در اولین جلسه دادگاه محاکمه تروریست‌های داعشی چه گذشت+فیلم و گزارش تصویری

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله به مجلس و حرم مطهر امام راحل در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور نماینده دادستان و 8 نفر از متهمان این پرونده به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات تروریستی مجلس و حرم امام، مفادی از قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر عدم درج نام و مشخصات متهمین وعدم اخلال در نظم جلسه را قرائت کرد.

قاضی صلواتی ریاست دادگاه از نماینده دادستان خواست در جایگاه حاضر شده و به قرائت کیفرخواست بپردازد.

نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست ۸ نفر ازمتهمین این حادثه پرداخت و گفت: متهم اول به اتهام بغی به علت حضور در گروهک تروریستی داعش و ورود غیرمجاز به کشو، قاچاق مهمات و اسلحه جنگی، جعل سند و شناسنامه، حمل و نگهداری سلاح جنگی، حمل و نگهداری گاز اشک‌آور در تاریخ ۲۰/۳/۹۶ بازداشت شده است.

وی ادامه داد: متهم ردیف دوم به اتهام معاونت در افساد فی‌الارض و حمل و نگهداری سلاح جنگی سبک و سنگین در96/3/19 بازداشت شده است. برای متهم ردیف سوم به اتهام معاونت در افساد فی‌الارض مستوجب اعدام، جعل شناسنامه، خرید، حمل و نگهداری اسلحه، متهم ردیف چهارم به اتهام افساد فی‌الارض، کتهم ردیف پنجم به اتهام بغی به علت عضویت در گروهک  تکفیری داعش، متهم ردیف ششم به اتهام معاونت در افساد فی‌الارض مستوجب اعدام، خرید و حمل سلاح جنگی، متهم ردیف هفتم به اتهام معاونت در افساد فی‌الارض، تهیه و حمل و نگهداری سلاح جنگی، استفاده از سند مجعول و متهم ردیف هشتم به اتهام افساد فی‌الارض مستوجب اعدام، تهیه، حمل و نگهداری سلاح جنگی سبک و سنگین، مخفی کردن متهمین و اسکان تیم ترور، کیفرخواست صادر شده است.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: اواخر بهمن ماه سال ۹۵ یک تیم عملیاتی ترور با ترکیب ۴ نفره و به ‌صورت سازماندهی شده از کشور عراق به سمت کرمانشاه عزیمت می‌کنند. با ورود این افراد این تیم پشتیبانی به سمت مرزها رفته و آن‌ها را در شهرهای استان کرمانشاه اسکان می‌دهند و در مدت ۷۴ روز اسکان این افراد با ارتباط‌گیری با عوامل خود سعی کردند هسته سازی و یارگیری کنند. در تاریخ 96/3/16 دو نفر از افراد جذب شده از ایران به همراه ۳ نفر از افراد وارد شده به ایران با یک خودروی پراید عازم تهران شده که در تاریخ 96/3/17 اقدام به عملیات ترور می‌کنند که نهایتاً منجر به شهادت ۱۸ نفر و مجروح شدن ۴۰ نفر می‌شوند.

نماینده دادستان تهران با قرائت کیفرخواست ۸ متهم گفت: با توجه به گزارش وزارت اطلاعات و تحقیقات و محتویات پرونده برای 8 متهم این پرونده اشد مجازات مورد تقاضا است.

وی در پایان گفت: کیفرخواست سایر متهمین در سایر جلسات و با حضور آن‌ها قرائت خواهد شد.

در ادامه قاضی صلواتی اعلام کرد: در حال حاضر ۸ نفر از ۲۶ متهم این پرونده در جلسه حاضر هستند و فعلا به اتهامات این ۸ نفر رسیدگی می‌شود.

در ادامه قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران از خانواده شهدای مجلس خواست در صورت تمایل در جایگاه حاضر شده و مطالب خود را عنوان کنند.

داوود تیموری برادر شهید جواد تیموری در جایگاه حاضرشد و گفت: درخواستی که ما داریم این است که برای این متهمین اشد مجازات درنظر گرفته شود، چون اگر این افراد با تیم تروریستی اصلی همراهی نمی‌کردند این اتفاق نمی‌افتاد.

وی افزود: از مسولان ذی ربط درخواست می‌کنم مساله امنیت کشور را جدی بگیرند و با افرادی که این اقدامات را انجام می‌دهند با جدیت برخورد کنند.

در پایان جلسه امروز،  قاضی صلواتی گفت: جلسه بعدی دادگاه فردا ساعت ۹:۳۰ آغاز خواهد شد.

 

آغاز جلسه رسیدگی به اتهامات عوامل گروهک تروریستی داعش در حمله سال گذشته در تهران (حمله به مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام خمینی«ره»)، در برخی رسانه های مطرح جهان از جمله فرانسه، رویترز و آسوشیتدپرس بازتاب داشت.

آسوشیتدپرس به نقل از یکی از رسانه های داخلی نوشت: جلسه محاکمه اعضای منسوب به داعش که درحمله (تروریستی) سال 2017 (1396) در تهران مشارکت داشتند، از روز شنبه در دادگاه انقلاب این کشور آغاز شده است.

این تارنمای خبری ادامه داد: بنابر گزارشی که درتارنمای قوه قضائیه ایران منتشر شده، این پرونده 26 متهم دارد که روز شنبه هشت نفر از آن ها به همراه وکلای مدافع خود در نخستین جلسه استماع پرونده حضور یافتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنابر کیفرخواست یکی از متهمان، وی در سال 2015(94-1393) ایران را ترک و به داعش پیوسته بود. وی در سال 2016 (95-1394) در همان حال که کمربند انتحاری پوشیده و اسلحه داشت، بار دیگر وارد کشور شد.

این خبرگزاری در پایان اضافه کرد: در ژوئن سال 2017(تیرماه سال 96)، پنج تن از شبه نظامیان وابسته به داعش، با حمله به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله(امام) خمینی(ره) رهبر ایران، دست کم 17 نفر را کشته و بیش از 50 تن را زخمی کردند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از رسانه های ایران گزارش داد: محاکمه 26 فردی که ادعا می شود عضو گروه داعش هستند روز شنبه به اتهام مشارکت در حملات سال گذشته 2017 به ساختمان مجلس و آرامگاه آیت الله (امام) روح الله خمینی (ره) رهبر انقلاب ایران، آغاز شد.

در این حملات هماهنگ و همزمان که روز هفتم ژوئن (17 خرداد ماه 96) در تهران رخ داد و برای نخستین بار داعش مسئولیت آن را در داخل ایران بر عهده گرفت، 17 تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه گزارش داد: چند تن از این متهمان کسانی بودند که در کشورهای همسایه به داعش پیوسته و برای اجرای این حملات به کشور بازگشته بودند.

فرانس پرس افزود: با اینکه پنج مهاجم در همان روز حمله کشته شدند، اما پلیس در آن هنگام اعلام کرد که پنج تن در صحنه این حملات که در مرکز و جنوب تهران رخ داده بود، دستگیر شده اند.

همچنین گزارش هایی در باره دستگیر شدن ده ها تن دیگر در طول چند ماه پس از گذشت این حمله منتشر شد که بسیاری از آنها در عملیاتی در امتداد مرزهای عراق وترکیه بود.

جزئیات اندکی از نحستین روز محاکمه منتشر شده که با حضور خانواده قربانیان این حملات برگزار شده است.ایران از دولت های عراق و سوریه در برابر داعش ودیگر گروه های شورشی (تکفیری) حمایت کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز در این باره گزارش داد: یک شعبه دادگاه انقلاب ایران روز شنبه محاکمه گروهی از متهمان به مشارکت در حملات سال گذشته در تهران را آغاز کرد که نخستین عملیات مرگبار گروه داعش در این کشور بود و 18 قربانی گرفت.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

به مناسبت سالروز ترور شهید ماموستا شیخ‌الاسلام توسط گروهک توحیدوجهاد

ماموستا شیخ‌الاسلام همیشه به‌دنبال حفظ وحدت مسلمانان بود

گفت‌وگوی هابیلیان با همسر شهید سیدقاسم حسینی

منافقین سیدقاسم را جلوی چشمانم تیرباران کردند

اعضای جدا شده فرقه رجوی فاش کردند

جزئیات به‌کارگیری منافقین در فضای مجازی

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه:

سازمان منافقین نوع دیگری از داعش است

دکتر رضا اختیاری امیری، بنیاد هابیلیان

حملات تروریستی 11 سپتامبر و امنیتی‌شدن محیط پیرامونی ایران

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

شلیک اقتدار، در دفاع از شهروندان مظلوم کُرد

سارا معصومی، روزنامه اعتماد

اپوزیسیونی از ربات‌ها

به کارگردانی جواد شمقدری

سریال «نفوذ» در دهه فجر پخش می‌شود

جدیدترین مطالب

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید رضا نادری

فرزند 16ساله‌ام به جنگ بعثی‌ها رفت که توسط منافقین شهید شد

سارا معصومی، روزنامه اعتماد

اپوزیسیونی از ربات‌ها

به کارگردانی جواد شمقدری

سریال «نفوذ» در دهه فجر پخش می‌شود

به مناسبت سالروز ترور شهید ماموستا شیخ‌الاسلام توسط گروهک توحیدوجهاد

ماموستا شیخ‌الاسلام همیشه به‌دنبال حفظ وحدت مسلمانان بود

اعضای جدا شده فرقه رجوی فاش کردند

جزئیات به‌کارگیری منافقین در فضای مجازی

شهید استان کردستان

شهید علی‎اکبر بهاری

مطالب پربازدید بخش خبر

تقویم وقایع تروریستی ایران

Previous MonthNext Month
شهریور 1359
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
12
تاریخ : 1359/06/12
20
تاریخ : 1359/06/20
21
تاریخ : 1359/06/21
22
تاریخ : 1359/06/22
25
تاریخ : 1359/06/25
26
تاریخ : 1359/06/26
28
29
30
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان