مزدوران بی‌وطن

سازمان مجاهدین خلق (منافقین به تعبیر مردم ایران) از هر جهت گروهی منحصربه‌فرد و قابل پژوهش است. چه زوایای فرقه ای آن، چه تغییر رنگ های مکرر، چه رفتارهای ضد حقوق بشری این گروه با شهروندان ایرانی و حتی اعضای خود، همگی خوراک مناسبی برای پژوهشگران است.

یکی از ابعاد قابل توجه این گروه، نقش مزدوری و خیانت آن است. بررسی دوره های مختلف تاریخی ایران نشان می دهد که فرقه رجوی، تنها گروه شبه نظامی ایرانی است که در هنگامه تجاوز یک کشور خارجی، به عنوان یک نیروی مزدور در کنار طرف متجاوز قرار گرفت و به طور مستقیم و مسلحانه، سلاح خود را به طرف کشورش نشانه گرفت. افزون بر این و علاوه بر نقش مستقیم مسلحانه که در چند عملیات در سال 1367 انجام داد، در طول جنگ نیز اقدامات جاسوسی برای دستیابی به اطلاعاتی از داخل کشور و در اختیار قرار دادن آنها به رژیم صدام را نیز عهده دار بود.

بیست و یک سال پیش از آن، یعنی در سال 1967 (1346 شمسی) بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه کشورها خواسته بود که از به کار گیری مزدوران برای تغییر حکومت ها امتناع کنند. اما رژیم صدام و گروه رجوی اعتنایی به این خواسته نکردند. همچنانکه پروتکل اول الحاقی به کنوانسیون ژنو در سال 1977 (1356) وضعیت و تعاریف متعلق به مزدوری را روشن ساخت. بنابراین با استفاده از همین پروتکل و تعاریف است که مجاهدین خلق را به طور قطع می توان در رده گروه های مزدور قرار داد و بخشی از جنایات جنگی رخ داده علیه ایران در جنگ تحمیلی را متوجه این گروه دانست و درخواست محاکمه آن را مطرح کرد.

نقش مزدوری گروه رجوی تنها به جنگ تحمیلی منحصر نمی شود. استفاده صدام از این گروه در سرکوب نظامی شهروندان کرد و ترکمن عراقی در سال 1991 در مناطق شمالی کشور نشان می دهد نقش مزدوری برای این گروه، اساسا یک نقش تعریف شده توسط رهبران آن است. نقشی که در مقاطعی به شکل مسلحانه و در مقاطعی به صورت جاسوسی ایفا شده و تأمین کننده منافع شخصی رهبران این گروهک برای دستیابی به قدرت است.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

جریانات معاند را جدی بگیریم

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

وقتی رویاها هم به منافقین روی خوش نشان نمی‌دهد

به مناسبت حضور رهبر انقلاب بر مزار شهیدان طاهری و میرجلیل

جزئیاتی از «عملیات مهندسی» منافقین در دهه ۶۰

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

دفاع از هرج و مرج برای ظهور تروریسم

دکتر مصطفی مطهری؛ بنیاد هابیلیان

تلاش برای تغییر در گروهک تروریستی منافقین

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
17
تاریخ : 1359/11/17
24
تاریخ : 1359/11/24
25
تاریخ : 1359/11/25
30
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان