روایت شهادت سرداری که ترور شد

شهید مهدی زین‌الدین فرمانده دلاور لشکر علی‌بن‌ابیطالب قم تنها 23 سال داشت که به فرماندهی تیپ 17 علی‌بن‌ابیطالب(ع) منصوب شد. پس از مدتی تیپ 17 به لشگر ارتقا یافت و آقامهدی فرمانده این لشگر شد. عملیات های "والفجر" که سپری شدند، زمزمه آزادسازی جزایر مجنون برخاست. آقا مهدی به عنوان طراح و برنامه‌ریز اصلی عملیات وارد عمل شد. نبرد خیبر آغاز شد و مهدی دلاور، سرافراز و سربلند از جزایر مجنون بیرون آمد و دشمن مایوس و ناتوان از فرمانده جوان 23 ساله‌ای که باعث شکستش شده بود، با عنوان «خیبرشکن» نام می‌برد. تا آنجا که به گفته فرماندهان عالی‌رتبه جنگ، آقا مهدی نخستین کسی بود که طلسم نبرد روز را شکست.

در آبان سال 1363 شهید زین‌الدین به همراه برادرش مجید، که مسئول اطلاعات و عملیات تیپ 2 لشکر علی‌بن‌ابیطالب(ع) بود، جهت شناسایی منطقه عملیاتی از باختران به سمت سردشت حرکت کردند. در آنجا به برادران می‌گوید: من چند ساعت پیش خواب دیدم که خودم و برادرم شهید شدیم!

موقعی که عازم منطقه شدند، راننده‌شان را پیاده کرده و می گویند: خودمان می‌رویم. حتی در مقابل درخواست یکی از برادران، مبنی بر همراه شدن با آنها، برادر مهدی به او می‌گوید: تو اگر شهید بشوی، جواب عمویت را نمی‌توانیم بدهیم؛ اما ما دو برادر اگر شهید بشویم جواب پدرمان را می‌توانیم بدهیم.

همسر شهید مهدی زین‌الدین در جایی از نحوه شهادت همسرش چنین روایت می‌کند: «آقا مهدی راه می‌افتد از بانه برود پیرانشهر در جلسه‌ای شرکت کند. طبق معمول با راننده بوده ولی همان لحظه که می‌خواسته‌اند راه بیفتند، مجید که برادر آقا مهدی بود می‌رسد و آقا مهدی هم به راننده می‌گوید دیگر نیازی نیست شما بیایید با برادرم می‌روم. بین راه هوا بارانی بوده و دیدشان محدود. مجبور بودند یواش بروند که به کمین ضدانقلاب برمی‌خورند. آنها آرپی‌جی می‌زنند که می‌خورد به ماشین و مجید همان‌جا پشت فرمان شهید می‌شود. آقا مهدی از ماشین پایین می‌آید تا از خودش دفاع کند و تیر می‌خورد.»

تصاویر زیر مربوط به ماشینی است که شهیدان زین الدین در آن مورد اصابت آر پی جی نیروهای ضد انقلاب قرار گرفتند. در این تصاویر خانواده شهیدان زین الدین در حال بازدید از ماشین هستند.

منبع: دفاع پرس

بیشتر بخوانید:

روایت زندگی و شهادت پیشمرگ پرافتخار مسلمان کرد، حاج‌لطیف راستی


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش حقوق‌بشر

حکایت حضور پرشور زنان در انقلاب

ماجرای شهادت ۲ زوج انقلابی توسط منافقین

جاوید منتظران- کارشناس ارشد روابط بین‌الملل

بررسی حقوقی تحریم ایران توسط اروپا

مناطق کردنشین غرب کشور و انقلاب اسلامی

زنانی که با خــون خود خیانت ضدانقلاب را برملا کردند

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
17
تاریخ : 1359/11/17
24
تاریخ : 1359/11/24
25
تاریخ : 1359/11/25
30
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان