از ترور ۱۷ هزار ایرانی تا کاسه‌لیسی صدام

1399111115513678522124394نشست نقد کتاب «تسخیرشدگان» در دفتر نشر معارف برگزار شد. این اثر گوشه‌ای از جنایت‌های سازمان منافقین در تاریخ معاصر را روایت می‌کند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، جلسه نقد و بررسی کتاب «تسخیرشدگان»، نوشته مینا شائیلوزاده با حضور این نویسنده و سیدمحسن امامیان، نویسنده کتاب «اربعین طوبی» به عنوان منتقد در دفتر نشر معارف برگزار شد.

 

امامیان در ابتدای این نشست جزئی‌نگری در نگارش رمان «تسخیرشدگان» را از ویژگی‌های آن دانست و گفت: از جمله خوبی‌های این کتاب این است که  در جزئیات ریز شده و با این تکنیک  توانسته فضاسازی خوبی از اوایل انقلاب ارائه دهد. نظیر استفاده از اِلمان‌هایی چون توپ پلاستیکی دو تکه و ... از جمله مواردی است که نشان می‌دهد نویسنده به این موضوعات توجه داشته است.

 

امامیان افزود: خوبی دیگر این کتاب اطلاعاتی است که از آن زمان به ما به عنوان مخاطب کتاب ارائه می‌دهد. داستان این اثر با تمرکز بر سازمان مجاهدین خلق نوشته شده است؛ سازمانی پر از جنایت و خیانت که متأسفانه در پرداخت داستانی به نقش و کارکرد این سازمان در تاریخ معاصر اهمال صورت می‌گیرد.

 

موضوع سازمان مجاهدین و جنایت‌های آن دیگر ویژگی این کتاب از منظر منتقد بود. وی در این رابطه اضافه کرد: سازمانی که بیش از 17 هزار نفر را ترور کرد، آن هم مردمی که اکثر آنها جزو مردم عادی بودند. شعار سازمان این بود که دارد برای خلق مبارزه می‌کند، اما در واقع خلق را می‌کشت، سلاخی می‌کرد و پوست می‌کَند، بعد از آن هم شروع به کاسه‌لیسی صدام کرد و در عمده عملیات‌هایی که در جبهه لو می‌رفت و جوان‌ها شهید می‌شدند، دست داشت. الآن نیز هم‌پیمان با وهابیت هستند. باید این جنایت‌ها در تاریخ ثبت شود تا فراوش نشود؛ از این رو این کار خانم شائیلوزاده قابل تقدیر است.

 

امامیان افزود: زبان، تعلیق و چند عنصر دیگر در داستان بجا و خوب استفاده شده و داستان را خوش‌خوان و مخاطب پسند کرده است.

 

این منتقد آشنایی‌زدایی را از مهمترین ویژگی‌های کتاب «تسخیرشدگان» دانست و یادآور شد: آشنازدایی که در این کتاب با جسارت تمام اتفاق افتاد و آن را به کتابی ویژه تبدیل کرد، یکی از مهمترین ویژگی‌های این اثر است. اینکه پسر شهیدی که قربانی ترور است، عضو همان سازمانی می‌شود که پدرش را ترور کرده است و از آن یک تروریست می‌سازد.

 

در ادامه نویسنده کتاب «اربعین طوبی» افزود: از جمله نکات مثبت کار این است که ما یک نوجوان ساده، نه سوپر قهرمان‌های هالیوودی، به عنوان قهرمان داستان داریم که به خاطر برادر و اعتقاداتش چنان مقاومت می‌کند که می‌تواند بالاخره برادرش را نجات دهد و این پیام را به نوجوانان می‌رساند که برای قهرمان بودن فقط باید مقاومت داشت و لازم نیست از امتیازات و قدرت‌های فوق‌العاده برخوردار بود. همچنین نمایشی و قابل اقتباس سینمایی بودن نیز دیگر ویژگی این کتاب است.

 

در ادامه این نشست نیز شائیلوزاده در پاسخ به این پرسش که چرا موضوع کتاب را به این حوزه اختصاص داده است، گفت: من قبلاً مطالعاتی داشتم و نا آشنا با این مباحث نبودم؛ ولی ماجرا از جایی شروع شد که دیدم در فضای مجازی با این همه خیانت و جنایت سازمان، تلاش‌هایی در جهت تطهیر و قهرمان‌سازی صورت می‌گیرد. آنها در واقع از ناآگاهی جوانان امروز از اعمال و کارنامه‌های خود، سوء استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل وظیفه خود دانستم که بعد از انجام پژوهش‌های بسیار در قالب یک رمان به این موضوع بپردازم.

 

نویسنده در پایان به نقد یکی از مخاطبان حاضر در جلسه که گفته بود در سال‌های ابتدایی انقلاب دانشگاه‌ها تعطیل بود، در حالی که در رمان اشاره دارد که روزبه به دانشگاه می‌رفت، پاسخ داد: بله، درست است که دانشگاه‌ها در بین سال‌های 1359 تا 1362 به خاطر انقلاب فرهنگی تعطیل بودند، اما در کتاب مستقیم اشاره نشده که روزبه به دانشگاه می‌رفته است. در واقع در طول رمان تلویحاً اشاره می‌شود که او به خاطر فریب خانواده به دروغ ادعا می‌کرده که به دانشگاه می‌رود. هرچند در آن سال‌ها دانشگاه‌ها معمولاً محلی برای حضور دانشجویان و برگزاری میتینگ‌های سیاسی بوده است.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10654782&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25