آیا ترامپ به تروریسم «نه» خواهد گفت؟

Tayebi

تروریسم یک مشکل بین‌المللی در جامعه جهانی امروز است. این مقوله بسیاری از کشورها را مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داده است. اگر چه بیشتر کشورها مخالف تروریسم هستند اما برخی دیگر یا در حال چشم‌پوشی از این مساله هستند و یا در حال حمایت فعال از تروریسم وحشی و گروه‌های تروریستی می‌باشند. حال اینکه تروریسم در چارچوب خود مروج خشونت و خشونت‌طلبی، دنبال کردن اهداف سیاسی، ایجاد خشونت علیه غیرنظامیان و به‌کارگیری عملیات‌های خطرناک علیه ملت‌ها است.

دولت آمریکا همواره حمایت بی چون و چرای خود را از تروریسم اعلام داشته است. حال این حمایت یا به‌صورت کمک‌های مادی به‌طور مستقیم (مانند کمک به ترویج ترور توسط رژیم صهیونیستی) و یا با همراهی دیگر حامیان تروریسم علیه یک ملت (مانند همراهی عربستان در ترویج ترور در بحرین) و یا به‌صورت کمک‌های نظامی (دادن تسلیحات به داعش) و یا مانند کمک‌های نمادین (حذف اسم گروه‌های تروریستی مثل منافقین از لیست سیاه) می‌باشد. اما سیاست آمریکا در دولت‌های گذشته همواره رویکرد تقابل نبوده بلکه حمایت از تروریسم بوده است. هر چند رؤسای جمهور آمریکا هر کدام در ایام تبلیغات خود، مبارزه با تروریسم را از جمله اهداف آرمانی خود تلقی کرده و بر مبارزه جدی با آن تاکید داشته‌اند و به همین واسطه نیز لشکرکشی‌های نظامی خود را به مناطق مختلف از جمله خاورمیانه را داشته اما این اقدامات نه تنها پایانی بر ادامه تروریسم نبوده بلکه در جهت ترویج آن بوده است.

ترامپ هم از حزب جمهوری‌خواهان قدم در عرصه ریاست جمهوری آمریکا گذاشته و ظاهراً مخالف با تروریسم و گسترش آن است، مساله‌ای که رؤسای قبلی هم به آن اذعان داشته‌اند. ترامپ یک تاجر بزرگ آمریکایی است که در ذات خود اهل معامله است و سوال این است که آیا ترامپ با حضور خود یک نه بزرگ به تروریسم می‌گوید؟

نگرانی از آن جهت است که ترامپ بر سر کره زمین و حیات بشر معامله کند و نه تنها اقدامی برای مهار تروریسم نکند، بلکه تروریسم را بیش از پیش تقویت و جهان را به تباهی بکشد. هر چند به نظر می‌رسد لابی صهیونیستی در آمریکا هنوز نتوانسته ترامپ را متقاعد کند که اگر چنین شود تروریسم پایانی نخواهد داشت. اذهان عمومی نسبت به حضور ترامپ در مسند ریاست جمهوری آمریکا مثبت نیست و یک واهمه مات وجود دارد که با برخی سیاست‌های ویرانگر آمریکا، چه عاقبتی در انتظار شهروندان جهانی است؟

درحالی‌که ترامپ نیامده، سخن از پاره‌کردن برجام و سند تغییرات آب و هوایی پاریس می‌کند، اگر مقابله با تروریسم به‌صورت جدی در دستورکار ترامپ باشد جای تعجب است.

بنابراین نگرانی امروز جهان گفتن «نه» به تروریسم است و این مساله معطوف به ترامپ نیست بلکه سایر دولتمردان جهان بایستی به تروریسم «نه» بگویند.

 

 

 

 


مهر 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25