مخالفت با گروهک‌های تروریستی سلفی عامل اصلی ترور ماموستا عالی بود

شهید ماموستا ملا برهان عالی در بهار 1332 در روستای کانی‌سانان از توابع بخش مرکزی مریوان متولد شد.

مقدمات علوم دینی را به تدریج در مکتب پدر فرا گرفت، چندی بعد ضمن فراگیری اصول و مسائل مختلف علوم دینی به آموزش و تدریس مسائل دینی به سایر طلاب پرداخت.

در سال 1351 پس از اتمام سطوح دروس حوزوی با حضور علمای برجسته منطقه به صورت رسمی اجازه‌نامه افتاء در مذهب امام شافعی را دریافت کرد، پس از آن همچنان به تدریس علوم دینی و اقامه نماز جمعه و جماعت در روستا پرداخت و در فروردین 1354 ازدواج کرد و پس از آن همچنان در کنار پدر خویش به تدریس علوم دینی و اقامه نماز جمعه و جماعت در روستا پرداخت.

تا آنکه پس از مهاجرت پدرش به روستای بیاره، از سال 1360 به صورت رسمی جانشین وی شد و تمام مسئولیت‌های تدریس و اقامه نماز جمعه و جماعت را بر عهده گرفت.

جنگ تحمیلی و بمباران پیاپی هواپیماهای رژیم بعث موجب شد، ماموستا برهان عالی روستای زادگاه خود را ترک کند و به روستاهای دیگری مهاجرت کند و سرانجام در مریوان ساکن شود. وی در آن‌جا علاوه بر تعلیم عموم مسائل دینی به همکاری با آموزش و پرورش پرداخت.

ماموستا عالی از سال 1357 تا زمان شهادت در سنندج ساکن بود، وی در کنار تدریس در آموزش و پرورش امام جماعت مسجد حاج شیخ محمد محله آغه‌زمان بود.

در سال 1377 به در خواست هیئت امنای مسجد نور شهرک بهاران امام جمعه مسجد نور را پذیرفت.

این عالم وارسته و مجاهد نستوه از مبارزترین علمای شافعی مذهب منطقه کردستان بود و در سنگر تدریس در مدارس علوم دینی و آموزش و پرورش نیز جزو اساتید خبره و سرشناس به شمار می‌آمد و شاگردان بسیاری را تعلیم و تربیت و به جامعه روحانیت و فرهیختگان علمی کردستان تحویل داد.

شهید عالی به حقیقت یکی از ارکان و منادیان وحدت اسلامی در منطقه بوده و همواره در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) و دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی و انقلاب پیشتاز بود.

این شهید بزرگوار به رونق و شکوه نمازهای تراویح و دعای شب‌های قدر کمال بخشید تا جایی که عوامل استکبار این رونق را بر نتافتند و به امید آنکه در وحدت اسلامی و دستاوردهای با شکوه نظام اسلامی خدشه وارد کنند وی را  ترور کردند.

دیوان اشعار مولودنامه و معراج نامه کردی، توسل و شفاعت و استمداد، ارث در اسلام، شرح دیوان آفتاب، اهمیت زن و حقوق او در مکتب دین، چرا باید مسلمان باشیم، مولود پیامبر (ص) و چندین اثر ارزشمند دیگر از وی به یادگار مانده است.

به دلیل روحیه مردمی که داشت در شورای روحانیت و شعبه حل اختلاف‌های مردمی دادگاه فعالیت‌های قابل توجهی داشت و خصم‌های بسیاری را به دوستی تبدیل کرد.

این شهید بزرگوار در کسوت امام جمعه موقت سنندج، عضویت شورای عالی افتاء و روحانیت مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور فعالیت داشت و در نهایت در شب 23 شهریورماه سال 88 برابر با 23 رمضان در شب قدر پس از اقامه نماز تراویح در مسجد قبا بهاران توسط عناصر گروهک تروریستی توحید به فیض شهادت نائل آمد.

گروهک تروریستی سلفی توحید به دستور جریان‌های حامی تروریست در کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق مورد حمایت‌های گسترده مالی قرار گرفته و آموزش‌های لازم نیز به آنها داده می شد.

یکی از سردسته‌های این گروه تروریستی پس از دستگیری در گزارشی گفت که دلیل اصلی آنها برای ترور ماموستا برهان عالی امام جمعه مسجد قبای بهاران مخالفت‌های صریح وی با گروه‌های سلفی بوده و ادعا کرد چندین بار تلاش کردیم که به گونه‌ای وی را بترسانیم که از این سخنرانی‌ها در نمازهای جمعه انجام ندهد که بعد از اینکه این تلاش‌ها نتیجه نداد تصمیم گرفتیم وی را ترور کنیم.

فعالیت‌ها و تالیفات:

در این زمینه می‌توان به رساله‌ها و نوشته‌هایی که برخی از آنها به چاپ رسیده و برخی هم هنوز چاپ نشده‌اند اشاره کرد.

پایان‌نامه دریافت مدرک کارشناسی ارشد در زمینه اصول الفقه

مبحثی راجع به طلاق و مبحثی راجع به تلقین میت.

شهید عالی نوشته ها و مطالب زیاد دیگری دارند که به عنوان فتوا یا جواب مسائل مختلف شرعی توسط مردم دریافت شده و نیازمند جمع آوری و تنظیم و ترتیب است و حواشی مختلفی برکتب علمی و دینی دارد که دست نوشته است. در ضمن به خاطر تلاش فراوان و اوقات بسیار زیادی که به پاسخگویی به سوالات شرعی و فقهی مردم اختصاص می‌داد کمتر فرصت می‌کرد که به تالیف بپردازد، زیرا تالیف فراغت خاصی لازم دارد. ملا برهان بسیار مورد توجه مردم بود و گاهی حتی در موقع صرف ناهار یا شام مردم با تماس‌های تلفنی خود مسائل مختلف را با او در میان می‌گذاشت که اوقات زیادی از عمر شریفش در همین راستا سپری گردید. شهید در زمینه شعر و ادبیات ذوق سرشار، توانا و قریحه‌ای  به‌خصوص داشت. چرا که به زبان‌های عربی، فارسی و کردی تسلط خوبی داشت علی‌الخصوص راجع به مدایح نبوی و قصاید عرفانی و دینی قصاید شعری فراوانی دارد که نیازمند جمع‌آوری و تدوین است.
خطبه‌های نماز جمعه ایشان مشحون از بیان مسائل و معارف دینی و اسلامی است که مطالب علمی، فقهی و اعتقادی و ادبی را با زبانی ساده و فصیح برای مردم بیان می‌کرد. در حقیقت نماز جمعه، عرصه تجلی توانائی‌های علمی و فقهی و ادبی ایشان بود و برای خطبه‌های نماز جمعه و مطالب مربوط به سخنرانی‌های مختلف کتاب‌های فراوانی را مورد دقت و مطالعه قرار می‌داد.

روه تروریست سلفی از سوی جریانهایی در کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق مورد حمایتهای گسترده مالی قرار گرفته و آموزشهای لازم نیز به آنها داده می شد.

یکی از سردسته های این گروه تروریستی در این گزارش اعلام کرد: که دلیل اصلی آنها برای ترور ماموستا برهان عالی امام جمعه مسجد قبای بهاران مخالفتهای صریح وی با گروههای سلفی بوده و افزود: ما چندین بار تلاش کردیم که به گونه ای وی را بترسانیم که از این سخنرانیها در نمازهای جمعه انجام ندهد که بعد از اینکه این تلاشها نتیجه نداد تصمیم گرفتیم که وی را ترور کنیم.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

جیب‌بری به روش منافقین

به نام زلزله‌زدگان، به کام منافقین

دکتر مصطفی انتظاری هروی؛ بنیاد هابیلیان

مقاومت عربی، تنها راه توقف سونامی تروریسم دولتی آل‌سعود

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با همسر شهید رستم رشیدی

هنوز پسرمان به دنیا نیامده بود که کومله رستم را ترور کرد

دکتر رضا اختیاری امیری، بنیاد هابیلیان

زلزله کرمانشاه و تلاش منافقین جهت تطهیر چهره

گفت‌و‌گوی بنیاد هابیلیان با برادر شهید حسین محمدی ‌سربنایی

کومله می‌خواست مقاومت رزمندگان را به هر قیمتی از بین ببرد

جدیدترین مطالب

دکتر حامد رحیم‌پور، بنیاد هابیلیان

چرا حامی تروریسم میزبان نشست ضدتروریسم می‌شود؟

در ادامه دومینوی فروپاشی داعش در منطقه

پایان کابوسی به نام داعش در عراق

دکتر رضا اختیاری امیری، بنیاد هابیلیان

زلزله کرمانشاه و تلاش منافقین جهت تطهیر چهره

جیب‌بری به روش منافقین

به نام زلزله‌زدگان، به کام منافقین

گفت‌وگوی هابیلیان با استاد دانشگاه آر.ام.آی.تی استرالیا

عربستان با حمایت از برخی گروه‌ها مانند داعش، منطقه را بی‌ثبات می‌کند

مطالب پربازدید بخش حقوق‌بشر

برگ‌هایی از زندگی شهیده نوجوان زینب کمایی در کلام مادر شهید

زینبی که منافقین با چادر خفه‌اش کردند

سپاه سردمدار مبارزه با تروریسم

شهید «طالب طاهری» نمادی از مظلومیت پاسداران

خاطرات شهدای ترور (قسمت هشتادویکم)

خاطره رهبر انقلاب از نبوغ نظامی شهید صیاد شیرازی

خاطرات شهدای ترور (قسمت هشتادوسوم)

خاطره‌ای از جانباز آقابالا رمضانی در دادگاه کومله

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/08/01
2
تاریخ : 1358/08/02
3
تاریخ : 1358/08/03
4
تاریخ : 1358/08/04
6
تاریخ : 1358/08/06
7
تاریخ : 1358/08/07
8
تاریخ : 1358/08/08
10
تاریخ : 1358/08/10
11
تاریخ : 1358/08/11
12
تاریخ : 1358/08/12
13
تاریخ : 1358/08/13
15
تاریخ : 1358/08/15
20
تاریخ : 1358/08/20
21
تاریخ : 1358/08/21
22
تاریخ : 1358/08/22
24
تاریخ : 1358/08/24
25
تاریخ : 1358/08/25
26
تاریخ : 1358/08/26
27
تاریخ : 1358/08/27
30
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان