چرا گروهک منافقین شهید صیاد شیرازی را ترور کرد

سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) در 21فروردین1378، یازده سال بعد از عملیات مرصاد، اقدام به ترور شهید صیاد شیرازی فرمانده این عملیات کرده و او را به شهادت می‌رساند. بر اساس گفته اعضای جداشده، بعد از ترور شهید صیادشیرازی در اشرف شیرینی پخش‌ شد و مسعودرجوی از این اقدام به‌خوبی یاد کرده است. اما چرا در بین اقدامات تروریستی که این سازمان انجام داده است، به شهادت رساندن صیادشیرازی برای آن‌ها این‌قدر اهمیت داشته است. برای بررسی این مسئله باید به ضرباتی اشاره کرد که شهید به گروهک تروریستی منافقین وارد کرده است.

شهید صیاد شیرازی با نقشی که در عملیات مرصاد داشت دو ضربه نرم افرازی و سخت‌افزاری به منافقین وارد کرد به‌طوری‌که این سازمان حتی تا زمان ترور این شهید هنوز آثار این ضربه را در خود احساس می‌کرد. اما این ضربات چه بود؟

منافقین در سال 1360 بعد از اعلام جنگ مسلحانه به جمهوری اسلامی و شروع ترورهای شهری استراتژی خود را «مبارزه مسلحانه شهری» اعلام می‌کند. بر اساس این استراتژی سازمان با استفاده از عناصر داخلی و گروه‌هایی که از خارج  به ایران می‌فرستاد، با ترور افراد تأثیرگذار در انقلاب سعی می‌کرد، پایه‌هایی جمهوری اسلامی را تضعیف کند. همچنین در این زمان با ترور شهروندان نیز سعی داشت تا سیاست ایجاد ترس و وحشت را در شهرها حاکم کند. بااین‌حال بعد از مدتی از شروع ترورهای منافقین با هشیاری نیروهای انقلابی استراتژی سازمان شکست خورد. همچنین ترورهای شهروندان نیز سبب شد تا سازمان به‌شدت بین مردم منفور شود.

ازاین‌رو مسعود رجوی با دیدن شکست این استراتژی در سال 1366 «ارتش آزادی‌بخش ملی» را تشکیل داد. این ارتش که بر اساس گفته مسئولان سازمان باهدف لشکرکشی نظامی به ایران تشکیل گرفته بود باید به‌مثابه ظرفی عمل می‌کرد که در آن امکان حضور گسترده همه افرادی که خواهان مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی هستند را فراهم می‌کرد. برای همین حتی غیرمسلمانان را هم جذب کردند. همچنین تشکیل این ارتش به این معنی بود که سازمان آمادگی دارد تا با شروع جنگ به‌صورت کلاسیک با جمهوری اسلامی این نظام را سرنگون کند. ازاین‌رو تشکیل این ارتش امید واهی زیادی بعد از سرخوردگی که نسبت به ترورهای شهری پیداکرده بودند، در بین اعضای سازمان ایجاد کرد.(1)

براین اساس منافقین با شروع سال 1367 یک سلسله تحرکاتی در مرزهای ایران با حمایت توپخانه‌ای بعثی‌ها شروع می کند. درنهایت سازمان به‌صورت حساب‌شده‌تری در مرداد1367 با حمایت بعثی‌ها با ارتش منظمی که تشکیل داده بود به ایران حمله می‌کند. رجوی در زمان شروع حمله به اعضا وعده داده بود که مردم از آن‌ها استقبال کرده و ظرف مدت خیلی کوتاهی تهران را خواهند گرفت. اما در زمان عملیات مردم نه‌تنها با آن‌ها همراهی نکردند بلکه با بسیج عمومی علیه سازمان تنفر خود را از منافقین نشان دادند. دراین ‌بین شهید صیاد شیرازی با فرماندهی عملیات مرصاد و ضربه مهلکی که به ارتش به اصلاح آزادی‌بخش این سازمان ضد در عمل نشان داد که همه هیاهوهای منافقین پوچ و توخالی بوده و سازمان توانایی سرنگونی نظام از طریق تشکیل ارتش منظم را نیز ندارد. درواقع شهید صیاد شیرازی در کمتر از یک سال سبب شکست سنگین استراتژی جدید سازمان منافقین گردید و همین مسئله بعد از شکست آن‌ها سرخوردگی شدیدی را در بین اعضای سازمان که در داخل و خارج عراق بودند، ایجاد کرد. سرخوردگی ایجادشده سبب شد تا سازمان دچار ریزش شدیدی شده و بخشی از نیروها خواهان جدا شدن از آن بشوند.

در اینجا مسعود رجوی مجبور می‌شود به‌منظور حفظ سازمان منافقین نشست‌هایی را تحت عنوان تنگه برگزار کرده و در آن‌ها افراد سازمان را مجبور کند که با بررسی خود اعتراف کنند به دلیل اینکه در تنگه درونی خود مانند تعلق به زن و فرزند و مسائل دنیوی مانده بودند، در مرصاد حاضر نشدند خود را فدا کنند برای همین شکست خوردند. درواقع مسعود رجوی به‌جای اینکه مسئولیت شکست را بپذیرد، سعی کرد تا با ایجاد عذاب وجدان در اعضا آن‌ها را عامل شکست معرفی کند. بعدها همین مسئله زمینه‌ساز طلاق‌های سازمانی به‌منظور حذف تعلقات خانوادگی، جدایی فرزندان از پدر و مادر، شکنجه روحی و جسمی اعضای متقاضی جدایی گردید.(2)

این روش هرچند به‌ظاهر توانست سازمان را حفظ کند، اما مشروعیت رجوی را در بین اعضا از بین برد و اگر افرادی بودند که هنوز به او به دید فردی که در زمان شاه مبارز بوده نگاه می‌کردند، او را دیگر فردی می دیدند که برای حفظ قدرت شخصی خود حاضر است دست به هر کاری زده و در این راه حتی از شکنجه افراد نیز اجتناب نمی‌کند. همین مسئله سبب کینه مسئولان سازمان از شهید صیادشیرازی شده بود. این شهید با شکست منافقین  مشروعیت رجوی در میان اعضای خود را به چالش کشیده و باعث شده بود او اقداماتی بکند که درنهایت بیش از گذشته ماهیت خودخواه و سوءاستفاده گر او را نمایان کند. همین مسئله سبب کینه شدیدی از شهید توسط مسعود رجوی شده بود ازاین‌رو با صدور دستور به شهادت رساندن او سعی می‌کند تا کینه‌ای را که به دل‌گرفته بود را خالی کند. اما رجوی از یک مسئله غافل بود که مردم ایران هیچگاه نمی گذارند هدف صیاد شیرازی بر زمین بماند و همچنان راه او را ادامه می‌دهند.

منابع:

1-علی‌اکبر راستگو،مجاهدین خلق در آیینه تاریخ،تهران،مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1384،صفحه 58

2- سید حجت سید اسماعیلی،خداوندان اشراف،نگاهی مستند به روند فرقه‌گرایی سازمان مجاهدین خلق،تهران،مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1396،صفحه71


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

گفت‌وگوی هابیلیان با فرزند شهید یزدان‌بخش دهقان

همان منافقینی که پدرم را ترور کردند، آزادانه در اروپا زندگی می‌کنند

خاطره‌ای کوتاه به روایت استوار یکم زرهی «داراب بهاری»

ایرانیانی که بعثی‌ها به آن‌ها شرف داشتند!

خبرگزاری ایسنا/نویسنده: فرزاد گمار

ویدئو / تلاش‌های تازۀ منافقین و برخورد دوگانه غرب

جنایت‌های منافقین به روایت اسناد

منافقین مسئولیت ترور 18 پاسدار را در بانه پذیرفتند

گفت‌وگوی هابیلیان با رئیس مرکز فلسفه علوی ترکیه

آمریکا می‌گوید داعش باید نابود شود درحالی‌که عملا از آن حمایت می‌کند

به مناسبت سالگرد انفجار مسجد جامع زاهدان

بازخوانی فاجعه تروریستی انفجار در مسجد جامع زاهدان

در منطقه مرزی نودشه استان کرمانشاه

سپاه یک تیم تروریستی را در غرب کشور منهدم کرد

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید سیدجواد محمدپور

کومله 35 سال پیش پسرم را با خود برد و من هنوز از او بی‌خبرم

جدیدترین مطالب

به مناسبت سالروز عملیات مرصاد

برگزاری ویژه‌برنامه گرامیداشت عملیات مرصاد

گفت‌وگوی هابیلیان با فرزند شهید حجت‌السلام والمسلمین محمد خواجه‌بمی

منافقین جلوی در منزلمان، پدرم را به رگبار گلوله بستند

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

گروهک منافقین به‌دنبال جامعه‌ای تمامیت‌خواه

شهید استان کردستان

شهید علی‌عسکر نیک‌خواه

گفت‌وگوی هابیلیان با همسر شهید حبیب حسین‌زاده

منافقین جواب اندیشه را با گلوله می‌دادند

مطالب پربازدید بخش یادداشت

سید رضا قزوینی، بنیاد هابیلیان

جیب هایم را پر کن تا بگویم که بهترینی!

سیدرضا قزوینی، بنیاد هابیلیان

منافقین چگونه پای موساد را به آلبانی باز کردند

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

30 خرداد، برداشتن نقاب نفاق از سازمان مجاهدین خلق

مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

منافقین به دنبال تکرار تجربه خرداد 60

دکتر سیدمحسن موسوی زاده، بنیاد هابیبلیان

وقتی تروریست ها دست هم را رو می کنند

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

«فیک‌نیوز» در خدمت تروریسم

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

منافقین در اندیشه انتقام‌گیری اقتصادی از مردم ایران

دکتر رضا اختیاری‌امیری، بنیاد هابیلیان

بمب گذاری در پاریس: توطئه جدید بین المللی علیه ایران

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1
تاریخ : 1359/04/01
2
تاریخ : 1359/04/02
3
تاریخ : 1359/04/03
4
تاریخ : 1359/04/04
5
تاریخ : 1359/04/05
6
تاریخ : 1359/04/06
8
تاریخ : 1359/04/08
10
تاریخ : 1359/04/10
12
تاریخ : 1359/04/12
14
تاریخ : 1359/04/14
15
تاریخ : 1359/04/15
17
تاریخ : 1359/04/17
19
تاریخ : 1359/04/19
22
تاریخ : 1359/04/22
24
تاریخ : 1359/04/24
28
تاریخ : 1359/04/28
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان