دفاع از هرج و مرج برای ظهور تروریسم

آنچه این روزها در ونزوئلا می گذرد، ویترینی تمام عیار از مدل قدیمی آمریکا و متحدانش برای بی ثبات سازی کشورهاست. مدلی که تحت عنوان «انقلاب های رنگی» پیش از این صورت بندی شده و تاریخ دو دهه اخیر نشان داده که چطور کاخ سفید از این روش برای ایجاد آشوب در دیگر کشورها استفاده می کند.

براساس این مدل، آمریکا و متحدانش ابتدا با انواع تحریم و فشار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی، یک دولت مستقر و قانونی را تضعیف کرده و سپس با کشانیدن جریانات مخالف به خیابان و مسلح کردن آنها، سعی می کنند نوعی نزاع داخلی در کشور هدف ایجاد کنند.

در صورتی که این مراحل برای سرنگونی یک دولت به نتیجه نرسید و مانند تجربه سوریه، دولت قانونی به مقابله با جریانات مخالف پرداخت، انگاه نوبت به حربه آخر می رسد؛ یعنی اجرای سیاست زمین سوخته و میدان دادن به تروریست ها تا کار را به آنجا بکشانند که مردم از هرگونه بهبود وضعیت ناامید شوند.

معمولا پس از آنکه تروریست ها قدرت را در یک کشور دست گرفتند، انگاه آمریکا و متحدانش مانند مدل افغانستان به خود اجازه می دهند تا با حضور در آن کشور به بهانه مقابله با تروریسم، برای همیشه، استقلال کشور هدف را از بین برده و نوعی تازه از استعمار را پیاده کنند.

بنابراین از همین حالا می توان دریافت آنچه در ونزوئلا می گذرد، نه دفاع از مخالفان دولت و یا دفاع از آزادی، بلکه نوعی هموارسازی مسیر برای ظهور تروریسم در آمریکای جنوبی است. تروریسمی که بتواند هژمونی از بین رفته ایالات متحده در حیات خلوت خود را احیا کرده و بار دیگر آمریکای جنوبی را عرصه تاخت و تاز واشنگتن قرار دهد.

اتفاقات این روزهای ونزوئلا درست همزمان با اختلافات داخلی آمریکا بر سر دیوار مکزیک شده است. این به آن معناست که کاخ سفید در آمریکای جنوبی دچار دردسر شده و حالا می خواهد با به آشوب کشاندن ونزوئلا، عرصه را برای آنکه دیگر دولتهای آمریکای جنوبی را مرعوب کند، مهیا سازد.

در صورتی که مردم ونزوئلا نسبت به توطئه آمریکا و متحدانش هشیار نباشند و به هوس آزادی و دموکراسی در زمینی بازی کنند که کاخ سفید برای آنها طراحی کرده است، آن وقت باید شاهد دومینوی آشوب و بی ثباتی در آمریکای جنوبی باشیم که می تواند این منطقه را برای سالها دستخوش ناآرامی و هرج و مرج کند.

ناآرامی هایی از این دست محمل مناسبی برای رشد تروریسم است. شکست تروریست ها در خاورمیانه و خبرهایی که درباره صلح آمریکا و طالبان در افغانستان منتشر شده، نشان می دهد که شاید آمریکا خود را آماده می کند تا پیمانکاران تروریست خود را از خاورمیانه به آمریکای جنوبی کوچ دهد.

حضور تروریست ها در آمریکای جنوبی به ترامپ فرصت می دهد تا خود را منجی آمریکا معرفی کرده و با ساخت دیوار یا درگیر شدن در یک جنگ کنترل شده، سلطه خود بر همسایگان جنوبی را افزایش دهد.

در برابر این ترفند، مقاومت مردم ونزوئلا می تواند خطر ظهور تروریسم در این منطقه را دور کرده و نقشه آمریکا و متحدانش را نقش بر آب کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

جریانات معاند را جدی بگیریم

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

وقتی رویاها هم به منافقین روی خوش نشان نمی‌دهد

به مناسبت حضور رهبر انقلاب بر مزار شهیدان طاهری و میرجلیل

جزئیاتی از «عملیات مهندسی» منافقین در دهه ۶۰

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

دفاع از هرج و مرج برای ظهور تروریسم

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
17
تاریخ : 1359/11/17
24
تاریخ : 1359/11/24
25
تاریخ : 1359/11/25
30
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان