روایتی از ترور نافرجام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

گروهک تروریستی فرقان فهرست بلندوبالایی از شخصیت‌های مختلف تهیه کرده بود تا به قول خودشان، هفته‌ای یکی از آن‌هارا ترور کنند! محصول این توطئه‌های خائنانه ترور 20 نفر بود که 9 نفر از آن‌ها، از جمله آیت‌الله مرتضی مطهری، آیت‌الله قاضی طباطبایی، دکتر محمد مفتح، سرلشکر محمد ولی قرنی، حاج مهدی عراقی، حسام عراقی، تقی حاج طرخانی، شیخ قاسم اسلامی و... شهید شدند و 6 نفر از جمله آیت‌الله آقارضی شیرازی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله ربانی شیرازی، آقای حسین مهدیان و مجروح شدند.

پنج نفر دیگر هم که دو کارخانه‌دار و یک تبعه آلمانی و یک واعظ دوران رژیم قبل (محسن بهبهانی) و یک مداح (سید جواد ذبیحی) بودند که که از زندان آزاد شده بود، هم توسط فرقه فرقان ترور و کشته شدند.

ترور آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی سومین اقدام گروهک فرقان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) ترور آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی سومین اقدام گروهک فرقان بود. روز جمعه 3 خرداد 1358 و در ساعت 4:40 دقیقه سه تن از اعضای گروهک فرقان آقای هاشمی رفسنجانی را در منزلش ترور می‌کنند. آقای هاشمی رفسنجانی که مورد اصابت دو گلوله قرار گرفته بود به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. تروریست‌ها با یک اتومبیل بی.ام.و خود را به خانه وی در دزاشیب می‌رسانند و دو تن از آن‌ها به داخل خانه آقای هاشمی رفسنجانی می‌روند و نفر سوم پشت فرمان باقی می‌ماند. تروریست‌ها که در به شهادت رساندن ایشان توفیقی نیافتند، به سرعت محل را ترک می‌کنند.

شرح ماجرا این‌گونه بود است: «هنگامی که در منزل توسط پاسدار محافظ گشوده می‌شود. تروریست‌ها می‌گویند که حامل پیامی از سوی آقای ناطق نوری هستند. آن‌ها به اتاق پذیرایی راهنمایی شده و منتظر آقای هاشمی می‌مانند. پس از ورود آقای هاشمی به اتاق پذیرایی، با او گلاویز می‌شوند که سر و صدای اتاق موجب می‌شود عفت مرعشی، همسر آقای هاشمی به سرعت خود را به اتاق پذیرایی برساند. او ضمن مشاهده تروریست‌ها که با کلت کمری همسرش را به مرگ تهدید می‌کردند، به یکی از آن‌ها حمله و تیر او به کف اتاق اصابت می‌کند .

هاشمی با تروریست دیگر درگیر می‌شود و مورد اصابت دو گلوله قرار می‌گیرد. تروریست‌ها به سرعت خود را به بی.ام.و می‌رسانند و محل ترور را ترک می‌کنند. اعلامیه زرد رنگی از سوی گروهک فرقان در اتاق پذیرایی به جای می‌ماند که هاشمی را به خیانت و دیکتاتوری در قبال جنبش توحیدی خلق مستضعف ایران متهم کرده بود.

یک ساعت بعد از نیمه شب، فرد ناشناسی پس از تماس با روزنامه اطلاعات ادعا می‌کند که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به قتل رسیده است و گروه فرقان مسئولیت قتل او را می‌پذیرد!

پس از انتقال ایشان به بیمارستان، خانواده هاشمی مقامات مسئول را در جریان ترور قرار می‌دهند. افرادی چون آقایان سیدعلی خامنه‌ای، سید محمود طالقانی، محمد مفتح، مهدی بازرگان، هادی غفاری، مصطفی ملکی، ابوالحسن بنی صدر، مهدی شاه آبادی به سرعت خود را به بیمارستان می‌رسانند و در جریان عملیات نجات او قرار می‌گیرند.»

گروه‌ها و سازمان‌های مختلفی هر کدام با صدور اعلامیه و بیانیه‌هایی ترور آقای هاشمی رفسنجانی را محکوم می‌کنند.

بعد از این ترور امنیت امام و رهبران روحانی به عهده فرماندهی دژبان گذارده شد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه 8 خرداد بر روی تخت بیمارستان، مصاحبه مطبوعاتی و رادیو و تلویزونی انجام می‌دهد و می‌گوید: این حادثه برای من غیر منتظره نبود، چون مرتباً تلفنی تهدید می‌شدم و از این حادثه هیچ نگران نیستم .

هاشمی ضمن تشریح جزئیات ترور می‌گوید: زمانی متوجه شدم که ضارب قصد ترور مرا دارد که به جای نامه، به اشتباه اعلامیه‌های فرقان را از جیبش در آورد و سپس اسلحه را کشید که با سر و صدای من همسرم وارد اتاق شد.

آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی نیز با ارسال پیامی برای آقای هاشمی از خداوند برای او شفای عاجل طلب کردند. در بخشی از پیام ایشان آمده است:

 بدین وسیله ضمن محکوم نمودن اینگونه اعمال ضد اسلامی و انسانی، از دولت موقت جمهوری اسلامی تقاضا دارد تا سریعاً جهت شناسایی و دستگیری و مجازات عاملان اینگونه فجایع اقدامات مقتضی معمول نماید.

پیام امام خمینی(ره) در پی ترور نافرجام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

امام که از ترور آقای هاشمی رفسنجانی متأثر شده بود، طی پیامی از ایشان تجلیل می‌کنند:

«جناب حجت الاسلام مجاهد متعهد، آقای هاشمی عزیز؛ مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد، از بیمارستان پیام داد : "به رضاخان بگویید من زنده هستم." مدرس حالا هم زنده است، مردان تاریخ تا آخر زنده هستند، بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است .

آمریکا و دیگر ابرقدرت‌ها بدانند ملت ما زنده است، اجتماعات عظیم این دو سه روز شاهد زنده بودن انقلاب است. اینان با این تلاش‌های احمقانه نمی توانند شخصیت انسانی اسلامی مطهری و هاشمی را ترور کنند، هر چند ترورها حساب شده و سازمان یافته باشد و از لابلای آن‌هاجای پای ابرقدرت‌ها و جنایتکاران بین المللی به چشم بخورد.

ملت با تمام قوا باید در مقابل دسیسه‌ها مقاومت کند و توطئه‌ها را بشکند . با کمال مراقبت انقلابی، این جنایتکاران را شناسایی و به دادگاه‌های انقلابی معرفی کند . پاسداران انقلاب و رؤسای آنان موظفند از این شخصیت‌های زنده انقلابی حفاظت کنند و رفت و آمدهای مشکوک را تحت نظر بگیرند . اگر چه خود آنان راضی نباشند، ملت بزرگ اسلامی مصمم است به نهضت اسلامی خود ادامه دهد و اجازه دخالت خیانتکاران را در کشور خود ندهد.»

آقای هاشمی رفسنجانی نیز ضمن ارسال پیام وفاداری به امام خمینی، از خداوند متعال دوام رهبری امام را به عنوان رمز وحدت امت اسلامی خواستار شد . آقای هاشمی در بخشی از پیام خود آورده است:

«زندگی ما خواه و ناخواه با مرگ همراه است، چه بهتر که این مرگ شهادت در راه خدا باشد. اگر ملت ما از شهادت پروایی داشت، هرگز نمی توانست قدرت اهریمنی شاه مخلوع و اربابانش را در هم بشکند و استعمارگران جهانخوار را خلع سلاح کند»

           


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

دکتر حامد رحیم‌پور، بنیاد هابیلیان

مریم رجوی و پنبه‌دانه‌های بربادرفته‌اش

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد در مراسم تشریح ترورهای منافقین در دهه 60

منافقین سرمایه‌های فکری انقلاب را از نظام گرفتند

گفت‌وگو با مادر شهید شاهرخ طهماسبی که با شکنجه وحشیانه منافقین شهید شد

کاش منافقین پسرم را در لحظه ربایش به شهادت می‌رساندند!

گفت‌وگوی فارس با دبیرکل بنیاد هابیلیان در حاشیه بزرگداشت شهدای ترور بابل

ترور رئیس‌جمهور تا مردم عادی و زنان و کودکان در دهه60

گفت‌وگوی هابیلیان با پسر شهید جنگی‌زهی

30 گلوله سهم شهید وحدت مولوی جنگی‌زهی

برشی از خاطرات استاندار خراسان در سال 60

مقابله مردم مشهد با گروهک‌های ضدانقلاب و منافقین

شهید استان تهران

شهید اصغر نعمتی

جدیدترین مطالب

ناگفته‌های ماجرای 67 در سلسله‌جلسات اندیشکده برهان (5)

اگر با منافقین مماشات می‌کردیم تاریخ ما را نمی‌بخشید

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

تکرار سناریوی تروریست‌پروری در سوریه

دکتر حامد رحیم‌پور، بنیاد هابیلیان

مریم رجوی و پنبه‌دانه‌های بربادرفته‌اش

گفت‌وگو با مادر شهید شاهرخ طهماسبی که با شکنجه وحشیانه منافقین شهید شد

کاش منافقین پسرم را در لحظه ربایش به شهادت می‌رساندند!

شهید استان تهران

شهید اصغر نعمتی

مطالب پربازدید بخش خبر

شهدای وزارت اطلاعات در درگیری با تیم مسلح تروریستی

تشییع پیکر مطهر سه شهید حادثه تروریستی پیرانشهر+فیلم

با تلاش سربازان گمنام امام زمان‌(عج) صورت گرفت

هسته گروهک تروریستی منافقین در شهرستان بروجرد منهدم شد

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

روزشمار وقایع تروریستی کشور

اینفوگرافی وقایع تروریستی کشور

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان