای مرکزیت جهت پیشبرد در یک نشست سازمان به محل مقرر مراجعه می نماید ، توسط برادران دادستانی انقلاب اسلامی مرکز بازداشت می شود .

لازم به توضیح است که متهم پس از دستگیری ، از افشاب اطلاعات جهت معرفی دیگر افراد محارب و مرتد خودداری نمود که به همین دلیل همسرش با نام مستعار لیلی یکی از اعضای کیفی کمیته انتشارات از چنگال عدالت اسلامی گریخته و متواری می گردد .

با توجه به مراتب فوق مجرمیت نامبرده از نظر دادسرای انقلاب اسلامی مرکز محرز و مسلم است ، از محضر دادگاه محترم تقاضای صدور حکم شرعی و اشد مجازات را برای وی دارم .

دادستان انقلاب اسلامی مرکز

سید اسدالله لاجوردی

آیت الله گیلانی : بسم الله الرحمن الرحیم ، آقای علی آبادی شما اصلاً تهرانی هستید ؟

علی آبادی : بله .

آیت الله گیلانی : میزان تحصیلات شما چیست ؟

علی آبادی : لیسانس در رشته مهندسی مکانیک و ریاضیات و فوق لیسانس اقتصاد .

آیت الله گیلانی : شما عضو مرکزیت تشکیلات اتحادیه بوده اید ؟

علی آبادی : بله .

آیت الله گیلانی : مسئول سابق کمیته انتشاات که در عین حال مسئول قسمت جامعه کمیته مزبور بر عهده شما بوده است ؟

علی آبادی : بله .

آیت الله گیلانی : می توانید توضیح بدهید که مسئولیت قسمت جامعه کمیته .... یعنی چه ؟

علی آبادی : بله ، عرض کنم این مسئولیت سابق کمیته انتشارات مربوط به یک دوره خاص (حدود 3 ماه) بوده ، این مسئولیت موقتی بود . مقصود از قسمت جامعه این است که ما وقتی در خارج بودیم ، به این نتیجه رسیده بودیم که به طور کلی ما نسبت به مسائل جامعه دارای شناخت کافی نیستیم و مخصوصاً بودن در خارج هم مزید بر علت است ، تصمیم گرفتیم تا زمانی که در خارج هستیم ، کمیته ای درست کنیم که مسائل ایران را بررسی کند .

در آن زمان (7 – 6 سال پیش) تصمیم گرفتیم بررسی را از انقلاب سفید که در رأسش اصلاحات ارضی بود شروع کنیم ، چون اگر خاطر شما باشد این مسئله مطرح بود که اصلاحات ارضی شاه موفق بوده یا نه ؟ و من داوطلب بررسی شدم .

چون به این مسئله معتقد بودم و هنوز هم هستم که اصولاً گروه ها منجمله ما یکی از ضعف های اساسی مان دور بودن از جامعه و نداشتن شناخت بود ، یکی از راههای رسیدن به این شناخت ، با توجه به این که آن زمان ما در خارج بودیم بررسی و تحقیق در اوضاع جامعه بود .

آیت الله گیلانی : اعضای گیرنده شما که اطلاعات و اخبار جمع آوری می کردند کی ها بودند ؟

علی آبادی : ما در آن کمیته سه نفر بودیم ، مدارکی داشتیم ، روزنامه های ایران، کتاب هایی را که درباره اصلاحات ارضی در می آمد می خواندیم و دانشجویانی که تابستان به ایران می رفتند مشاهدات شان را بیان می کردند .

در مجموع ما آن طور وابسته و متکی به تشکیلات نبودیم ، چون که تشکیلات ضعیف بود و وقتی که به ایران مراجعه کردیم ، جنبه غیر کتابی هم به آن اضافه شد ، در اسفند 57 به ایران مراجعت نمودیم .

آیت الله گیلانی : اسفند 57 ؟

علی آبادی : البته ما 3 – 2 ماه قبل می خواستیم بیاییم ، ولی برخورد کردیم با ازدحام در خارج که هر کسی می خواست بیاید ، حداقل یکی دو ماه طول می کشید ...

دادستان : خیر ، این طور نبود ، من ظرف 2 روز از خارج آمدم ، شما صبر کردید ببینید چه می شود تا بعد بلبشو راه بیندازید ، همه بچه هایی که خارج بودند وقتی می خواستند بیایند ، ظرف یکی دو روز آمدند .

علی آبادی : به هر حال مسئله هواپیما و رزرو برای ما تقریباً یک ماه طول کشید .

آیت الله گیلانی : باز هم سؤال مطرح است که چرا  6 ماه جلوتر نیامدید ؟ آقای دادستان مدعی است که چون 6 ماه پیش اینجا صحنه نبرد با استعمار بوده ، جرأت و شهامت در شما نبوده که جلوی گلوله بروید .

بسیار خوب اینجا در بند سوم کیفرخواست دادستان مرقوم فرموده اند که شما اعصاب مرتبط گروهک اتحادیه با سایر گروهک ها بودید . مسئول موقت ارتباط با دیگر گروهک های محارب نظیر پیکار و نبرد و غیره ، یعنی شما در حقیقت عصبی بوده اید که از شما اعصاب دیگر منشعب می شده و اطلاعات و اخبار گروهک های دیگر را به مرکزیت و جبهه تشکیلات می رساندید .

علی آبادی : بله ، همان طور که در کیفر خواست آمده ، من مسئول موقت بودم . این جریان به دو سه ماه اوایل سال 58 مربوط می شود . در آن زمان گروهک ها در تجمعی به اسم کنفرانس وحدت بودند . مسئول سازمان به کار دیگری گماشته شد و از من خواسته شد موقتاً این تماس را بگیرم ، من موقتا در آنجا شرکت می کردم و بعد از دو ماه مسئول دیگری تماس گرفت.

آیت الله گیلانی : ارتباطی را که داشتید می توانید توضیح دهید ؟

علی آبادی : من از اواسط این ارتباط وارد شدم ، چون گروهک ها همدیگر را نمی شناختند ، موضوع بحث معرفی گروهک ها بود ، بعد صحبت بر سر این بود که می خواهند با همدیگر متحد بشوند یا نه ، که البته این بحث به نتیجه نرسید . از آن به بعد من از این کار کناره گیری کردم ، چون با آن کار تحقیقی که ذکر فرمودید مغایرت داشت .

آیت الله گیلانی : بند پنجم ، مسئول کل هیئت تحریریه در حساس ترین مقطع زمانی این ارگان ، یعنی دوره جنگل از ابتدای پاییز تا زمستان 60 .

علی آبادی : بله ، 4 – 3 ماه .

آیت الله گیلانی : آقای علی آبادی حالا مسئله جنگل را می توانید برای ما توضیح بدهید ؟

علی آبادی : بله ، این مسئولیت را همین طور که آنجا منعکس شده می پذیرم ، یعنی این جرم را قبول دارم . همان طور که گفتم بعد از 30 خرداد مسئله محاربه با جمهوری اسلامی به صراحت در تشکیلات مطرح شد .

بعضی ها معتقد بودند که محاربه باید فوراً صورت بگیرد و باید جرقه زده شود و احتیاج به روزنامه و فعالیت تبلیغاتی نیست . این قیام فوری خودش عاملی است برای این که تبلیغات شما را مردم بخوانند ، درعین حال قرار بود که روزنامه هم تعطیل نشود ، در نتیجه مسئولیت نشریه به من رجوع شد .

من داوطلب نبودم ، ولی قبول کردم و در گناهش صحبتی ندارم . فقط در توضیح مسئله عرض کنم از آنجا که من مخالف جنگل و محاربه بودم و آن زمان هم ، این حرکت را با سیاست های آمریکا یکی می دانستم ، قرار شد افراد موافق با جنگل بر کار من نظارت داشته باشند که مطالب روزنامه با چهارچوب مواضع اکثریت رسمی انطباق داشته باشد .

به همین لحاظ مطالبی که آقای دادستان ذکر کردند ، بیش از حد چاپ شد ، من با بعضی از آنها صد در صد مخالف بودم ، ولی به هر حال شرکت داشتم ، یعنی من نباید این مسائل را قبول می کردم و حالا در نتیجه شراکتش حرفی ندارم . البته نشریه دیگر به صورت سابق نبود که هر هفته در 20 صفحه باشد ، هر دو هفته 4 الی 8 صفحه در آمد ...

این کار قرار بود موقت باشد ، چون همان طور که توی مدارک آمده ، قرار بود این جرقه حتی ظرف یک ماه زده شود ، ولی عملاً همان طور که گفتید 3 ماه طول کشید و بعد که جریان آمل اتفاق افتاد ، من از این مسئولیت استعفا کردم ، چون دیگر برایم قابل قبول نبود ، ولی در عرض آن چند ماه مسئول بودم و قبول دارم .

آیت الله گیلانی : توضیح بیشتری اگر می دادی ، مردم مطلع می شدند ...


اسناد اتحادیه کمونیست های ایران در واقعه آمل(۴۲)


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
اسفند 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان