چرا گروهک تروریستی منافقین به تصفیه‌های درونی رو آورد

اواسط اردیبهشت ماه مصادف با سالگرد ترور مجید شریف واقفی، عضو سازمان مجاهدین خلق (منافقین) است، سازمانی که هر چند با ایدئولوژی مذهبی در سال 1344 و با هدف مبارزه با شاه تشکیل شد اما در یک دهه روندی را طی کرد که در نهایت به تایید تصفیه‌های درونی سازمان رسید. براین اساس این سوال به وجود می‌آید چه عواملی سبب رسیدن منافقین به این نقطه شد.

اولین دلیل این مسئله را باید در چگونگی شکل‌گیری این سازمان یافت. مروری بر منابع مطالعاتی گروهک تروریستی منافقین در زمان شکل‌گیری نشان دهنده تاثیرپذیری آن‌ها از تفکرات مارکسیستی است به طوری که این سازمان بیشتر از اینکه گروهی اسلامی باشد، سازمانی التقاطی محسوب می‌شد.

به عنوان مثال مروری بر منابع مطالعاتی منافقین نشان می‌دهد کتاب‌های «اقتصاد و پول برای همه»، تألیف دو مارکسیست ایرانی، «کار، مزد و سرمایه»، اثر مارکس، «دولت و انقلاب و چه باید کرد؟»، از لنین،  و «چگونه می‌توان یک کمونیست خوب بود؟» جزء منابع آن‌ها در همان دهه 40 بوده‌اند.(1)

احمدرضا کریمی از اعضای سابق منافقین در این باره گفته است که تا قبل از شهریور 1350 کتاب شناخت، حاوی اصول دیالکتیک مارکسیستی و کتاب تکامل برگرفته از یک ماتریالیست روس به نام «اپارین» و کتاب مقدمه مطالعاتی مارکسیستی جزء منابع سازمان بود و همین کتاب‌ها در اندیشه‌های مذهبی اعضا تردید ایجاد می‌کردند.(2)

حسین روحانی از رهبران ابتدایی سازمان معتقد است که در زمان پایه گذاری مجاهدین خلق با هیچ یک از علما و روحانیون مشورتی صورت نگرفته و در مجموع هدف سازمان ترکیبی از ارزشهای مذهبی با اندیشه‌های مارکسیسم بوده است(3). براین اساس می‌توان یکی از دلیل انحراف منافقین را وجود عقاید مارکسیستی از همان ابتدا در آن ها دانست که به مرور این عقاید وجه قالب در سازمان را گرفته و عقیده مذهبی را به حاشیه می‌راند.

اما درکنار این مسئله باید اشاره داشت که گروهک تروریستی منافقین به گونه ای شکل گرفته بود که به جای اینکه در خدمت مبارزه بوده و اقداماتی که انجام می‌دهد بر پایه اندیشه‌های مذهبی سنجیده شود، خود گروهک به هدف تبدیل می‌شود به طوری که معیار «خود و دیگر» از دیدگاه آن‌ها در تایید مواضع سازمان خلاصه می‌شد. از این رو اگر فردی مواضع سازمان را تایید می‌کرد، از دیدگاه منافقین آن فرد موجه شمرده می‌شد اما اگر فردی حتی مذهبی و مبارز ، مواضع سازمان را تایید نمی‌کرد، او را غیرخودی و حتی سازش‌کار معرفی می‌کردند.

محمد محمدی از اعضای سابق منافقین در این باره می‌گوید: «نقطه ضعف سازمان این بود که هر چه رابطه افراد با آن بیشتر می‌شد و احساس تعلق جمعی در آن شکل می‌گرفت، افراد نسبت به سایر برداشت‌ها و نگاه‌های نظری تقریبا بی‌حس می‌شدند و افراد غیرتشکیلاتی را غریبه و بیگانه و غیرخودی می‌دیدند و چنان می‌شدند که از نقد و ایراد به‌جا به سازمان خشمگین می‌شدند.(4)

همچنین محمدی درباره تاثیراتی که مارکسیسم بر اعضای سازمان داشت، تعریف می‌کند که این مسئله سبب شده بود در زندان اعضای سازمان روابط بهتری با چریک‌های فدایی خلق که مارکسیست بودند، داشته باشند و روابطشان با مذهبی‌ها کمتر باشد به طوری که همین مسئله بارها سبب انتقاد طیف مذهبی در زندان از رهبران سازمان شده بود. محمدی یکی دیگر از ایرادات سازمان را تبدیل شدن مبارزه نظامی به هدف می‌داند و می‌گوید ابتدا قرار بود 80درصد آموزش باشد و 20درصد نظامی گری اما بعد این دو جای خودشان را عوض کردند و 80درصد به نظامی گری اصالت داده شد.(5)

اما ترورهای منافقین فقط منحصر به ترور مجید شریف واقفی نماند بلکه به مدت کوتاهی بعد از این ماجرا محمد یقینی به دلیل مخالفت با تصمیم‌های مرکزیت سازمان، رفعت افراز به دلیل مخالفت با تقی شهرام و علی میرزاجعفر علاف به دلیل بریدگی و احتمال لو رفتن اطلاعات سازمان ترور شدند.(6)

مسئله ترورهای درون سازمانی منافقین فقط محدود به دوران پهلوی نشد، بلکه همین روند بعد از انقلاب نیز تا به امروز ادامه پیدا کرد به طوری که منافقین در طول چهاردهه اخیر هر زمان که احساس کرده‌اند، عضوی از آن‌ها که دارای اهمیت سازمانی است، قصد جدایی دارد او را حذف کرده‌اند. به عنوان مثال علی زرکش، قائم‌مقام مسعود رجوی، به دلیل مخالفت با انقلاب ایدئولوژیک، پس از چندی مغضوب و توسط رجوى به اعدام محکوم شد. با این حال رجوی به دلیل اینکه اجرای حکم اعدام او تبعات داشت این مسئله را به تعویق انداخته و زرکش را تحت فشارهای روحی و روانی قرار داد. سرانجام زرکش در زمان عملیات مرصاد توسط عوامل رجوی کشته می‌شود.

براین اساس تبدیل شدن سازمان به هدف و اولولیت دادن به نظامی گری و همچنین درخواست اطاعت مطلق از اعضا به جای تفکر کردن، در عمل سازمان منافقین را به جای رساند که خود را تنها معیار حق و باطل دانسته از این رو اگر فردی به مواضع سازمان انتقاد داشته و حتی قصد جدایی از آن را داشت به دلیل اصالت داشتن نظامی گری چنین فردی خائن محسوب شده و قتل او مجاز شمرده می‌شد. این مسئله سبب شد تا سازمان اعضای خود را  به قتل برساند.

منابع:

1-یراوند آبراهامیان، اسلام رادیکال(مجاهدین ایرانی)، ترجمه فرهاد مهدوی،برلین،نشر نیما،1386،صفحه 111

2-احمدرضا کریمی،شرح تاریخچه سازمان مجاهدین خلق،مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1384،صفحه 97

3- حسین روحانی، سازمان مجاهدین خلق، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1390، صفحه 29

4- محمدمحمدی(گرگانی)، خاطرات و تاملات در زندان شاه، تهران، نشر نی،1396 ، صفحه 210

5- محمدمحمدی(گرگانی)،همان،صفحه 229

6- احمدرضا کریمی،همان،صفحه 95


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

گفت‌وگو با مادر شهید شاهرخ طهماسبی که با شکنجه وحشیانه منافقین شهید شد

کاش منافقین پسرم را در لحظه ربایش به شهادت می‌رساندند!

دکتر رضا اختیاری امیری، بنیاد هابیلیان

منافقین و اعتراضات مدنی ایران: توهم یک بازی برد-برد

به مناسبت سالروز شهادت سه پاسدار

منافقین سه پاسدار را در عملیات مهندسی سلاخی کردند

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

توهمی که فرقه رجوی بدان مبتلا شده است

گفت‌وگوی هابیلیان با همسر شهید عزیزالله حیدری

بدنش پر از ترکش‌های ضدانقلاب بود

دکتر مصطفی مطهری، بولتن نیوز

معاشقه این روزهای منافقین با رسانه‌ها

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با همسر شهید عباس وصال

خمپاره کومله به گردن همسرم اصابت کرده بود

جدیدترین مطالب

گفت‌وگوی ایرنا با آزادگان

منافقین به روایت آزادگان خراسان رضوی

ناطق نوری در گفتگوی تفصیلی با مهر:

شهید لاجوردی در شناخت منافقین پیشتاز بود

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

تروریسم اقتصادی در دستورکار منافقین

شهید استان کردستان

شهید جهان‌بخش زندیه

گفت‌وگوی هابیلیان با خواهر شهید عبدالمهدی تیکدری‌نژاد

کومله بعد از اتمام درگیری، از پشت به برادرم شلیک کرد

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوشصت‌ونهم)

منافقین سه بار سوء قصد به جان شهید سلطانی کرده بودند

شهید استان کردستان

شهید اسماعیل احمدی

مطالب پربازدید بخش یادداشت

به مناسبت کشتار حجاج در مکه در روز ۹مرداد۱۳۶۶

نقش منافقین در كشتار خونین مكه در سال 66

گفتارمتن مستند درباره عملیات مرصاد

کمین‎گاه الهی

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

موساد و منافقین؛ پیوندی ضدایرانی

دکتر سیدمحسن موسوی‌‌زاده، بنیاد هابیلیان

مروری بر پیامدهای عملیات مرصاد بر منافقین

همزمان با سی و یکمین سالروز کشتار حجاج منتشر شد

سرنوشت اعضای دخیل گروهک منافقین در کشتار حج ۶۶

گفت‌وگوی بنجامین با یکی از اعضای ارشد منافقین

ماهیت فرقه‌ای منافقین را در این ویدئو ببینید

دکتر نواب محمدی ده چشمه، بنیاد هابیلیان

فروغ جاویدان؛ نقض قواعد بین‌المللی

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
23
تاریخ : 1359/05/23
27
تاریخ : 1359/05/27
28
29
30
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان