بیانیه پایانی همایش ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه

آزادی، عدالت، امنیت و صلح از حقوق مسلم همه انسان ها بوده و نادیده گرفتن این حقوق از جانب گروه های مختلف و برخی دولت ها، یک اقدام تروریستی آشکار و تعدی و تجاوز به حقوق اولیه انسان ها است. امروز تروریسم یک آسیب مشترک بشری است که کرامت انسانی و امنیت جوامع را به خطر انداخته است و مقابله با آن نیز همت وبسیج همگانی وجدان های آگاه را می طلبد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان(خانواده شهدای ترور کشور) «دبیرخانه دایمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم» آزادی، عدالت، امنیت و صلح عادلانه را آرمان مشترک تمام ملت ها و دولت ها می داند و تأکید دارد که همه افراد، نهادها و سازمان‌های غیردولتی و بین المللی همواره این حقوق را مد نظر داشته و با تدابیر جدی در سطح ملی و بین المللی در جهت تقویت و تحقق آنها تلاش نمایند.
در همین راستا، «دبیرخانه دایمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم» همایش «ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه» را در 20 بهمن ماه 1394 برگزار نمود که شرکت کنندگان در آن ضمن انزجار از هر گونه اقدام تروریستی و غیر انسانی در جهان، بیانیه ای به شرح زیر صادر می نمایند:
1. معتقدیم وضعیت امنیتی محیط بین المللی و عملکرد کنشگران ملی، منطقه ای و بین المللی تأثیر به سزایی در شکل گیری و گسترش هسته های تروریستی در سطوح مختلف داشته و  مقابله با این امر نیازمند ایجاد تغییر اساسی در نگرش به پدیده تروریسم با همفکری نخبگان و سیاستمداران و در قالب نهادهای قانونی بین المللی است.
2. تروریسم را مانعی مهم بر سر راه تحقق صلح و عدالت می دانیم که به خاطر طمع ورزیِ نامشروع و فقدان رهبری اخلاقی و بی توجهی به ارزش های سیاسی و مذهبی ملت ها شکل گرفته و گسترش یافته است.
3. ضمن تأکید بر حقوق مسلم ملت ها در حق تعیین سرنوشت خود، هرگونه نقض تمامیت ارضی و اشغال سرزمین، نژادپرستی و هرنوع سلطه با نام مقابله با تروریسم را محکوم کرده و با هرگونه اقدام ابزاری، گزینشی و یکجانبه گرائی در جهت مقابله نمایشی با پدیده تروریسم مخالف هستیم.
4. نخبگان به عنوان فعال ترین گروه های انسانی در عرصه بین المللی، نقش مهمی در مبارزه با تروریسم بخصوص در حوزه فرهنگی و اندیشه ای دارند و انتظار همه انسان های ستم

دیده از نخبگان، مقابله جدی با این پدیده شوم بشری تا خشکاندن ریشه های فکری آن و تحقق صلح عادلانه است.
5. ابعاد اندیشه ای و زیربنای فکری تروریسم بسیار خطرناک تر و ریشه دار‌تر از مظاهر فیزیکی آن است و ضرورت مقابله با آن نیازمند اقدامات اندیشه ای و فرهنگی می باشد که باید نخبگان جهان به صورت واقعی پای در این راه بگذارند.
6. ما معتقدیم ادیان و نظام های اخلاقی می توانند با تأکید بر ویژگی های مشترک انسانی و اعتقادات مذهبی، راهی برای همسو سازی دیدگاه ها جستجو کنند و در این رابطه گفت و گوی میان ادیان می تواند زمینه ساز عملی برای اتحاد پایدار جهانی برای ریشه کنی تروریسم و تحقق صلح عادلانه باشد.
7. ما به اتفاق تأکید می کنیم: حق همه انسان ها است در برابر هرگونه تبعیض، ظلم و ستم از خود دفاع کنند. بنابراین مجاهدین کشورهای فلسطین، افغانستان، سوریه، عراق و یمن که در برابر اشغال خارجی ایستادگی می‌کنند و از خانواده، سرزمین و عزت ملی خود دفاع می  نمایند، از حق مشروع خود برای دفاع استفاده می کنند و باید در مقابله با تروریسم مورد حمایت قرار گیرند.
8. ما عقیده داریم، مسلمانان بیشترین درصد قربانیان افراط گرایی و تروریسم هستند که توسط دولت-های غیر اسلامی حمایت مالی و نظامی می شوند.
9. اعتقاد راسخ داریم با توجه به تاثیرگذاری گروه های مردم نهاد در روندهای ملی، منطقه ای و جهانی، این گروه ها می توانند بیش از پیش در ریشه کنی تروریسم به عنوان یکی از آلام مشترک بشری در سطح جهانی به صورت جدی و واقعی وارد میدان مبارزه با تروریسم شود و نقش بسیار مهمی ایفا نماید.
10. ما ضمن تأکید بر تعقیب و مجازات تروریست ها بر اساس قوانین بین المللی و حفظ کرامت انسانی و احترام به اصول بنیادین بشردوستانه و منزلت انسانی، پیشگیری و نابودی تروریسم بر پایه اصول فطری و موازین الهی و اخلاقی را اقدامی ضروری می دانیم.
در پایان ضمن ارسال بیانیه حاضر برای مقامات ارشد کشورها و سازمان های بین المللی و منطقه ای از جمله دبیرکل سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان تقریب مذاهب و مراجع بین المللی غیردولتی فعال در مبارزه علیه تروریسم، درخواست پیگیری اجرای مفاد این بیانیه را اعلام می داریم.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

دکتر رضا اختیاری‌امیری، بنیاد هابیلیان

اتهامات تروریستی علیه ایران و سناریوهای محتمل

گفت‌وگوی هابیلیان با همسر شهید مسعود امیری

همسرم در عملیات مرصاد، بی‌رحمانه به شهادت رسید

دکتر مصطفی انتظاری هروی، بنیاد هابیلیان

موساد و منافقین؛ پیوندی ضدایرانی

به مناسبت سالگرد ترور ایشان

روایتی از ترور نافرجام مرحوم عسگراولادی

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوشصت‌ویکم)

خاطره شهيد صياد شيرازی از عمليات مرصاد

شهید استان کردستان

شهید تیمور علی‌اکبرپور

دکتر نواب محمدی ده چشمه، بنیاد هابیلیان

اقدامات ملی در راستای استرداد منافقین

مطالب پربازدید بخش خبر

بنیادهابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

گزارش کامل همایش منافقین و ترور یک ملت

بازخوانی یکی از جنایات منافقین

بدون شناسایی قبلی ترور می‌کنیم

با حضور خانواده‌های شهدای ترور

همایش منافقین و ترور یک ملت + فیلم

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
1
تاریخ : 1359/04/01
2
تاریخ : 1359/04/02
3
تاریخ : 1359/04/03
4
تاریخ : 1359/04/04
5
تاریخ : 1359/04/05
6
تاریخ : 1359/04/06
8
تاریخ : 1359/04/08
10
تاریخ : 1359/04/10
12
تاریخ : 1359/04/12
14
تاریخ : 1359/04/14
15
تاریخ : 1359/04/15
17
تاریخ : 1359/04/17
19
تاریخ : 1359/04/19
22
تاریخ : 1359/04/22
24
تاریخ : 1359/04/24
28
تاریخ : 1359/04/28
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان