هدیه بابانوئل آمریکایی برای خاورمیانه!

هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کردکه دیگر قرار نیست نیروهای آمریکایی در خاک سوریه حضور داشته باشند.  با وجود برخی مخالفت ها در درون آمریکا، ترامپ تصمیم خود را این گونه توجیه کرد که داعش در سوریه شکست خورده است، پس دیگر نیازی برای حضور آمریکا نیست. آخرین خبرها از مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه حاکیست، روند خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از پایگاه‌های نظامی همچنان ادامه دارد.

خروج نیروی های آمریکایی از سوریه مبین این واقعیت میدانی است که رهبران واشنگتن در سوریه با شکست مواجه شده اند و موفق نشده اند تا به هدف اصلی خود یعنی سرنگونی بشار اسد دست یابند. اگر ادعای مقامات کاخ سفید را هم مد نظر قرار دهیم، مبنی بر این که هدف آمریکا از حضور در سوریه مبارزه با داعش و تروریسم بوده است، می توان بیان داشت که آمریکا در تحقق این هدف نیز ناکام بوده است. چرا که کماکان تروریست ها در سوریه حضور دارند و بطور کامل از بین نرفته اند. بطور کلی از هر بعدی که به مساله حضور نظامی آمریکا در سوریه نگاه کنیم، این واقعیت رخ می نماید که دستاورد نهایی این کشور در سوریه صرفا شکست بوده است؛ هرچند سوریه و متحدانش هزینه های فراوانی را تاکنون متحمل شده اند. 

هدیه پاپانوئل آمریکایی، یعنی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه به عنوان همسایه شمالی سوریه، رژیم صهیونیستی به عنوان یک نیروی اشغالگر و مخل امنیت این کشور و تروریست هایی که عامل بی ثباتی و بحران در سوریه هستند، را اگر چه با نوعی شوک مواجه ساخته، اما همزمان تبعات گوناگونی را برای هر یک از این کنشگران در پی خواهد داشت. 

خروج آمریکا از سوریه، برای ترکیه نسبت به سایر نیروهای مداخله گر نکته مثبتی محسوب می گردد. چرا که این کشور از فرصت بهتری جهت سرکوب دشمنان خود یعنی کردها، که از حمایت آمریکایی ها برخوردار بودند، بهره مند می گردد. اما شاید سال جدید میلادی سالی خوبی برای رژیم صهیونیستی و تروریست های تکفیری در سوریه نباشد. بیشتر از بعد نظامی و عملیاتی، بعد روانی خروج آمریکا از سوریه بر این بازیگران تاثیرگذار خواهد بود. در واقع رژیم صهیونیستی و ترویست های تکفیری احساس می کنند که با خروج آمریکا از سوریه از یکسو این موضوع مورد پذیرش واقع شده است که بشار اسد در راس قدرت باقی خواهد ماند و از سوی دیگر سوریه و متحدانش از آزادی عمل بیشتری برای مقابله با تجاوزات نظامی تل آویو به خاک سوریه و همچنین سرکوب نیروهای تروریست برخوردار خواهند گشت.

آنچه که مسلم است این موضوع است که ترامپ با پذیرش این واقعیت که مداخله  در سوریه هیچ دستاوردی برای آن کشور ندارد دستور خروج نیروها را از سوریه صادر کرده است. ناکامی آمریکا در سوریه، یک پیروزی بزرگ برای محور مقاومت به رهبری ایران محسوب می گردد و در مقابل حس ناامنی رژیم صهیونیستی و نیروی های تروریستی تحت حمایت آن را افزایش خواهد داد.  

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

در گفت‌وگوی«وطن امروز» با پژوهشگر ارشد جریان‌های تروریستی در بنیاد هابیلیان

بررسی آخرین وضعیت گروهک منافقین در اروپا

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

منافقین و فاشیست‌های اروپا

دکتر نواب محمدی‌ده‌چشمه

پیوند نامبارک تروریست ها در عراق و شام

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

منافقین اوباش تروریست

مطالب پربازدید بخش یادداشت

محمدرضا سرابندی، بنیاد هابیلیان

9 دی، تجلی قدرت خدا در حرکتی ماندگار

پنجاه سال عروسک خیمه شب بازی

همه بلاهایی که منافقین بر سر زنان آوردند

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

میلیتاریسم در خدمت تروریسم

رابطه رازآلود ایالات متحده با گروهک منافقین

ماجرای خروج منافقین از لیست گروه‌های تروریستی

دکتر رضا اختیاری‌امیری، بنیاد هابیلیان

تروریسم سایبری منافقین

دکتر مصطفی مطهری؛ بنیاد هابیلیان

هدف اصلی منافقین چیست؟

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

از کوزه منافقین چه می‌تراود؟

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

سوگواری برای تروریست‌ها در لهستان

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان