تروریسم؛ بیراهه جهان امروز

واژه تروریسم همواره با بحران معنایی روبرو بوده است و شاید بتوان یکی از دلایل ناکارآمدی مبارزه با تروریسم را در عدم توافق روی تعریف این واژه جستجو کرد.

 از گذشته های دور، جامعه انسانی مواجه با تهدید تروریسم بوده است و این عمل شوم، پیوسته از طریق ایجاد رعب و وحشت، آرامش و آسایش فیزیکی و روانی انسان ها را به مخاطره انداخته و با نابودی سرمایه‌های مادی و معنوی جوامع، راه رسیدن به تعالی و پیشرفت را به بیراهه های کشتار، خفقان و ترور برده است. در این ارتباط در عصر حاضر 11سپتامبر نقطه عطفی در ذهن انسان امروز است. حادثه انفجار برج های دو قلو، از یک سو به خاطر کشته شدن انسان ها، خاطر ملت‌های جهان را مکدر کرد و از سوی دیگر به جهت این حادثه مشکوک و برخوردهای دوگانه آمریکا با موضوع و سوء استفاده این کشور از این حادثه برای حمله به برخی کشورهای اسلامی و تشدید جریان اسلام ستیزی که جهان را نا امن تر از گذشته کرد، 11سپتامبر و مبارزه با تروریسم را از سوی غرب به یک پدیده غبارآلود تبدیل کرد.

 واژه تروریسم همواره با بحران معنایی روبرو بوده است و شاید بتوان یکی از دلایل ناکارآمدی مبارزه با تروریسم را در عدم توافق روی تعریف این واژه جستجو کرد.

 دکتر احمد راسم النفیس، استاد دانشگاه مصر و ناشر مجله النداء در خصوص علت نبود تعریف واقعی و مورد توافق در خصوص تروریسم نوشته است: «با وجود توافق در خصوص محکومیت تروریسم و ضرورت مبارزه با آن، تاکنون تعریف مورد توافق و جامع در صحنه بین المللی از این پدیده ارائه نشده است.»

 برایان ویتکر در مقاله خود که در روزنامه انگلیسی گاردین منتشر شد در این زمینه می گوید: «تعریف تروریسم ارتباط تنگاتنگی با انگیزه های درونی دارد و توافق کلی درخصوص ارائه تعریف واحد و مشخص از این اصطلاح وجود ندارد.»

 بر همین اساس با وجود اینکه رژیم صهیونیستی مبدأ تروریسم دولتی و غیر دولتی در خاورمیانه است، اما هیچگاه از سوی نظام‌های استکباری مدعی مبارزه با تروریسم و حقوق بشر مورد عتاب و خطاب قرار نمی گیرد و نتیجة چنین روندی پیچیده‌تر شدن مسئله تروریسم و در نتیجه ناکارآمدی بیشتر سازمان‌های بین المللی در کمک به حل معضل تروریسم است. به طوری که امروزه علاوه بر ترور فیزیکی توام با خشونت، مواجهه با اشکال پیچیده تر تروریسم در قالب های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، هستیم.

 قطعاً اعمال ترور فرهنگی و اقتصادی نیازمند سازمان‌های بزرگ تر از گروه‌های خشنی مثل داعش است و در مواقعی حتی نیازمند سازمان‌های فراتر از یک دولت به تنهایی است.

در این ارتباط می‌توان به حمله های تروریستی سازمان یافته علیه اقتصاد و مبانی فرهنگی ایران اسلامی اشاره کرد که سال هاست از سوی غرب و رژیم صهیونیستی و دست نشاندگان آنها در جریان است، و تأسف بارتر اینکه این گونه ترورها توسط دولت ها بنام حقوق بشر و دفاع از ملت ها مبارزه با تروریسم انجام می گیرد و این مسئله ضرورت گونه شناسی تروریسم را در دستور کار قرار می دهد که لازم است ابعاد آن را واکاوی کرد به خصوص آنجایی که بعضی قدرت ها سعی در مخفی کردن آن یا عوض کردن تعریف آن دارند.

این در شرایطی است که ایران اسلامی از بدو پیروزی خود، مواجهه با بدترین نوع خشونت و ترور توسط عوامل ضد انقلاب و وابسته به رژیم‌های استکباری بوده و بیشترین قربانیان ترور را در عصر حاضر داشته است و تا همین چند سال پیش نیز شاهد ترور دانشمندان هسته ای خود بوده ایم.

 ناگوارتر از قربانی بودن کشورهای اسلامی به خصوص ایران، تلاش رسانه ای ناجوانمردانه برای جابجایی جایگاه قربانیان و جنایتکاران است که با وجود بیشترین مبارزات عملی و زیربنایی ملت های مسلمان به خصوص ایران، تلاش های فراوانی در عرصه جهانی برای منتسب کردن تروریسم به مسلمانان و ایران صورت می گیرد و این خود بهانه ای می شود برای اسلام هراسی و اسلام ستیزی قدرت های سلطه طلب و صهیونیسم بین الملل، به طوری که جرج بوش پس از حادثه 11 سپتامبر به صراحت انگشت اتهام را به سوی مسلمانان گرفت و به این بهانه جنگ تمدن ها را به عنوان یک روند تاریخی پیش کشید.

 بی‌تردید ایران اسلامی بر اساس آموزه ها و جهان بینی دینی حاکم بر آن، یکی از پیشگامان مبارزه با تروریسم است چراکه با اقتدا به مولا حضرت علی(ع) که فرمود:« زنهار از ریخته شدن به ناحق خون. بدان که هیچ چیز بیش از خون به ناحق ریخته شده موجب نزدیک ساختن کیفر انتقام، بزرگ بودن مجازات، سرعت بخشیدن به زوال نعمت و پایان بخشیدن به زمامداری نمی شود و خداوند سبحان در دادگاه قیامت قبل از هر چیز در مورد خون های ریخته شده، دادرسی خواهد کرد.»

 بنابراین آنچه که امروز جهان را به سمت خشونت و ترور کور پیش می‌برد، دور شدن از آموزه های پیامبران الهی است که تمام عمر خود را صرف هدایت بشریت به سعادت و کمال کردند خود نیز قربانی مستکبرین و یا خشک مغزان متعصب  شدند. چیزی که امروز در قالب های مختلف نظیر داعش از آستین مدعیان حقوق بشر و گروه‌های وابسته به آن ظهورِ دوباره یافته و طی سال‌های اخیر خون بیگناهان بیشماری را به ناحق بر زمین ریخته و هزاران خانواده از اقوام و مذاهب مختلف را به کام نابودی، آوارگی و مشقت کشانده است.

 پر واضح است که مرور روند فعالیت های انجام گرفته برای تحقق صلح و عدالت در جهان نشان می دهد که تلاش های انجام گرفته در قالب سازمان های بین المللی و بین الدولی، راه به مطلوب نبرده است و کماکان نقاط مختلف جهان به ویژه غرب آسیا، مردمان بیشماری گرفتار خطرات ناشی از ترور و تروریسم در اشکال مختلف هستند. بنابراین برای همنوا سازی جهانیان در مبارزه با تروریسم، ابتدا باید تعریف مورد توافق کارشناسانه و اصول مند ارایه گردد و در کنار آن، علاوه بر دولت ها، نخبگان جوامع مختلف با اتفاق نظر و ایجاد شبکه‌های بزرگ مردم نهاد، خون تازه ای به شریان جریان های ضد تروریسم تزریق کنند تا بتوان در سایه آن جهانی عاری از تروریسم را به یک مطالبه همگانی و جهانی تبدیل کرد.

در چنین شرایطی، بر اثر فشار افکار عمومی جهانی و همکاری ملت های جهان، عرصه بر تروریست‌ها از تمامی اشکال آن تنگ گردیده، نوید آینده ای روشن در سایه صلح و عدالت برای بشر نگران امروز فراهم خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران یکی از پیشتازان مبارزه با تروریسم بوده و با پرچمداری عملی در مقابله با داعش نشان داد چقدر بر این مبارزه صادق هست، می تواند با برنامه ریزی، خدمتی بزرگ به بشریت امروز انجام داده و نقش کلیدی ایفا نماید.ان شاء الله

داوود عامری، خبرگزاری تسنیم

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

در گفت‌وگوی«وطن امروز» با پژوهشگر ارشد جریان‌های تروریستی در بنیاد هابیلیان

بررسی آخرین وضعیت گروهک منافقین در اروپا

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

دکتر نواب محمدی‌ده‌چشمه

پیوند نامبارک تروریست ها در عراق و شام

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

منافقین و فاشیست‌های اروپا

شهید گنجی؛ سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی در لاهور پاکستان

یادواره شهید صادق گنجی در برازجان برگزار شد

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

جدیدترین مطالب

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و تاکتیک هوشمندانه مذهب علیه مذهب

شهید گنجی؛ سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی در لاهور پاکستان

یادواره شهید صادق گنجی در برازجان برگزار شد

در گفت‌وگوی«وطن امروز» با پژوهشگر ارشد جریان‌های تروریستی در بنیاد هابیلیان

بررسی آخرین وضعیت گروهک منافقین در اروپا

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

#آدم کش‌های – اجاره – ‌ای

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

منافقین و فاشیست‌های اروپا

دکتر نواب محمدی‌ده‌چشمه

پیوند نامبارک تروریست ها در عراق و شام

مطالب پربازدید بخش یادداشت

محمدرضا سرابندی، بنیاد هابیلیان

9 دی، تجلی قدرت خدا در حرکتی ماندگار

پنجاه سال عروسک خیمه شب بازی

همه بلاهایی که منافقین بر سر زنان آوردند

دکتر رضا اختیاری‌امیری، بنیاد هابیلیان

تروریسم سایبری منافقین

رابطه رازآلود ایالات متحده با گروهک منافقین

ماجرای خروج منافقین از لیست گروه‌های تروریستی

دکتر مصطفی مطهری؛ بنیاد هابیلیان

هدف اصلی منافقین چیست؟

مهدی عسکری فرسنگی، بنیاد هابیلیان

از کوزه منافقین چه می‌تراود؟

فیلیپ جرالدی، افسر سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، ترجمه بنیاد هابیلیان

چرا آمریکا از سال 1945 پیروز هیچ نبرد واقعی‌ نبوده است؟

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

سوگواری برای تروریست‌ها در لهستان

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان