وحدت، بهترین پادزهر تروریسم

تروریسم چیزی نیست مگر نتیجه ای از شرایط زمانی و مکانی که فرصتی را در اختیار گروه‌های رادیکال قرار می دهد تا از طریق جلب حمایت‌های بیگانه، کشور یا کشورهایی را به آشوب بکشانند.

تروریست‌ها درست مانند موریانه، در میانه شکاف ها فرصت رشد پیدا کرده و از نفاق و چنددستگی به عنوان غذای موردنیاز خود تغذیه می کنند. آنها با رادیکالیزه کردن احساسات عمومی و با تحریک بخش هایی از جامعه که درگیر اختلافات با بخش‌های دیگر است، جریانی را به وجود می آورند که به بیگانگان فرصت دخالت در یک کشور دیگر را می دهد.

بنابراین پیداست که تنها راه غلبه بر تروریسم، از بین بردن زمین حاصلخیزی است که ترور در آن رشد می کند. این زمین حاصلخیز برای تروریست ها وقتی برای آنان به شوره زار تبدیل می شود که جامعه، هوشمندی خود را حفظ کرده و با استفاده از تجارب گذشته، به وحدت روی آورد.

مثلا مردم ایران که در سال‌های نخست دهه 1360 شاهد تروریسم کور منافقین بود، به این درک درست از شرایط سیاسی رسید که هرگاه رقابت‌های سیاسی به ناامنی و رویارویی‌های خیابانی منتهی شود، فرصت به تروریست ها داده می شود تا سلاح به دست گرفته و به ترور روی آورند.

همین تجریه، قریب به سه دهه بعد باعث شد تا مردم به طور یکپارچه در خیابان ها حاضر شده و مانع از تکرار رویارویی‌های داخلی به بهانه مسائل سیاسی شوند.

فراتر از این تجربه ملی، در سطح منطقه ای نیز جهان اسلام از این تجربه مفید برخوردار است که درگیری و تنش چه در سوریه و چه عراق، نتیجه ای به جز شکل گیری داعش نداشت. شاید اگر مخالفان دولت در سوریه با روشهای دموکراتیک مطالبات خود را مطرح می کردند و یا در عراق، تعصبات قومی و تحریکات مذهبی کمتر بود، هیچ وقت داعش نمی توانست در این کشورها دست به یارگیری و ایجاد خلافت خودخوانده بزند.

چنین است که کشورهای اسلامی با بهره گیری از این تجربه باید به این واقعیت توجه کنند که بهترین راه برای گذار از تروریسم و مهار رادیکالیسم تکفیری، وحدت و پرهیز از دامن زدن به شکاف هایی است که فضای تنفس برای تروریست ها به وجود می آورد.

البته دولت‌های فرامنطقه ای که می خواهند به بهانه ناامنی‌های تروریستی حضور نظامی خود در غرب آسیا را افزایش دهند، به تحریکات مذهبی روی آورده و دست نشانده‌های آنان در این منطقه نیز بر شکاف‌های قومی و مذهبی دامن می زنند، با این وجود بدنه جامعه اسلامی به آن اندازه از بلوغ رسیده است که با تاکید بر حفظ وحدت، مقابل این دسیسه چینی ها بایستد.

در همین راستا همزمان با هفته وحدت، باید گفتمان تقریبی در جهان اسلام تقویت شده و به عنوان یگانه راهکار تضعیف تفکرات تروریستی به کار گرفته شود چراکه این اندیشه که ماحصل کلان گفتمان انقلاب اسلامی است، به خوبی قادر است سایه شوم تروریسم را از سر منطقه و جهان اسلام دور کند و ثبات و نظم پایدار را به غرب آسیا بازگرداند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

بنیاد هابیلیان

جانباز زهرا نوربخش

به‌مناسبت شهادت سردار نورعلی شوشتری و رجبعلی محمدزاده

خاطراتی از سردار شهید نورعلی شوشتری

بازنشر گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید لیلا نوربخش به‌مناسبت سالروز شهادتش

منافقین لیلای دوساله را در آتش کینه خود سوزاندند

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اعلام کرد

ردپای عوامل نفوذی در ربودن مرزبانان

آنچه در ایران دیدیم خلاف گفته‌های رسانه‌های صهیونیست و غربی بود

دیدار دبیرکل هابیلیان با معاون وزیر اوقاف سوریه

این گزارش حاوی تصاویر دلخراش است

ایران قربانی تروریسم

جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش یادداشت

بنیاد هابیلیان(خانواده شهدای ترور کشور)

گروه تروریستی منافقین و تجزیه‌طلبان خوزستان

سیده منیره هاشمی نژاد، دختر شهید هاشمی‌نژاد

یک ترور و بی‌نهایت مرگ

سیده مریم‌ هاشمی‌نژاد، نوه شهید هاشمی‌نژاد

یادداشتی کوتاه به مناسبت سالگرد شهادت سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

مزدوری؛ بخش جدایی‌ناپذیری از هویت منافقین

عملیات‌های کلاسیک با نام و عنوان سازمان مجاهدین خلق

ماجرای خیانت منافقین

به بهانه انتشار خاطرات بهمن بازرگانی از رهبران اولیه گروهک منافقین

ریشه‌های نفاق

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

وطن‌فروشی منافقین در جنگ تحمیلی

«خیانت‌پیشگان»

گزارشی درباره یک کتاب

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
30
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان