نقش سپاه در امنیت سبزوار؛ توطئه منافقین در سبزوار چگونه خنثی شد

 

با اوج‌گیری فعالیت‌های گروهك منافقین در اوایل دهه‌ شصت، با تلاش‌های پیگیر مأموران كمیته حدود چهل نفر از اعضا و هواداران منافقین خلق در سبزوار بازداشت شدند و مقادیر چشمگیری مواد منفجره، كوكتل‌مولوتف، سه‌راهی، اسناد، نشریات و جزوات آنان كشف و ضبط شد. آن‌ها می‌خواستند یک جنایت هولناک را در سبزوار طرح‌ریزی کنند که با فعالیت انقلابی نیروهای کمیته انقلاب و همکاری مردم سبزوار این توطئه در نطفه خفه شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) با پیروزی انقلاب اسلامی، منافقین و گروهک‌های چپ که درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی بودند، فعالیت خود را در شهرها و استان‌های مختلف ایران گسترش دادند. در این بین نظام نوپای جمهوری اسلامی با نهادهای تازه تاسیس کمیته و سپاه پاسداران با همکاری مردم، توطئه‌های این گروه‌های معاند به ویژه منافقین را یکی پس از دیگری خنثی کرد.

سبزوار یکی از شهرهای مهمی بود که در آنجا، نیروهای کمیته و سپاه پاسدارن با همکاری مردم به مقابله و مبارزه با منافقین پرداختند.

در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره همکاری مردم سبزوار با سپاه پاسداران و کمیته‌های انقلاب اسلامی برای مقابله با منافقین آمده است: با انتخاب آیت‌الله مهدوی‌كنی به‌عنوان رئیس كمیته‌های انقلاب اسلامی، شعبه‌هایی از آن در شهرهای مختلف تشكیل شد و بلافاصله اعضای كمیته‌ انقلاب اسلامی سبزوار انتخاب شدند. اولین مسئول رسمی كمیته، حجت‌الاسلام حسین اخلاقی بود كه حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن علوی او را به این سمت انتخاب كرده بود. وظیفه‌ كمیته حفظ امنیت در شهر، مبارزه با منافقان و گروهك‌ها، كه به ترورهای كور دست می‌زدند، مقابله با بازماندگان رژیم پهلوی و تحریكات آنان، مواجهه با آشوبگران و خرابكاران و رسیدگی به امور شهر بود.

حجت‌الاسلام حسین اخلاقی نخستین رئیس کمیته انقلاب سبزوار درباره نحوه مبارزات کمیته با منافقین چنین می‌گوید: «من از سوی حاج آقای علوی مسئول كمیته شدم. البته قبل از من فردی دیگر عهده‌دار این مسئولیت بود. كمیته‌ انقلاب سبزوار سلاح بسیار كمی در اختیار داشت، شب‌ها در هر محله بیست الی سی نفر كشیك می‌دادند تا منافقین به منازل مردم یورش نبرند. با فعالیت منافقان در سبزوار كمیته وارد عمل شد و برخی از آن‌ها را بازداشت كرد.»

در واقع، نیروهای كمیته‌ انقلاب اسلامی، غالباً از میان جوانان و نیروهای انقلابی سبزوار تشكیل شده بود و چون قبل از تشكیل سپاه به‌وجود آمد، هر مشكلی كه رخ می‌داد آنان وارد عمل می‌شدند. از آنجا كه برخی از اعضای كمیته با روش استفاده از اسلحه آشنا نبودند، لذا ابتدا در شهربانی به آنان آموزش داده شد.

با اوج‌گیری فعالیت‌های گروهك منافقین در اوایل دهه‌ 60، با تلاش‌های پیگیر مأموران كمیته حدود چهل نفر از اعضا و هواداران منافقین خلق در سبزوار بازداشت شدند و مقادیر چشمگیری مواد منفجره، كوكتل‌مولوتف، سه‌راهی، اسناد، نشریات و جزوات آنان كشف و ضبط شد. آن‌ها می‌خواستند یک جنایت هولناک را در سبزوار طرح‌ریزی کنند که با فعالیت انقلابی نیروهای کمیته انقلاب و همکاری مردم سبزوار این توطئه در نطفه خفه شد. در واقع، كمیته‌ انقلاب اسلامی سبزوار مأموریت‌های مختلفی همچون گشت‌زنی در شهر، مقابله با شرارت‌ها، ایست‌وبازرسی خودروها به‌ویژه در ورودی‌های شهر، جلوگیری از مفاسد اجتماعی و اخلاقی و مبارزه با منافقین را برعهده داشت.

با تاسیس سپاه پاسدارن در سبزوار این نیروی انقلابی به کمک کمیته برای مبارزه با منافقین در سبزوار آمد. از مهم‌ترین كارهایی كه سپاه در اوایل پیروزی انقلاب در سبزوار انجام داد، پاك‌سازی شهر و برخی از روستاها از وجود افراد مسلح چریک‌های منافقین ، قاچاقچیان مواد مخدر و مقابله با مجاهدین خلق بود.

در پاك‌سازی كه واحد عملیاتی سپاه از روستاهای عنبرستان، چاهه، طبس، صفی‌آباد و رباط‌گز انجام داد، 21 عدد انواع كلت كمری، هشت قبضه ژـ3، هفده قبضه اسلحه‌ شكاری و پانصد فشنگ یوزی و ژـ3 و نه كیلوگرم تریاك از منافقین كشف و ضبط شد. در موردی دیگر بر اثر تلاش‌ها و درگیری مسلحانه سپاه دو خانه‌ تیمی منافقان كشف و 45 نفر از آنان بازداشت شدند. در این عملیات غافلگیرانه، فرهاد نجاتی، با نام مستعار «سعید»، مسئول نظامی منافقان شهرستان سبزوار، كه در بیشتر ترورهای رخ‌داده حضوری فعال داشت، به هلاكت رسید.

از این خانه‌های تیمی نوعی بمب بسیار قوی، تعدادی سه‌راهی، بمب دست‌ساز كه داخل قوطی‌های كمپوت جاسازی شده بود و همچنین چندین قبضه اسلحه با اسناد و مدارك درون‌گروهی كشف شد.

رمضانعلی ثباتی‌مقدم درباره‌ مقابله‌ سپاه با منافقین چنین می‌گوید: «مجاهدین خلق در سبزوار بسیار فعال بودند؛ به‌طوری‌كه اعلامیه و نشریات خود را در معرض عموم قرار می‌دادند. عصرها در خیابان بیهق بین طرفداران آن‌ها و افراد انقلابی درگیری صورت می‌گرفت. سپاه در كنار مأموران كمیته‌ انقلاب اسلامی و همچنین تا حدی شهربانی در كشفِ خانه‌های تیمی آن‌ها بسیار فعال بود و سبزوار را از وجود این گروه خطرناک پاکسازی کردند.»

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

گفت‌وگوی هابیلیان با خانواده شهید غلامحسین کم‌دل

کومله چطور توانست نوجوانی 17ساله را به‌شهادت برساند

برگی از جنایت‌های سازمان منافقین در دهه 60

اعتراف مسئول بخش نظامی منافقین درباره نحوه شکنجه پاسداران

گفت‌وگوی هابیلیان با فرزند شهید یزدان‌بخش دهقان

همان منافقینی که پدرم را ترور کردند، آزادانه در اروپا زندگی می‌کنند

کاظم سام دلیری، خبرگزاری فارس

منافقین و تقابل با مردم‌سالاری در ایران

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

شبکه‌های مجازی علیه منافقین

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

منافقین و سناریوی فروپاشی اقتصادی

صبح امروز برگزار شد

یادواره شهدای ترور در دالاهو

جنایت‌های منافقین به روایت اسناد

منافقین مسئولیت ترور 18 پاسدار را در بانه پذیرفتند

گفت‌وگوی هابیلیان با رئیس مرکز فلسفه علوی ترکیه

آمریکا می‌گوید داعش باید نابود شود درحالی‌که عملا از آن حمایت می‌کند

جدیدترین مطالب

به مناسبت سالگرد انفجار مسجد جامع زاهدان

بازخوانی فاجعه تروریستی انفجار در مسجد جامع زاهدان

خبرگزاری ایسنا/نویسنده: فرزاد گمار

ویدئو / تلاش‌های تازۀ منافقین و برخورد دوگانه غرب

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید سیدجواد محمدپور

کومله 35 سال پیش پسرم را با خود برد و من هنوز از او بی‌خبرم

در منطقه مرزی نودشه استان کرمانشاه

سپاه یک تیم تروریستی را در غرب کشور منهدم کرد

خاطره‌ای کوتاه به روایت استوار یکم زرهی «داراب بهاری»

ایرانیانی که بعثی‌ها به آن‌ها شرف داشتند!

حسینیه عاشقان ثارلله با حضور مردم و مسئولان

نخستین یادواره شهدای ترور در بندرماهشهر برگزار شد

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

ناتو و تناقض‌گویی درباره تروریسم

مطالب پربازدید بخش اسناد

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1
تاریخ : 1359/04/01
2
تاریخ : 1359/04/02
3
تاریخ : 1359/04/03
4
تاریخ : 1359/04/04
5
تاریخ : 1359/04/05
6
تاریخ : 1359/04/06
8
تاریخ : 1359/04/08
10
تاریخ : 1359/04/10
12
تاریخ : 1359/04/12
14
تاریخ : 1359/04/14
15
تاریخ : 1359/04/15
17
تاریخ : 1359/04/17
19
تاریخ : 1359/04/19
22
تاریخ : 1359/04/22
24
تاریخ : 1359/04/24
26
27
28
29
30
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان