اسلام مخالف تروریسم است

«چارلز تالیافرو» استاد فلسفه کالج سنت اولاف در مینه‌سوتای آمریکا معتقد است: رد قاطع ترویسم توسط آیت الله خامنه ای اهمیت زیادی دارد و ضروری است که با تعابیر ساده ای به گوش تمامی افراد جهان برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، انتشار دومین نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غرب در خصوص تروریسم و ریشه های آن بازتاب وسیعی در رسانه های مختلف جهان و در نزد اندیشمندان و آزادیخواهان جهان داشته است.

در بخش هایی از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی آمده است: «گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش، زاییده‌ این‌گونه وصلتهای ناموفق با فرهنگهای وارداتی است. اگر مشکل واقعاً عقیدتی بود، میبایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده می شد، درحالی‌که تاریخ، خلاف آن را گواهی می دهد.

مستندات مسلم تاریخی به روشنی نشان می دهد که چگونه تلاقی استعمار با یک تفکر افراطی و مطرود، آن‌هم در دل یک قبیله‌ بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت وگرنه چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادین خود، گرفتن جان یک انسان را به مثابه‌ کشتن همه‌ بشریت می داند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید؟

از طرف دیگر باید پرسید چرا کسانی که در اروپا متولّد شده‌اند و در همان محیط، پرورش فکری و روحی یافته‌اند، جذب این نوع گروه‌ها می شوند؟ آیا می توان باور کرد که افراد با یکی دو سفر به مناطق جنگی، ناگهان آن‌قدر افراطی شوند که هموطنان خود را گلوله‌باران کنند؟ قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولد خشونت را فراموش کرد.»

در گفتگو با پروفسور «چارلز تالیافرو» به بررسی اهمیت نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی را مورد بررسی قرار داده ایم که از نظر می گذرد؛

«چارلز تالیافرو» استاد دانشگاه‌های آکسفورد، کلمبیا، پرینستون، کلمبیا و نتردام آمریکا بوده و در حال حاضر استاد فلسفه کالج سنت اولاف در مینه‌سوتای آمریکاست. راهنمای آکسفورد درباره الهیات، راهنمایی مقدماتی بر زیبایی‌شناسی، تصویر در ذهن، فرهنگ فلسفه دین، تاریخ مختصر روح، راهنمای راتلج درباره خداشناسی و راهنمای مقدماتی فلسفه دین از جمله آثار وی به شمار می‌روند. او از فیلسوفان برجسته در عصر حاضر به شمار می‌رود و در این حوزه صاحب آثار ارزشمندی است. وی دانش‌آموخته دانشگاه براون و هاروارد بوده و عضو انجمن فیلسوفان آمریکاست.

*آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در دومین نامه خود به جوانان غربی به تروریسم و ریشه های آن پرداخته اند. اهمیت این مسئله چیست؟

این که حملات تروریستی اخیر به عنوانی اقدامی شنیع که در تضاد با اسلام واقعی است به اسلام نسبت داده می شود مسئله ای حیاتی برای آیت الله خامنه ای است. یعنی این تحریف که اسلام از تروریسم حمایت می کند. به اعتقاد رهبران روشنفکر غرب هر گونه دیدگاهی که اسلام را حامی تروریسم معرفی کند از دیدگاه غرب مسموم و در تضاد با کمال است؛ هر چند تلاش های زیاد برای اسلام هراسی که برخی آن را دنبال می کنند صورت می گیرد.

در جهان امروز مردم غرب احترام زیادی برای صداقت و درستکاری در اسلام، میراث و عظمت آن قائل هستند. رد قاطع ترویسم توسط آیت الله خامنه ای اهمیت زیادی دارد و ضروری است که با تعابیر ساده ای به گوش تمامی افراد در تمامی سنین برسد هر چند در میان مخاطبان وی جوانان در اولویت قرار دارند.

* حضرت آیت الله خامنه ای در این نامه تاکید کرده اند که اسلام دین دوستی و مودت است. چرا برخی سعی می کنند اسلام را به عنوان دین خشونت معرفی کنند؟

امروز تاکید بر این مسئله که اسلام دینی با ظرفیت بالا و مورد استقبال است که هیچ شخص یا جوانی را به خشونت دعوت نمی کند اهمیت بسیار زیادی دارد. مرتبط کردن اسلام و خشونت نتیجه اقدامات شنیع و تاسف انگیز گروه های حاشیه ای است. در غرب آرزوی بسیاری است تا جرایم داعش آشکار شود امری که موجب خواهد شد تا این حس در غرب بطور عمیقی ایجاد شود که اسلام دین صلح است و اساسا با این افراد و گروه ها که برای پیشبرد کارهایشان به اسلام متوسل می شوند اساسا در تضاد است. همان مطلبی که آیت الله خامنه ای در ابتدای نامه خود به صراحت بیان کرده اند.

*چرا برخی در تلاش هستند تا از رهگذر تروریسم به اسلام هراسی دامن بزنند؟

شاید دلیل این مسئله این است که اسلام در جهان امروز تحت رهبری یک شخص متحد نشده است. یا حتی تحت رهبری یک شورای کوچکی هم مثل پارلمان جهانی نیست که بتواند از زبان مسلمانان جهان سخن بگوید و با صدایی واحد تروریسم را محکوم کند. منظور این است که امروزه احتلافاتی میان مسلمانان وجود دارد که باید به وحدت دست یابند.

*اهمیت این نامه در مقطع زمانی کنونی چیست؟

به نظر من بیشترین تاکید باید بر روی رهبران جهان اسلام باشد تا تمامی اقشار سنی را مورد خطاب قرار دهند و به آنها بگویند که اسلام بطور اساسی با تروریسم مخالف است چه بصورت مشهود و چه بصورت غیر مشهود آن که آیت الله خامنه ای با اشکال مختلف آنرا در این نامه بیان کرده اند.

گفتگوی پیمان یزدانی

منبع: خبرگزاری مهر


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

گفتگو با برادر حمید، معاون امنیت واحد اطلاعات سپاه منطقه‎ی 3 کشوری

جدال نفس‎گیر با منافقین در جنگل‎های شمال

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

چرا گروهک تروریستی منافقین به تصفیه‌های درونی رو آورد

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوچهل‌وسوم)

شهید سلطانی هرگز تسلیم تهدیدهای منافقین نشد

یادداشت روح‌الله نخعی در روزنامه همدلی

ترور یک شهر: حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی و آمریکا به غزه

شهید استان مازندران

شهید قربان بابایی

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید سید علی‌اکبر حسینی

گروهک کومله پسر 16ساله‌‌ام را با بی‌رحمی به‌شهادت رساند

نماینده ولی‌فقیه استان چهارمحال‌وبختیاری در دیدار با دبیرکل بنیاد هابیلیان

152 شهید ترور در چهارمحال‌وبختیاری ظرفیت بسیار بالایی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد در شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال‌وبختیاری

نباید اجازه دهیم جنایات و خیانت‌های منافقین به فراموشی سپرده شود

جدیدترین مطالب

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

دلسوزی خرس‌خاله‌های منافق

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید علی‌اصغر ابارشی

جانیان کومله به بدترین شکل علی‌اصغر را شکنجه داده و به‌ شهادت رساندند

گفتارمتن برنامه گرا در گفت‌وگو با دکتر جواد منصوری+فیلم کامل

سازمان مجاهدین خلق (منافقین) حتی یک درصد هم در پیروزی انقلاب نقش نداشت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

سفره افطار تروریست‌ها

بیانیه وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات پمپئو

واشنگتن پدر القاعده و داعش است

خاطرات شهدای ترور (قسمت صدوچهل‌وپنجم)

نحوه ترور شهید خدادادی از زبان برادرش

گفت‌وگوی هابیلیان با مادر شهید سید علی‌اکبر حسینی

گروهک کومله پسر 16ساله‌‌ام را با بی‌رحمی به‌شهادت رساند

تقویم وقایع تروریستی ایران

Previous MonthNext Month
اردیبهشت 1359
شنبه یکشنبه دو شنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
1
تاریخ : 1359/02/01
2
تاریخ : 1359/02/02
9
10
تاریخ : 1359/02/10
11
تاریخ : 1359/02/11
12
تاریخ : 1359/02/12
13
تاریخ : 1359/02/13
14
تاریخ : 1359/02/14
15
تاریخ : 1359/02/15
16
تاریخ : 1359/02/16
17
تاریخ : 1359/02/17
19
تاریخ : 1359/02/19
20
تاریخ : 1359/02/20
21
تاریخ : 1359/02/21
22
تاریخ : 1359/02/22
24
تاریخ : 1359/02/24
25
تاریخ : 1359/02/25
26
تاریخ : 1359/02/26
27
تاریخ : 1359/02/27
28
تاریخ : 1359/02/28
29
تاریخ : 1359/02/29
30
تاریخ : 1359/02/30
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان