تاسوکی و شهدایی که نامشان جاودانه شد

شامگاه پنجشنبه ۲۵اسفند۱۳۸۴بود، در میان محور زابل و زاهدان، دشت تاسوکی، مرگ انتظار مسافران عبوری از این جاده را می‌کشید تا اینکه عقربه‌های ساعت زمان 20:45 را نشان داد.

عبدالمالک ریگی ملعون، سرکرده این گروهک که در پاکستان با تفکرات تند وهابیت شخصیت خود را شکل داده بود، قصد داشت با به گروگان گرفتن شیعیان بی‌گناه، دریایی از خون به راه بیندازد به همین دلیل، خودروهای عبوری از این جاده را متوقف و با جداسازی زنان از مردان به تفکیک شیعه و سنی، شیعیان بی‌گناه را به جرم شیعه بودن در مقابل چشمان همسران و مادران و فرزندانانشان به فجیع‌ترین شکل ممکن به اسارت برده و به حدود یکصد و پنجاه متری جاده اصلی و در کنار خاکریز، هدایت کردند.

تروریست‌ها دستان و چشمان گروگان‌ها را بسته و آن‌ها را در یک ردیف به فاصله یک متری کنار هم قرار می‌دهند و بی‌رحمانه آتش رگبار را به سمت قربانیان می‌گیرند و با شقاوت تمام از این صحنه دلخراش فیلمبرداری کرده تا با فروش آن به اربابان غربی مزد شقاوت، بی‌رحمی و خوش‌خدمتی خویش را دریافت کنند.

در میان شهدا، پیر و جوان، دانش‌آموز، کارمند، کارگر، دانشجو، خبرنگار، طلبه، سرباز و کاسب دیده می‌شد. فریاد و فغان زنان و کودکان همراهِ آن‌ها ذره‌ای بر دل سنگ تروریست‌ها اثر نگذاشت و همه را به شهادت رساندند تا حادثه تاسوکی برای همیشه بر صفحه تاریخ حک شود و جهل و نادانی وهابیون سر‌سپرده برای همیشه در ذهن بشریت ثبت شود.

اسامی شهدای تاسوکی

 

شهید باقر فتوت

باقر فتوت سال 1330 در يكي از روستاهاي زابل به دنيا آمد. در هشت سالگي پدرش را از دست داد. مراحل مختلف تحصيلي را تا مقطع ديپلم در زابل به پايان برد. بعد از سربازي به استخدام شهرداري مشهد در آمد. در سال 1359 ازدواج کرد كه نتيجه آن سه فرزند پسر است.

 

 

 

 

 شهید جابر قویدل

جابر قويدل در 2آذر1369 به دنيا آمد. در خردسالي پدر و مادر خويش را از دست داد؛ اما آنقدر فقر و زندگي در خانه کاهگلي به او فشار آورد كه ناچار شد در نوجواني ترك تحصيل کند و به‌خاطر تأمين معاش خواهر و برادر خردسالش، به كارگري و شاگردي مغازه بپردازد تا خواهر و برادرش به مدرسه بروند. جابر به همراه شهيد مجتبي كيخايي براي خريد به زاهدان رفته بود که در راه به شهادت مي‌رسد.

 

 

 

 

 شهید جواد روح‌الله طیبی

جواد روح‌الله طيبي 20فروردين1337 در يكي از روستاهاي شهرستان دماوند به دنيا آمد. به‌خاطر فشار زندگي، دماوند را ترك کرد و براي كار به تهران رفت.

بعد از خدمت سربازي و مبارزه با حکومت طاغوت، براي كار و زندگي به گرگان رفت. سپس ازدواج كرد كه نتيجه آن دو فرزند دختر بود. وي به‌منظور ديدار دوستان و بعضي امور شخصي به زاهدان سفر مي‌کرد که در مسير به شهادت رسید.

 

 

 

 

شهید حسین صیادی

حسين صيادي سال 1332 در روستاي «خراشادي» بخش «شيب‌آب» سيستان به دنيا آمد. در شرکت نفت مشغول به کار شد.

 

 

 

 

 

 شهید حمید کیخازاده

حميد كيخازاده 13بهمن1367 در زاهدان به دنيا آمد. دوران ابتدايي را در دبستان شهيد صـدوقي و امام جواد گذراند. در مدرسه راهنمايي شهيد رجايي و سپس در دبيرستان شهيد باهنر زاهدان ادامه تحصيل داد. در آخرين سفرش به سيستان، خودروي او که دايي و همسر دايي‌اش هم در آن بودند توسط گروهک ريگي متوقف مي‌شود.

 

 

 

 

شهید صادق کیخا

صادق کيخا شهريور1361 در زاهدان به دنيا آمد.

دوران ابتدايي و راهنمايي را در زاهدان به پايان رساند. هنوز هفده ساله نشده بود كه پدرش را از دست داد.

دو سال پس از وفات پدر، مادرش هم فوت کرد. او به ناچار سرپرستي برادر و خواهرش را به عهده گرفت. فشار زندگي و كسب درآمد و معيشت، باعث شد که ترک تحصيل کند. او در سال 1384 ازدواج کرد.

 

 

شهید علیرضا قیصری

عليرضا قيصري 20اسفند1354 در شهر گنبدکاووس به دنيا آمد. بعد از مدتي زندگي در گنبد، همراه خانواده به سيستان رفت و تحصيلات ابتدايي را در دبستان امام جعفرصادق(ع) زابل آغاز كرد.

دوران دبستان را با موفقيت پشتِ سر گذاشت و آن گاه در مدرسه راهنمايــي طالقاني و هنرستان خاتم‌ الانبياء زابل به تحصيل پرداخت. پس از سربازي در سال 1378 به استخدام اداره كل پست استان سيستان‌وبلوچستان در آمد و در سِمَت متصدي خدمات خودرويي پست، انجام وظيفه کرد. سپس در سال 1379 ازدواج کرد.

 

 

 

 

 

شهید عیسی کوهستانی

 

عيسي کوهستاني سال 1336 در روستاي «خراشادي» بخش «شيب‌آب» شهرستان زابل به دنيا آمد.

 

 

 

 

 

 

شهید غلامرضا سرگلزایی

غلامرضا سرگلزايي نظامي تقريباً هم زمان با پيروزي انقلاب به دنيا آمد. دوران ابتدايي و راهنمايي را به پايان رساند. او پس از اتمام دوران متوسطه در رشــته «اقتصاد صنعتي» دانشگاه سيستان‌وبلوچستان، دانشكده اقتصاد و مديريت پذيرفته شد و دوران تحصيل را با موفقيت به پايان رساند. بعد از خدمت سربازي به مدت يك سال در بنياد مسكن شهرستان زاهدان مشغول خدمت شد تا اينكه سرانجام به استخدام سازمان برنامه و بودجه استان در آمد.

 

 

 

 

مجتبی کیخایی

مجتبي كيخايي 26اسفند1368 در شهر زابل به دنيا آمد. وي در دبستان و مدرسه راهنمايي پاسدار شهرستان زابل به تحصيل پرداخت. آن‌گاه تا مقطع دوم دبيرستان در هنرستان كشاورزي شهيد ارباب رشيد زابل مشغول به تحصيل شد.

 

 

 

 

 

شهید محبعلی یوسفی

محبعلي يوسفي 1مرداد1347 در زاهدان به دنيا آمد. مقاطع تحصيلي را با موفقيت به پايان رساند. در جواني پدرش را از دست داد. وي در دوران دفاع مقدس به مقام جانبازي نائل آمد.

سپس سال 1376 ازدواج کرد كه نتيجه آن دو پسر به نام‌هاي علي و اميرعباس مي‌باشد. وي مديريت حراست شركت آب‌وفاضلاب استان سيستان‌وبلوچستان را به‌عهده داشت.

 

 

 

 

 

 

شهید محسن ذوالفقاری

محسـن ذوالفقاري سال 1364 در زاهدان به دنيا آمد. دوران دبستان و راهنمايي را با موفقيت پشت سرگذاشت. ذوق هنري محسن، وي را وادار کرد تا در هنرستان شهيد بهشتي مشغول به تحصيل شود. او به‌منظور ادامه تحصيل وارد آموزشكده فني شماره دو زاهدان شد.

وي كه در 25اسفند1384 براي تهيه خبر از يادواره شهيدان دولتي به زابل رفته بود در راه بازگشت به شهادت مي‌رسد.

 

 

 

 

شهید محمدامیر واعظی

محمدامير واعظي 4ارديبهشت1355 در زاهدان به دنيا آمد. تحصيلات خود را در مقاطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان به پايان برد.

در سال 1374 به دانشگاه رفت و سال 1378 در رشته مهندسي عمران از دانشگاه سيستان‌وبلوچستان موفق به اخذ دانشنامه علمي شد. با تأسيس شركت ساختماني عمران در دورترين نقاط مرزي استان و دشوارترين شرايط كاري به‌ويژه در منطقه «ميان‌كنگي» سيستان، به عمران و آباداني منطقه و محروميت‌زدايي پرداخت. مشاركت در طرح آب رساني منطقه ميان‌كنگي و ساخت شانزده منبع بزرگ آب، گوشه‌اي از خدمات او بود.

 

 

شهید محمد‌حسین واعظی

محمد حسين واعظي سال 1334 در شهر زابل به دنيا آمد. در چهارده سالگي مادرش را از دست داد.

پس از اخذ ديپلم، در رشته رياضي دانش سراي عالي قبول شد و براي ادامه تحصيل به زاهدان رفت.در سال 1358 ازدواج کرد. سپس به استخدام آموزش‌وپرورش چابهار در آمد. بعد از مدتي به زاهدان انتقال يافت و در مدارس اين شهر به تدريس رياضي پرداخت.

 

 

 

 

شهید محمد شاهبازی

محمد شاهبازي سال 1356 در روستاي «آزادي» از توابع بخش «شــــــيب‌آب» شهرستان زابل به دنيا آمد. پس از گذراندن دوران کودکي به زابل رفت و به تحصيل پرداخت. پس از گذراندن مقطع ابتدايي در دبستان امام جعفرصادق(ع)، مقطع راهنمايي را در مدرسه شهيد مطهري و دوره دبيرستان را در دبيرستان سپاه به پايان برد.

سپس در سال 1377 به دانشگاه امام حسين(ع) تهران راه يافت و پس از اخذ مدرک کارشناسي رشته مديريت لجستيکي، در اداره آماد و پشتيباني سپاه تهران مشغول به خدمت شد. وي در سال 1382 به زاهدان منتقل شد و مدير بخش آماد و پشتيباني منطقه مقاومت سيستان‌وبلوچستان شد.

 

 

 

 

 

شهید محمود سرگزی

محمود سرگزي در 20اسفند1347 به دنيا آمد.

او با اينکه کار مي‌کرد، فوق ديپلم «مديريت دولتي» را گرفت و در 25اسفند1368 ازدواج کرد كه نتيجه آن دو فرزند دختر به نام‌هاي فهيمه و فاطمه بود. در زمان خدمت مسئوليت‌هايي ازقبيل مسئول حراست شهرداري چابهار، مسئول حراست شهـــرداري زاهــدان، كــارشناس حراست‌ها در استانداري، مسئول حراست فرمانداري زاهدان و مشاور امنيتي فرماندار را به‌عهده داشت.

 

 

 

 

شهید مسلم لک‌زایی

مسلم لک‌زائي 31شهريور1364 به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي را در دبستان شهيد حسيني و دوران راهنمايي را در مدرسه شهيد باهنر به پايان برد.

به حوزه علميه امام صادق(ع) (مرحوم آيت الله شريفي) زابل رفت و پس از شش سال شاگردي، سال 1384 پس از گذراندن سطوح مقدماتي راهي قم شد.

وي با ثبتِ نام در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) تحصيل در دوره‌هاي تخصصي را آغاز کرد.

 

 

 

شهید منوچهر حیدری

منوچهر حيدري در 1شهريور1357 به دنيا آمد. دوران ابتدايي را در دبستان حسن‌آباد آموخت و سپس به روستاي «برخوردار» رفت و تا سال دوم راهنمايي مشغول به تحصيل شد؛ اما وضعيت ضعيف مالي، او را مجبور به ترك تحصيل کرد و از آن پس به ياري پدرش در امر كشاورزي پرداخت.

 

 

 

 

 

شهید مهدی کیخا

مهدي کيخا 20ارديبهشت1364 در زاهدان به دنيا آمد. وي تحصيلات خود را تا مقطع ديپلم فني‌وحرفه‌اي ادامه داد.

مهدي، درحالي که قصد رفتن به خدمت سربازي را داشت، در سفري كه همراه برادرش به زابل رفته بود در راه بازگشت به شهادت رسيد.

 

 

 

 

شهید مهدی گرگ

مهدي گرگ 19ارديبهشت1363 در روستاي «حاجي‌حسن» از توابع «كلاله» به دنيا آمد.

او در 20اسفند1384 براي ديدار اقوام به شهرستان زابل رفت و درحالی که عازم شهرستان كلاله بود،به شهادت رسيد.

 

 

 

 

 

شهید مهدی نجفی

مهدي نجفي 1خرداد1347 در مشهد به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي را در دبستان بهادر مشهد گذراند و تابستان‌ها را به يادگيري و تعمير برق اتومبيل مي‌پرداخت. در شانزده‌ سالگي به زاهدان سفر کرد تا در كنار برادرش به كار تعميرات خودرو مشغول شود.

در کمتر از يک سال زندگي در آنجا، تشکيل خانواده داد و نتيجه ايـن ازدواج، دو فرزنــد پسر و يك دختر بود.

 

 

 

 

شهید مهدی نوری

مهـدي نوري 30شهريور1363 در زاهدان به دنيا آمد. دوران تحصيل خود را در مدرسه راهنمايي شهيد مطهري و دبيرستان شهيد حسيني طباطبايي زابل گذراند.

 

 

 

 

 

شهید نعمت‌الله پیغان

حجت الاسلام والمسلمين نعمت‌الله پيغان 5آبــان1354 در شهرستان زابل به دنيا آمد. پس از پايان دروس مقدماتي، براي ادامـــه تحصيل در سطوح عالي حوزه، به مشهد رفت و هشت سال در آنجا به تحصيل پرداخت. در سال 1379 به مكـتب باقرالعلــوم(ع) رفت. او براي ادامه تحصيل در سطح خارج فقه و اصول، به قم رفت و هم ‌زمان با تكميل دروس در حوزه علميه، در سال 1382 در مقطع كارشناسي‌ارشد علوم قرآن وحديث با گرايش كلام و عقايد در دانشكده علوم قرآني شهر ري پذيرفته شد.

 

 

 


نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

گفت‌وگو با گلعلی بابایی نویسنده کتاب «رویای آمریکایی»

«رویای آمریکایی»؛ تاریخ تفصیلی نقش آمریکا در جنگ تحمیلی

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوسی‌وچهارم)

ماجرای شهادت و از جان‌گذشتگی شهید تلگردی

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با خواهر شهید حسین عسگری

روایت خواهر شهید عسگری از جنایت بی‌رحمانه گروهک تروریستی جندالشیطان

«ادوارد» چگونه از جمع منافقین جدا شد

مستند «ادوارد» روایتی متفاوت از فعالیت منافقین

بازخوانی یکی از فجیع‌ترین جنایات منافقین

عملیات مهندسی، انتقام‌گیری به جای اطلاعات گیری

گزارشی مستند از فروپاشی بزرگ‌ترین تشکیلات تروریستی در ایران

دژ‌‌ آهنین منافقین، دژکوب فولادین سپاه

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با خواهر شهید محمدعلی دادار

وقتی جنازه برادرم را دیدم دستانش از پوست آویزان بود

اسناد اقدامات تروریستی منافقین (63)

مجاهدین خلق (منافقین) محمدرضا عمدی را ترور کردند

جدیدترین مطالب

به مناسبت سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس

برپایی نمایشگاه استکبارستیزی در مسجد شکر طبس

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با مادر شهید مهدی حیدری

روسیاهی و جنایات منافقین با هیچ نمایش حقوق‌بشری فراموش نخواهد شد

به بهانه سالروز شکست ایالات متحده در طبس

استراتژی تروریسم دولتی آمریکا چه تغییری کرده است

شهید استان کردستان

شهید منوچهر ذوالفقاری

گفت‌وگوی بنیاد هابیلیان با همسر شهید مجید بهرام‌آبادی

روایتی از قتل‌عام مأموران پلیس‌راه به‌دست تروریست‌های پژاک

بازخوانی یکی از فجیع‌ترین جنایات منافقین

عملیات مهندسی، انتقام‌گیری به جای اطلاعات گیری

مطالب پربازدید بخش حقوق‌بشر

جنایتی دیگر از گروهک تروریستی جیش‌‌العدل

دو تن از شهدای حادثه تروریستی میرجاوه در مشهد تشییع شدند

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوبیست‌وهفتم)

روایتی از شهادت محمود پیش‌بین

به مناسبت سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی

خون صیاد شیرازی بدنامی و روسیاهی منافقین را در تاریخ این ملت همیشگی کرد

به مناسبت بزرگداشت روز ارتش

به یاد شهدای ترور ارتش جمهوری اسلامی ایران

به مناسبت سالروز شهادت سپهبد صیاد شیرازی

کینه منافقین از شهید صیاد شیرازی

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوسی‌وچهارم)

ماجرای شهادت و از جان‌گذشتگی شهید تلگردی

به مناسبت سالروز انفجار حسینیه سیدالشهدای شیراز

روایت انفجار حسینیه سیدالشهدا از زبان جانباز علیرضا بنیانی

روایتی از مصائب گذشته بر مادر شهید

مظلوم ترین مادر شهید ایران کیست؟+صوت

تقویم وقایع تروریستی ایران

Previous MonthNext Month
فروردین 1359
شنبه یکشنبه دو شنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
1
تاریخ : 1359/01/01
6
تاریخ : 1359/01/06
8
تاریخ : 1359/01/08
13
تاریخ : 1359/01/13
15
تاریخ : 1359/01/15
16
تاریخ : 1359/01/16
17
تاریخ : 1359/01/17
18
تاریخ : 1359/01/18
19
تاریخ : 1359/01/19
21
تاریخ : 1359/01/21
25
تاریخ : 1359/01/25
26
تاریخ : 1359/01/26
27
تاریخ : 1359/01/27
29
تاریخ : 1359/01/29
30
تاریخ : 1359/01/30
31
تاریخ : 1359/01/31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان