افراطی‌گری مذهبی در جهان اسلام زاییده تفکر وهابیت است

حضرت آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی گفت: تروریستی‌خواندن حزب‌الله لبنان را مغالطه‌ای آشکار ارزیابی نمود که در راستای توهم مضحک بقای اسرائیل در منطقه طرح شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) و به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید در دیدار نماینده سازمان ملل متحد در عراق، با تحلیل دقیقی از وضعیت عراق و منطقه و بازبینی ریشه‌های پدیده داعشیسم، رهنمودهایی را بیان کرد.

او با تأکید بر این نکته که مبارزه با تروریسم و داعش، جز با شناخت عمیق عوامل پیدایی این پدیده شوم ممکن نیست، با مخاطب قرار دادن سازمان ملل، عدم تلاش برای درک عمیق ریشه‌های ترور و تروریسم در عراق را تعجب برانگیز خواند.

آیت الله هاشمی شاهرودی ضمن یادآوری برخی جنایات هولناکی که در عراق و سوریه و سایر بلاد اسلامی به دست این گروه های افراطی به اسم دین و اسلام و قرآن رخ داده است با ارجاع پدیده داعش و گروههای تکفیری تروریستی موجود در منطقه به دو عامل اساسی؛ افراطی گری مذهبی و اغراض سیاسی شوم، به توضیح چرایی پیدایش هر یک از این دو عامل پرداخت.

او افراطی‌گری مذهبی در جهان اسلام را زاییده تفکر وهابیت دانست که به‌واسطه محمد بن عبدالوهاب پس از جنگ جهانی اول وارد جغرافیای مذهبی جهان اسلام گردیده و آثار شومی را بجای گذاشت که از آن جمله، توسعه خشونت و رفتارهای ضد انسانی و انتساب آن به اسلام و قرآن و همچنین ایجاد خفقان و گسترش هراس عمومی و سرکوب شدید و مرگبار مخالفین در عرصه اداره کشور و جنایات متعدد دیگر را بر شمرد.

این استاد حوزه علمیه قم، با اشاره به تشدید فعالیتهای سیاسی ناپاک حکومت سعودی به عنوان عامل اجرایی و بازوی حکومتی تفکر وهابیت پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، تشیع و اندیشه شیعی را رویکردی کاملا مقابل وهابیت ارزیابی نمود که اسلام برآمده از آن اسلام عقلانیت و مردم سالار است.

او تقابل اندیشه وهابی را در مقابل اندیشه انقلابی ایران ناشی از اقبال بی نظیر جهان اسلام به نظریه حکومت دینی امام راحل و جمهوری اسلامی و اسلام تشیع که اسلام عقلانیت و منطق بود دانست و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی رویکرد مذهبی وهابیت در انفعال عمیق قرار گرفته و با اغراض سیاسی و جهت جلوگیری از توسعه اندیشه انقلابی شیعه با حمایت آشکار استکبار و نظام سلطه به مقابله جدی با نفوذ استراتژیک ایران در جهان و منطقه پرداخت.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: نگاه نظام اسلامی که در عرصه اداره کشور نگاه مردم سالار و در تعامل با مذاهب اسلامی دیگر معتقد به وحدت اسلامی و در روابط بین الملل به دنبال تحکیم و توسعه روابط با کشورهای اسلامی و دفاع از ملت مظلوم و ستمدیده فلسطین و ایجاد هم افزایی سیاسی و فرهنگی همه کشورهای اسلامی بر ضد دشمن مشترک جهان اسلام یعنی صهیونیسم بود و روز به روز در بدنه جهان اسلام گسترش می یافت، سبب شد تا عربستان همه توان خود را برای تخریب چهره ایران و اندیشه شیعی بکار گیرد.

او سیاست آلوده مشغول کردن امت اسلام به خود و غفلت از دشمن اصلی را سیاستی استکباری دانست که با دست آل سعود در جهان اسلام اجرا شد و آل سعود با توسعه تفاسیر و قرائتهای باطل از دین و قرآن، با تکفیر شیعه، دشمن اصلی مسلمین را تشیع معرفی نمود که خدا از امت اسلام قتل و دشمنی با ایشان را خواستار شده است و از این طریق بزرگترین خدمت را به رژیم صهیونیستی نموده و روند اضمحلال این رژیم پوسیده را کند کرد.

این مرجع تقلید ضمن توجه دادن به این نکته که در جهان اسلام هیچ گروه و جریان تروریستی را مشاهده نمی کنیم که تابع مذهب اهل بیت و تشیع باشد، تروریستی خواندن حزب الله لبنان را مغالطه ای آشکار ارزیابی نمود که در راستای توهم مضحک بقای اسرائیل در منطقه طرح شده است.

او، حزب الله و حماس و گروه های جهادی فلسطین را گروه هایی آزادی بخش نامید که در دفاع از مردم و کشور و تمامیت ارضی خود و در برابر دشمن اصلی جهان اسلام فعالیت می نماید و هرگز دستشان به خون مردم بیگناه در هیچ نقطه از جهان آلوده نشده است و تنها به دنبال مقابله با متجاوز و محو رژیم غاصب اسرائیل هستند.

آیت الله هاشمی شاهرودی در پایان با تأکید بر اینکه مبارزه با تروریسم در منطقه بدون درک این حقایق ممکن نیست، انعکاس صحیح وضعیت جهان اسلام و عراق و مقوله تروریسم به سازمان ملل و اقدامات شایسته سازمان ملل در قبال ترور و تروریسم و پرهیز از سیاستهای دوگانه را خواستار شد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

سعید محمدی، بنیاد هابیلیان

منافقین و خط 40سالۀ نفوذ

ناگفته‌های ماجرای 67 در سلسله‌جلسات اندیشکده برهان (4)

توطئه منافقین در سال 67، نقطه اوج مزدوری برای صدام

دکتر رضا اختیاری امیری، بنیاد هابیلیان

نقش عربستان در اغتشاشات ایران و واگرایی جهان اسلام

به قلم تارا مک کورمک و ترجمه بنیاد هابیلیان

چرا انگلستان به گروه‌های افراطی کمک می‌کند

جدیدترین مطالب

به مناسبت سالگرد شهادت شهید ولی حاجی‌قلیزاده

گروهک تروریستی پژاک دادستان خوی را مقابل منزلش ترور کرد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد در مراسم تشریح ترورهای منافقین در دهه 60

منافقین سرمایه‌های فکری انقلاب را از نظام گرفتند

شهید استان خراسان رضوی

شهید حسین طاهریان

دکتر سبحان طیبی، بنیاد هابیلیان

تأثیرپذیری از تروریسم و مخاطرات منطقه‌ای

تروریسم در غرب، از پندار تا واقعیت؛ قسمت نهم

غرب و جنایت جنگ جهانی دوم

برشی از خاطرات استاندار خراسان در سال 60

مقابله مردم مشهد با گروهک‌های ضدانقلاب و منافقین

رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان کنفرانس بین‌‌المجالس سازمان همکاری اسلامی

دروغ بزرگ آمریکا؛ ادعای مبارزه با تروریسم درکنار حمایت از دولت تروریستی صهیونیست‌ها

مطالب پربازدید بخش خبر

شهدای وزارت اطلاعات در درگیری با تیم مسلح تروریستی

تشییع پیکر مطهر سه شهید حادثه تروریستی پیرانشهر+فیلم

ناگفته‌های ماجرای 67 در سلسله‌جلسات اندیشکده برهان

پیروزی انقلاب محاسبات منافقین را در هم ریخت

با تلاش سربازان گمنام امام زمان‌(عج) صورت گرفت

هسته گروهک تروریستی منافقین در شهرستان بروجرد منهدم شد

لاریجانی در در نشست بررسی راهکارهای مبارزه با تروریسم در اسلام آباد

افراطی‌گری و بدفهمی از فرهنگ، عوامل اصلی تروریسم در منطقه است

تقویم وقایع تروریستی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
27
30

روزشمار وقایع تروریستی کشور

اینفوگرافی وقایع تروریستی کشور

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان