چگونه می توان روی سازمانی با چند هزار نیروی فرتوت حساب باز کرد؟

یک نویسنده آمریکایی از رویکرد برخی از مقامات سابق این کشور در قبال منافقین انتقاد کرد.

به گزارش سرویس بین‌الملل هابیلیان، رابرت فانتینا، نویسنده و تحلیلگر آمریکایی، در یادداشتی با اشاره‌ به ضعیف‌شدن جایگاه منافقین نزد دولت‌های غربی، موضع برخی از مقامات سابق ایالات متحده در قبال گروهک منافقین و حساب بازکردن روی آن‌ها برای تغییر نظام در ایران را به باد انتقاد گرفت.

فانتینا در این یادداشت که روز سه‌شنبه در وب‌سایت گلوبال ریسرچ منتشر شده است، می‌نویسد: دولت ایالات متحده در حالی در سالیان گذشته رویکردی حمایتی در قبال منافقین اتخاذ کرده که این گروهک در موضع ضعف قرار دارد.

این نویسنده آمریکایی یکی از بزرگترین مصادیق حمایت آمریکا از منافقین را مکلف‌کردن آلبانی به پناه‌دادن به اعضاء این گروهک در خاک خود برمی‌شمارد. وی در این خصوص به اظهارنظر دکتر اولسی یازچی، نویسنده و مورخ آلبانیایی استناد می‌کند که عنوان کرده بود آمریکا منافقین را به دولت آلبانی تحمیل کرد و آلبانیایی‌ها هم ازسر ضعف، مجبور به پذیرش آن‌ها شدند.

رابرت فانتینا در تبیین موضع رو به‌ ضعف منافقین به این واقعیت اشاره می‌کند که این گروهک در حال از دست‌دادن پایگاه‌های خود در کشورهای اروپایی است. وی در این خصوص از دست‌رفتن جا پای منافقین در اسپانیا در پی افشاگری‌ها درخصوص ارتباط آن با حزب افراطی واکس؛ منع آلمان از برگزاری تظاهرات در این کشور؛ و تجدیدنظر فرانسه در اجازه‌دادن به رهبران گروهک برای برگزاری مراسم سالانه در پاریس را بر می‌شمارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی به این نکته اشاره می‌کند که حتی دولت آمریکا هم درحال تجدیدنظر در ارتباط خود با منافقین است. وی در این خصوص به دستور وزیر خارجه آمریکا به دیپلمات‌های این کشور در پی ترور سپهبد سلیمانی اشاره می‌کند که از آن‌ها خواسته بود از ارتباط با «گروه‌های اپوزسیون ایرانی» خودداری کنند.

فانتینا این نکته را خاطرنشان می‌شود که دستور وزیرخارجه آمریکا نیز مانع از آن نشده است که برخی از دولت‌مردان سابق آمریکایی مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده؛ و رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، از حمایت از این گروهک دست بردارند. وی در این‌باره به اظهارنظر این دو حامی منافقین اشاره می‌کند که این گروهک را «دولت در تبعید» و «جایگزین جمهوری اسلامی» توصیف کرده‌اند.

وی با به‌سخره‌گرفتن کسانی که منافقین را «دولت در تبعید» می‌خوانند، می‌نویسد: چگونه می توان به سازمانی با سه‌چهار هزار تروریست فرتوت و شاید تعدادی نیروی جدید جوان‌تر «دولت در تبعید» گفت؟ این ادبیات فقط می‌تواند ساخته ذهن افراد متوهمی مانند جولیانی باشد.» وی همچنین با اشاره به یکی دیگر از اظهارنظرهای جولیانی که در آن از لزوم حمایت از منافقین به‌عنوان جایگزین جمهوری اسلامی یاد کرده بود، می‌نویسد: «گروهی که این شخص از آن به عنوان جایگزین حکومت ایران یاد می‌کند، مسئول مرگ دوازده هزار ایرانی است.»

این نویسنده آمریکایی در بخش پایانی یادداشت خود با اشاره به عقب‌نشینی دولت‌های غربی از حمایت از منافقین و ازدست‌رفتن جاپای آن در آن کشورها، تنها گزینه باقی‌مانده برای منافقین برای اتکا به آن را رژیم اسرائیل معرفی می‌کند که همانند این گروهک دارای خوی تروریستی است. وی همچنین پیش‌بینی می‌کند علی‌‌رغم میل مردم آلبانی، منافقین در خاک این کشور باقی خواهند ماند؛ چون دولتمردان این کشور تحت انقیاد آمریکا هستند و از خود چندان اختیاری ندارند.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان

شهيد عيسی مظلومی‌نژاد

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

سابقه سیاه دولت‌های غربی در کمک‌های پزشکی و علمی

بنیاد هابیلیان

شهید محمدصالح آیین

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

تاریخ ننگین تروریسم و پدیده زندان

مسئول کتابخانه انقلاب اسلامی مجلس

چرا مسعود رجوی اعدام نشد؟

دکتر حمیدرضا آقابابائیان؛ وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه

بیوتروریسم از دیدگاه حقوق بین‌الملل

اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان