منافقین و تقابل با مردم‌سالاری در ایران

در ماه‌های اخیر منافقین با هماهنگی آمریکا، رژیم صهیونیستی و چند کشور پولدار و مرتجع عربی به یک برنامه مشترک رسیده‌اند تا از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم به عنوان بستری برای آشوب و بلوا و به خیال خود و در صورت امکان انقلاب استفاده کنند.

مردم‌سالاری تنها یک نظام سیاسی یا متبلور در نهادهای اجتماعی‌سیاسی نیست؛ بلکه یک فرهنگ است که مجموعه‌ای از ارزش‌ها و هنجارها را در خود دارد. در این معنا مردم‌سالاری پیش از تبلور در سپهر سیاسی و تشکیل نهادها و سازمان های اجتماعی‌سیاسی می‌باید در ذهنیت افراد شکل گرفته و ارزش و خواسته‌ی شخصی شود. این‌که دموکراسی از پایین می‌جوشد به همین معناست.

در تاریخ معاصر ایران حرکت به سمت مردم‌سالاری به دفعات توسط نیروهای سیاسی مختل و تندروی‌هایی که گاهاً به اسم آزادی و آزادی‌خواهی انجام گرفت حصول به آن را به عقب انداخت. یکی از این مقاطع پس از انقلاب اسلامی است که مردم و نهادهای بی‌تجربه تمرین مردم‌سالاری می‌کردند و امید زیادی وجود داشت مردم‌سالاری به شکل ناب آن در چارچوب قوانین و ساختارهای دینی شکل بگیرد.

انقلاب اسلامی گذشته از سایر اهداف، شعار آزادی و مردم‌سالاری سر داد و تلاش داشت بر ویرانه‌های دیکتاتوری پهلوی مردم‌سالاری دینی بنا کند. این امر پیش از شکل دادن به نهادهای سیاسی نیاز به شکل گرفتن ارزش‌های فردی و نهادهای اجتماعی داشت و عبور از فرهنگ استبدادی به فرهنگ مردم‌سالار با انقلاب اسلامی شروع شد. انقلاب اسلامی شروع تمرین مردم‌سالاری در ایران در سطح فردی و سیاسی بود و امید آن می‌رفت حرکت به سمت مردم‌سالاری با سرعت انجام گیرد.

مردم‌سالاری واقعیتی صفر و یک نیست که صحبت از بود یا نبود آن شود؛ بلکه پدیده‌ای فازی است که از کم تا زیاد در نوسان است و مردم ایران با انقلاب اسلامی پای در مسیر مردم‌سالاری گذارد و حرکت به سمت آن را شروع کرد. آزادی احزاب، مطبوعات، اظهار نظر، انتخاب کردن و انتخاب شدن، گردش نخبگان سیاسی، مردمی بودن حکام و زیست و زندگی مانند آنان و در میان آنان از مصادیق مردم‌سالاری بود که انقلاب اسلامی آن‌ها را برای مردم ایران به ارمغان آورد.

در سال‌های ابتدایی انقلاب و در دوره‌ای که جامعه تمرین دموکراسی می‌کرد رفتارهای گروه‌ها و احزاب تندرو (که ماهیتی چپ، هم در اندیشه و هم در ساختار، استبدادی داشتند) و البته در کنار پدیده‌ی جنگ تحمیلی، حرکت جامعه به سمت مردم‌سالاری را تضعیف کرد و در جاهایی تغییر داد. یکی از این احزاب سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود که با منش مسلحانه و رفتارهای خشونت آمیز بذر تردید در بخشی از جامعه در خصوص فایده‌مندی مردم‌سالاری کاشت و حاکمیت را با مشکل فضای باز سیاسی مواجه کرد. ترورهای برنامه‌ریزی شده و حتی کور در کنار جاسوسی برای بیگانه و نقش ستون پنجم دشمن را بازی کردن برای سرنگونی نظام برآمده از انقلاب اسلامی (البته همچنان که اشاره شد در کنار شرایط جنگی) همه و همه موجب شد تا در جریان حرکت به سمت مردم‌سالاری اختلال ایجاد شود.

در این سال ها، هم در گروه‌های سیاسی و هم در حاکمان و نهادهای حکومتی حق اعتراض، تجمع، راهپیمایی، نقد به حاکمان و اعتصاب و ابراز علنی خواسته‌ها به رسمیت شناخته شده و یک ارزش به حساب می‌آید. دیگر کم‌تر گرو‌هی را می‌توان یافت که مخالف حقوق پیش گفته در چارچوب قانون باشد و با آن به مخالفت برخیزد که این امر نشان از آن دارد که هم جامعه و احزاب سیاسی و هم نهادهای حاکمیتی قدم های زیادی را  به سمت مردم‌سالاری پیش رفته‌اند. البته در چگونگی اجرا کم و کاستی‌هایی وجود دارد که با تمرین و سعه صدر و البته تعیین مکانیزم‌های قانونی مشکل برطرف خواهد شد.

تاریخ در حال تکرار است و سازمان مجاهدین (منافقین) مجدداً در حال ایفای نقش مخرب خود در مسیر مردم‌سالاری است. در ماه‌های اخیر منافقین با هماهنگی آمریکا، اسراییل و چند کشور پولدار و مرتجع عربی (البته در کنار گروه‌های ضد انقلاب دیگر مانند سلطنت‌طلب‌ها، گروه‌های چپ و تجزیه‌طلب) به یک برنامه مشترک رسیده‌اند تا از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم به عنوان بستری برای آشوب و بلوا و به خیال خود و در صورت امکان انقلاب استفاده کنند. راهبرد آنان برای این امر، رخنه در تجمعات و تغییر ماهیت مسالمت‌آمیز آن به شکل خشونت‌آمیز است. برای این منظور تاکتیک‌های زیر پی گرفته می‌شود: 1. فراخوان تجمع یا راهپیمایی به بهانه یک خواست صنفی 2. تغییر جهت شعارها به سمت مخالفت با ساختارها و کلیت نظام 3. خشن کردن تجمعات و تخریب اموال عمومی و خصوصی 4. حمله به نیروهای نظامی و انتظامی تا از مردم و حتی نیروهای امنیتی کشته گرفته شود و 5. در صورت نیاز خود دست به خشونت نسبت به مردم و کشتار آنان می‌زنند تا آن را به گردن نیروهای امنیتی بیندازند. این راهبرد در چند تجمع اخیر پی گرفته و عملیاتی شد که نتیجه آن تغییر مسیر و ماهیت تجمعات مسالمت‌آمیز و صنفی به شکل آشوب‌های کور و مخرب بود.

نتیجه این وضع یعنی خشونت‌آمیز شدن تجمعات و خواسته‌های صنفی، سرخوردگی و بیزاری مردم از طرح علنی مطالبات در شکل اعتراض و تجمع و راهپیمایی مسالمت‌آمیز و قانونی و خلل در مسیر رسیدن به خواسته‌های آنان است. زیرا کسانی که خواسته‌های به حق و مشروع دارند، دیگر افراد جامعه که از آشوب‌ها آسیب می‌بینند، عامه مردم که شاهد تزلزل امنیت کشور هستند و حتی نهادهای حاکمیتی که طرح علنی خواسته‌ها را مترادف با آشوب و بلوا و خسارت‌آمیز فرض می‌کنند، این شکل پیگیری خواسته‌ها را نه تنها مفید که مضر خواهند دانست و نتیجه سرخوردگی از این رکن مردم‌سالاری و چند قدم عقب نشینی از آن است. در این معنا منافقین این‌بار سلاح حماقت و خیانت خود را مستقیم به سمت مردم‌سالاری نشانه گرفته و در حال قربانی کردن آن در ایران هستند که این خود به ضرر جامعه و گروه‌های سیاسی است.

در این وضع جا دارد تمامی دوستداران ایران و مردم‌سالاری به ویژه آنانی که خود را سینه چاک آزادی و مردم‌سالاری می‌دانند (روشنفکرها) به میدان آمده و با تمام قدرت به مقابله با طرح منافقین برخیزند و مردم‌سالاری را از دست های خون‌آلود گروهی دیکتاتور، خائن و خون‌خوار نجات دهند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

بنیاد هابیلیان

جانباز زهرا نوربخش

به‌مناسبت شهادت سردار نورعلی شوشتری و رجبعلی محمدزاده

خاطراتی از سردار شهید نورعلی شوشتری

بازنشر گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید لیلا نوربخش به‌مناسبت سالروز شهادتش

منافقین لیلای دوساله را در آتش کینه خود سوزاندند

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اعلام کرد

ردپای عوامل نفوذی در ربودن مرزبانان

برگی دیگر از جنایت منافقین

عکس منتشرنشده از قاتل شهید اشرفی اصفهانی

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

«انحراف اخلاقی»؛ بخشی از هویت منافقین

آنچه در ایران دیدیم خلاف گفته‌های رسانه‌های صهیونیست و غربی بود

دیدار دبیرکل هابیلیان با معاون وزیر اوقاف سوریه

مطالب پربازدید بخش یادداشت

بنیاد هابیلیان(خانواده شهدای ترور کشور)

گروه تروریستی منافقین و تجزیه‌طلبان خوزستان

به بهانه انتشار خاطرات بهمن بازرگانی از رهبران اولیه گروهک منافقین

ریشه‌های نفاق

سیده منیره هاشمی نژاد، دختر شهید هاشمی‌نژاد

یک ترور و بی‌نهایت مرگ

سیده مریم‌ هاشمی‌نژاد، نوه شهید هاشمی‌نژاد

یادداشتی کوتاه به مناسبت سالگرد شهادت سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

مزدوری؛ بخش جدایی‌ناپذیری از هویت منافقین

عملیات‌های کلاسیک با نام و عنوان سازمان مجاهدین خلق

ماجرای خیانت منافقین

«خیانت‌پیشگان»

گزارشی درباره یک کتاب

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

خیانت منافقین به وطن در زمان جنگ

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان