زیارتی به قیمت خون صدها هزار شهید

    این روزها در مرزهای ایران و عراق شور و حال خاصی برپاست؛ عاشقان حسینی از گوشه گوشه ایران و همچنین پاکستان، هند، افغانستان، جمهوری آذربایجان، کشمیر و کشورهای دیگر خود را به مرزهای خروجی می رسانند تا با شرکت در اربعین حسینی، در غم حضرت زینب (س) و خاندان عصمت و طهارت شریک شوند.

مرز مهران، ویژه زایران ایرانی است و به گفته مقامات مرزی شلوغ ترین مرز خروجی زمینی کشور به سمت عراق به شمار می رود.

تمامی مرزهای ایران به سمت عراق سال هایی نه چندان دور از سوی ارتش بعث عراق مورد هجوم ناجوانمردانه قرار گرفته بود و مردم این مناطق مزه خنجر بعثی ها را چشیده اند؛ در این میان مردم مهران نیز دو بار اسارت شهرشان را از نزدیک شاهد بودند، ولی این اسارت زمان زیادی طول نکشید و رزمندگان ایرانی توانستند این شهر را آزاد کنند.

ارتش عراق، برای بار اول در 27 اردیبهشت 1365 به منطقه مهران حمله و شهر و حومه آن و برخی از ارتفاعات منطقه را تصرف کرد. در این زمان واحدهای ارتش، مرکب از 6 گردان پیاده و دو گردان زرهی، مسئولیت خطوط پدافندی را در این منطقه بر عهده داشت و نیروهای سپاه و بسیج نیز قرار بود پشتیبانی از این منطقه را به عهده بگیرند که تا آن روز هنوز انجام نشده بود.

بالاخره پس از حمله عراقی ها، مهران اشغال شد و ارتش بعث عراق استحکامات و موانع متعددی در این شهر ایجاد کرد؛ بعثی ها فکر می کردند که این شهر برای آنها باقی خواهد ماند، اما طولی نکشید که رزمندگان ایرانی در 9 تیر همان سال ( 1365) عملیات آزادسازی مهران را آغاز کردند و طی چند روز توانستند در عملیات کربلای یک و با رمز یا ابوالفضل العباس این شهر را از دست ارتش بعث صدام آزاد کنند.

دو سال پس از این واقعه یعنی در 28 خرداد 1367 شهر مهران دوباره مورد هجوم دشمنان قرار گرفت، اما این بار قضیه فرق می کرد چرا که گروهک تروریستی منافقین به کمک ارتش صدام به مهران حمله کرده بود.

گروهک تروریستی منافقین که با فراخوان و تبلیغ وسیع تنها توانسته بود نیرویی حدود شش هزار نفر از سراسر جهان برای خود فراهم کند و تجهیزات فراوانی از سوی اربابان آمریکایی – اروپایی و عربی (صدام) خود دریافت کرده بود تنها توانست چهار روز این شهر را در تصرف خود نگه دارد.

رزمندگان اسلام در قالب نیروهای سپاه، بسیج و ارتش جمهوری اسلامی ایران در حمله ای همه جانبه توانستند در تاریخ اول تیرماه سال 1367 شهر مهران را دوباره از دست منافقین و ارتش بعث صدام آزاد کنند.

جریان نفاق در عملیات مهران از سه هزار نیروی خود استفاده کرد و به زعم خود فکر می کرد می تواند با ارتش کاغذی خود تمام خاک ایران را به تصرف خود درآورد، بنابراین با کمک صدام حسین دیکتاتور بغداد در تابستان 1377تهاجمی را با نام فروغ جاویدان آغاز کرد که نیروهای ایرانی با عنوان 'مرصاد' به آن خاتمه دادند و این عملیات نیز هم همچون عملیات مهران با شکست سنگین تروریست های منافق روبه رو شد.

عناصر گروهک منافقین طی چهار روز اشغال مهران این شهر را تقریبا با خاک یکسان کردند و آسیب های فراوانی به این شهر و مردم آن رساندند، اما مردم غیور و دلاور این شهر پس از آزادی مهران شروع به بازسازی آن کردند و امروز این شهر هرچند آبادانی اصلی خود را بازنیافته، اما به معبری برای عاشقان حسینی تبدیل شده است.

برای آزادسازی شهر مهران صدها شهید گرانقدر خون پاک خود را تقدیم کرده اند تا دست ناپاک و دشمنان از خاک ایران کوتاه شود.

این روزها شهر مهران به برکت خون شهدا و حماسه رزمندگان و جانبازان امنیت بسیار خوبی دارد و زایران حسینی با امنیت کامل از این شهر برای رسیدن به عتبات عالیات عبور می کنند؛ هرچند اغلب مردم ایران می دانند که شهر مهران و مردم آن چه سختی هایی را در دوران دفاع مقدس متحمل شده اند ولی شاید افرادی باشند که به خاطر کم بودن سن، اطلاعی از این وقایع و حماسه ها نداشته باشند.

مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به غیر از توطئه های کوچک و بزرگ، هشت سال دوران جنگ را با سرافرازی پشت سر گذارده اند، اما مردم عراق سال هاست که با ظالم چه در زمان صدام و چه پس از آن با جنایات آمریکایی ها و داعشی ها دست به گریبان هستند؛ هرچند به برکت خون شهدای مدافع حرم هم اکنون عراق تا حد بسیاز زیادی امن شده است ولی نباید فراموش کنیم که برای آزادی ایران و عراق از دست دشمنان چه خون های پاکی به زمین ریخته تا ما بتوانیم به راحتی به زیارت امام حسین (ع) و یاران با وفایش برویم.

گزارش: مجید جعفری


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

در گفت‌وگوی«وطن امروز» با پژوهشگر ارشد جریان‌های تروریستی در بنیاد هابیلیان

بررسی آخرین وضعیت گروهک منافقین در اروپا

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

دکتر نواب محمدی‌ده‌چشمه

پیوند نامبارک تروریست ها در عراق و شام

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

منافقین و فاشیست‌های اروپا

شهید گنجی؛ سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی در لاهور پاکستان

یادواره شهید صادق گنجی در برازجان برگزار شد

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

جدیدترین مطالب

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

شهید گنجی؛ سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی در لاهور پاکستان

یادواره شهید صادق گنجی در برازجان برگزار شد

در گفت‌وگوی«وطن امروز» با پژوهشگر ارشد جریان‌های تروریستی در بنیاد هابیلیان

بررسی آخرین وضعیت گروهک منافقین در اروپا

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

منافقین و فاشیست‌های اروپا

دکتر نواب محمدی‌ده‌چشمه

پیوند نامبارک تروریست ها در عراق و شام

مطالب پربازدید بخش یادداشت

محمدرضا سرابندی، بنیاد هابیلیان

9 دی، تجلی قدرت خدا در حرکتی ماندگار

پنجاه سال عروسک خیمه شب بازی

همه بلاهایی که منافقین بر سر زنان آوردند

رابطه رازآلود ایالات متحده با گروهک منافقین

ماجرای خروج منافقین از لیست گروه‌های تروریستی

دکتر رضا اختیاری‌امیری، بنیاد هابیلیان

تروریسم سایبری منافقین

دکتر مصطفی مطهری؛ بنیاد هابیلیان

هدف اصلی منافقین چیست؟

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

از کوزه منافقین چه می‌تراود؟

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

سوگواری برای تروریست‌ها در لهستان

فیلیپ جرالدی، افسر سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، ترجمه بنیاد هابیلیان

چرا آمریکا از سال 1945 پیروز هیچ نبرد واقعی‌ نبوده است؟

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان