اجرای تاکتیکهای شکنجه روانی در میان اسرای ایرانی از تخصص‌های منافقین بود

Tasnim.kamvar

جواد کامور بخشایش گفت: از سال ۶۵ به بعد محوری ترین کار آنها این بود که افراد درجه یک سازمان منافقین را به اردوگاه‌ها فرستاده تا برای اسرا صحبت کنند و به آنها وعده و وعید بدهند اگر موفق نمی‌شدند عمدتا افراد را زیر شکنجه قرار می‌دادند.

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، به مناسبت هفته بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس، نشست «نگاهی به نقش منافقین در جنگ تحمیلی» همراه با رونمایی از کتاب خیانت ‌پیشگان (مروری بر عملکرد سازمان مجاهدین خلق در جنگ تحمیلی) نوشته محمدرضا سرابندی، امروز؛ سه شنبه سوم مهرماه 97 در خبرگزاری تسنیم با حضور اصحاب رسانه  برگزار شد.

جواد کامور بخشایش نویسنده و پژوهشگر با اشاره به کمبود منافع در زمینه مشارکت منافقین در جنگ تحمیلی گفت: به دلیل نبود منابع و اسناد در رابطه با فعالیتهای سازمان منافقین در جنگ تحمیلی نتوانسته ایم نقش واقعی منافقین را در این برهه از زمان نشان دهیم. و در این موضوع حلقه‌های مفقوده زیادی وجود دارد. امیدوارم این کتاب بتواند حلقه‌های مفقوده را مکشوف کند. به نظر می‌رسد سازمان منافقین یکی از تأثیرگذارترین تشکیلات سیاسی در جنگ تحمیلی بوده است و در آن بسیار ایفای نقش کرده است. نقش منافقین در تضعیف روحیه اسرا از همه موضوعات قابل توجه تر است زیرا وجود انسانی این قضیه زیر سوال رفته و کمتر به آن اشاره شده است. هرچند در قالب تاریخ شفاهی جنگ از این منظر به موضوع منافقین نگاه شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مختلف منافقین در جنگ تحمیلی گفت: همکاری همه جانبه با رژیم بعثی در امور فنی از اصلی‌ترین محورهای فعالیت منافقین در جنگ بوده است که شامل شنود مخابراتی و بی سیمی و ترجمه آنها به همراه بازجویی از اسرای ایرانی بوده است. بدست آوردن اطلاعات محرمانه و سری جنگ از طریق عوامل داخلی، رویارویی نظام با عملیاتهای مختلف و ترور شخصیتها در ایران برای تضعیف روحیه مردم از دیگر اقدامات منافقین در طول جنگ بوده است که نقطه عطف ترورها در حادثه 6 تیر اتفاق می‌افتد و در جریان آن مقام معظم رهبری آسیب دیده و از حضور جدی در جبهه‌ها محروم می‌شود. ضمنا اعلام جای اصابت موشکها و ارزیابی میزان صدمات موشکی و نفوذ در اردوگاه‌ها به منظور جذب اسرا از دیگر اقدامات مهم منافقین در حمایت از تجاوز رژیم بعث عراق بوده است.

کامور بخشایش با توضیح نحوه نفوذ منافقین به اردوگاه‌های اسرای ایرانی گفت: یکی از محوری ترین کارهای منافقین در طول جنگ که هنوز به آن پرداخته نشده است نفوذ و سانسور نامه‌های اسرا بود. آنها در جهت شکستن روحیه مقاومت و صبر اسرا نامه‌ها را تغییر داده و به دستشان می‌رساندند. مصداقهای زیادی در این رابطه هست که باعث شده خیلی از اسرا دچار مشکلات عدیده روحی و روانی بشوند. از سال 65 به بعد محوری ترین کار آنها این بود که افراد درجه یک سازمان منافقین را به اردوگاه‌ها فرستاده تا برای اسرا صحبت کنند و به آنها وعده و وعید بدهند اگر موفق نمی‌شدند عمدتا افراد را زیر شکنجه قرار می‌دادند و با تاکتیک‌های شکنجه روانی تلاش خود را ادامه می‌دادند.

وی با اشاره به واکنش اسرا در برابر سانسور نامه ها توسط منافقین گفت: میان اسرا ادبیات جدیدی تولید شد که در آن اسرا به استعاره و مجاز روی آوردند که مثلا اگر می‌خواستند بنویسند به حضرت امام سلام برسانید، می‌گفتند به پدربزرگ روح الله سلام برسانید و موضوعات به روشی مطرح می‌شد که منافقین نتوانند از آن سردربیاورند. ضمنا اسرایی داشتیم که تحت شرایط جوی و فیزیکی حاکم بر اردوگاه‌ها نتوانستند دوام بیاورند و با نفوذ منافقین در اردوگاه‌ها جذب آنها شدند. حدود یک سال بعد از پذیرفتن قطعنامه تا آزادی اسرا زمان بود که این یک سال برای اسرا بحرانی ترین شرایط روحی را رقم زد زیرا در بلاتکلیفی به سر می‌بردند و بهترین فرصت را به سازمان مجاهدین داد تا برای جذب افراد بخصوص جذب اسرای کم سن و سال تلاش کنند.

کاموربخشایش با اشاره به عملیات مرصاد گفت: در فروغ جاویدان شاهد بودیم که حدود سه هزار نفر از نیروهای سازمان از بین رفته و رجوی با اجازه صدام وارد این فاز شد که کمبود نیروی خود را از اسرای ایرانی تأمین کند. به عنوان مثال اسیر 13 ساله‌ای داشتیم که بعد از سه سال و نیم اسارت جذب منافقین شد. او امروز به عنوان شاهد عینی تمام رویدادهای داخل اردوگاه اشرف را بیان می‌کند. به او گفته شده بود ما شما را از این اردوگاه برده و تسهیلات خوبی برایتان فراهم می‌کنیم. اگر هم پسند نکردید مجددا شما را به اردوگاه بازمی‌گردانیم. درحالی که این اتفاق نیفتاد. این شخص اعتراف می‌کند که 13-14 سال از بهترین سالهای عمرش را در پادگان اشرف گذرانده است. او یک بار اقدام به خودکشی کرد اما از مرگ نجات پیدا کرد و به این دلیل یک سال در زندان ابوغریب زندانی شد. بعد از حمله آمریکا به عراق با شرایط نامطلوبی به ایران بازگشت.


مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش خبر

نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تاکید کرد

ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر دارد

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

قاضی دهقانی؛ در پانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات منافقین

استرداد منافقین امر پذیرفته‌شده بین‌المللی است و ایران آن را اجرا می‌کند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان